Waginoplastyka. Na czym polega i ile kosztuje?

Waginoplastyka to zabieg, któremu poddają się przeważnie kobiety mające za sobą kilka porodów naturalnych albo zmagające się z wrodzonymi wadami występującymi w okolicach intymnych. To jednak poród najczęściej powoduje znaczne zmiany w okolicy pochwy i krocza, które często mogą skutkować dyskomfortem w codziennym funkcjonowaniu, a także mogą prowadzić do problemów z osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Dlatego coraz częściej panie decydują się na zabieg plastyki pochwy, który w znaczący sposób polepsza jakość ich życia i samopoczucie.

Plastyka pochwy. Dlaczego się na nią decydujemy?

Zabieg waginoplastyki najczęściej połączony jest także z wykonaniem plastyki krocza i skierowany jest przeważnie do pań, które mają za sobą kilka porodów, w wyniku których wygląd ich miejsc intymnych pozostawia wiele do życzenia. Ale nie tylko wygląd jest tu ważny. Deformacje w okolicy krocza i pochwy prowadzą często do poczucia dyskomfortu, ale także wpływają na brak satysfakcji seksualnej. Dlatego coraz częściej kobiety decydują się na poddanie się zabiegowi chirurgicznemu, w celu naprawy uszkodzeń powstałych w okolicach intymnych. Zabiegowi temu poddają się także panie zmagające się z otyłością lub takie, które dużo dźwigają, w efekcie czego również zmagają się z dolegliwościami w tym rejonie ciała. Zwraca się uwagę, że kobiety decydujące się na zabieg nie powinny mieć już w planach kolejnych ciąż, gdyż mogą one zniweczyć jego efekty.

Poród, zdjęcie ilustracyjne Pochwa po porodzie. Jak poradzić sobie z problemami poporodowymi?

Na czym polega plastyka pochwy?

Zabieg plastyki pochwy nie jest zabiegiem bardzo skomplikowanym. Odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa około dwóch godzin. Lekarz podczas niego usuwa nadmiar tkanki i zaszywa wejście do pochwy, zgodnie z instrukcjami ustalonymi wcześniej z pacjentką. Podczas zabiegu usuwane są również blizny po porodowych pęknięciach, czy blizny po nacięciu krocza zastosowanym w czasie porodu. W ten sposób plastyka pochwy przechodzi najczęściej także w plastykę krocza. Wykonywana jest ona albo chirurgicznie, albo przy użyciu lasera. Stosuje się przy tym zabiegu szwy rozpuszczalne. Ważne, aby operacji dokonywał doświadczony chirurg ginekolog, bo to daje nam gwarancję, że we właściwy sposób dokona on oceny tego jak mocno zwęzić pochwę, aby nie spowodować efektu odwrotnego - zbytniej ciasności.

Zobacz wideo Jak zmienia się organizm kobiety po porodzie?

Waginoplastyka. Efekty są natychmiastowe

Waginoplastyka jest zalecana przede wszystkim kobietom, u których stwierdzono rozciągnięcie mięśni pochwy lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. Taka sytuacja prowadzi do obniżenia się krocza, a także rozluźnienia wejścia do pochwy, co może powodować częstsze zakażenia, a także pozbawiać kobietę przyjemnych doznań podczas zbliżeń seksualnych.

Waginoplastyka to nie tylko jak wydaje się większości kobiet, zabieg poprawiający estetykę okolic intymnych. W efekcie tego zabiegu uregulowana zostaje szerokość pochwy, poprawie ulega napięcie jej mięśni. Usunięte blizny po nacięciu krocza przestają być odczuwane jako miejsce bolesne. Pacjentka po zaleconym okresie rekonwalescencji może ponownie odczuwać przyjemność z seksu. Dzięki operacji jest też znacznie mniej narażona na zakażenia narządu rodnego. 

Przedwczesny poród można przewidzieć już po 10 tygodniach od zapłodnienia Przedwczesny poród można przewidzieć już po 10 tygodniach od zapłodnienia

Waginoplastyka. Cena może stanowić barierę

Waginoplastyka jest zabiegiem dość kosztownym. W zależności od kliniki, jej prestiżu i lokalizacji, cena zabiegu może wahać się nawet od trzech do kilkunastu tysięcy złotych. Na cenę mogą wpływać także dodatkowe czynniki, np. część klinik oferuje wizualizacje tego, jak będzie wyglądać narząd po zabiegu. W większości klinik chirurgii pacjentki po waginoplastyce pozostają na dobę na obserwacji po czym są wypisywane do domu. Zaleca im się wstrzemięźliwość seksualną nawet do trzech miesięcy po zabiegu. 

Waginoplastyka. Czy NFZ pokrywa koszty zabiegu?

Waginoplastyka jest jednym z rozwiązań, które mogą pomóc kobiecie w przypadku problemów występujących po porodzie naturalnym. Plastyka pochwy jednak powoduje, że kobieta musi na siebie uważać - nie dźwigać, nie decydować się na kolejne ciąże. Zabieg plastyki pochwy nie jest bowiem wykonywany raz na zawsze. Tryb życia kobiety może przyczynić się do ponownego wystąpienia problemu w okolicach intymnych.

Zabieg waginoplastyki w przeważającej mierze wykonywany jest w prywatnych ośrodkach medycyny estetycznej na koszt pacjentki. Wówczas także badania niezbędne do wykonania przed zabiegiem, pacjentka musi wykonać we własnym zakresie. Istnieje jednak szansa na sfinansowanie go w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentka musi jednak rzeczywiście posiadać widoczne obniżenie ścian pochwy, które skutkuje nietrzymaniem moczu. 

Zobacz też: Lewatywa przed porodem nie jest konieczna. Kiedy się ją wykonuje?

Więcej o: