1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Androfobia - zaburzenie lękowe w postaci fobii przed mężczyznami

Androfobia jest jedną z gorszych odmian strachu, odnosi się ona do realnych osób przez co bardziej utrudnia nasze funkcjonowanie. Da się ją skutecznie wyleczyć, czy trzeba nauczyć się z nią żyć?

Androfobia - pochodzenie nazwy

W samym znaczeniu słowa androfobia jest zawarta cała kwintesencja tego stanu lękowego. Wywodzi się ono z greki, która obok łaciny jest jedną z matek współczesnego nazewnictwa specjalistycznego, w tym wielu nazwy chorób. Nazwa ta składa się z dwóch członów, tworzących jedną całość. Mamy tutaj przedrostek andros, który oznacza mężczyznę, natomiast druga część, czyli phobos, to nic innego jak strach. W taki też sposób najprościej przedstawić ogólną charakterystykę stanu, w którym może znaleźć się osoba cierpiąca na tego typu zaburzenia.  

Androfobia co to tak naprawdę jest?

Androfobia co to takiego? Jeżeli szukamy odpowiedzi na to pytanie, prawdopodobnie podejrzewamy taki stan u siebie, bądź u kogoś z najbliższego naszego środowiska. Wszystkie zaburzenia lękowe o różnorakim podłożu są w dzisiejszym świecie spotykane na każdym kroku. Sami nie zdajemy sobie sprawy, iż pojedynczy przedmiot w nieokreślony bliżej sposób może wywołać u nas strach. Kobiety, czy też mężczyźni, którzy zawsze czują się wielce niekomfortowo w towarzystwie innych mężczyzn mogą zadać sobie pytanie - androfobia co to jest? Odpowiedź często klasyfikuje ich do tej jednostki chorobowej o podłożu lękowym. Androfobia zatem będzie dużym, wręcz chorobliwym lękiem przed mężczyznami, który może prowadzić do anormalnych zachowań wywołanych odczuwanym wstrętem lub też strachem. Co ważne na fobię tego rodzaju cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nie jest ona przypisywana jedynie płci przeciwnej jak dość często jest to szufladkowane. Lęk przed osobami płci męskiej częstokroć mylony jest z tak zwaną mizoandrią (inaczej mozioandryzm lub mizandria), pojęcia to również pochodzi z języka greckiego i oznacza nienawiść skierowaną w stosunku do mężczyzn. Mylącym jest także stwierdzenie, że androfobia dotyka tylko płci przeciwnej. W takim przypadku mamy do czynienia z tak zwaną heterofobią, której nazwa odnosi się też do innych fobii, jest ona wieloznaczna.  

Androfobia - definicja. Czy znając ją można samodzielnie rozpoznać u siebie stan lękowy?

Definicja androfobii jest zazwyczaj przedstawiana w bardzo ogólnikowych tezach. Zapewne jest to spowodowane faktem, iż mamy tutaj tylko jedno silne założenie, charakteryzujące stan, który odpowiada za tą jednostkę zaburzenia lękowego. Według definicji Powszechnej Encyklopedii PWN, hasło androfobia znajduje się w sekcji biologii i jest zdefiniowane jako - “chorobliwy wstręt do mężczyzn”. Do tego pojęcia możemy snuć wiele domysłów. Gdzie zaczyna się poziom chorobliwego wstrętu? Czy bagatelizować go w stopniu niewielkim? Co jeśli zaczyna on ewoluować w znacznie poważniejsze stadium? Możemy złożyć to w jedno zasadnicze pytanie - kiedy zaczyna się choroba w takim razie? Czy jesteśmy tylko źli na osoby płci męskiej, przykładowo przez jakieś wydarzenie w naszym życiu, czy może odczuwamy do nich wstręt, charakterystyczny dla androfobii? Musimy najpierw dogłębnie przyglądnąć się objawom i przyczyną tego zaburzenia lękowego, o czym będzie poniżej. Natomiast, jeżeli nasze interakcje w środowisku społecznym są niezmiernie utrudnione przez strach przed mężczyznami, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza psychiatry.

Androfobia - objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniu lękowym

Objawy androfobii są zazwyczaj standardowe i podobne do innych fobii, różnicą jest zawsze czynnik je wywołujący. Jeżeli przyznamy, iż definicja androfobii jest nam już znana i w odpowiednim stopniu przyswojona, możemy ją przełożyć na wspomniane, rzeczywiste objawy osoby objętej takim schorzeniem. Jakie są zatem podstawowe symptomy:

 • bezdech i duszności - stan, w którym nie potrafimy złapać poprawnie oddechu,
 • trudności w mówieniu - nie możemy wydusić słowa, bądź też zaczynamy ogromny słowotok, który często jest niepoprawny ale ma na celu odwrócenie uwagi potencjalnego rozmówcy od naszego lęku,
 • zawroty głowy,
 • całkowite tracenie kontroli nad sobą i swoim ciałem, a także niezdolność do koncentracji,
 • kołatanie serca,
 • nudności,
 • drżenie i pocenie rąk, bądź całego ciała,
 • ostateczne są - silne ataki lęku, czy też omdlenia.

Niekiedy mogą występować całkowicie inne i nieoczywiste objawy androfobii. 

Androfobia - przyczyny, co zazwyczaj leży u podstawy lęku przed mężczyznami

Androfobia i przyczyny jej stanu mogą być bardzo głęboko zakorzenione w naszym umyśle, ale z drugiej strony może ona zostać wywołana nietypowym bodźcem. Na temat tego stanu chorobliwego lęku przed mężczyznami nie ma zbyt wielu badań, jest on raczej traktowany jako jedna z fobii lękowych i ogólnie obrazowany. Jeżeli chodzi o termin - androfobia przyczyny, najczęściej wymieniane są tutaj traumatyczne wydarzenia. Przeszłość ma decydujące znaczenie, czyli będą one się wywodzić zazwyczaj z czasów naszego dzieciństwa lub młodzieńczych. Jako powody głównie wymienia się:

 • molestowanie seksualne przez mężczyznę 
 • znęcanie się - również przez oprawcę płci męskiej, nad kimś kto w konsekwencji zaczyna odczuwać anormalny strach 
 • dodatkowo, co ostatnio zostało włączone do przyczyn androfobii - to wpływ mediów. Chodzi tutaj o sytuację, w której informacje dostępne w telewizji lub internecie na temat okrutnych przestępstw dokonanych przez mężczyzn wywołują u odbiorcy chorobliwy strach przed wszystkimi mężczyznami.  

Androfobia jak leczyć to zaburzenie lękowe?

Androfobia jak leczyć ją skutecznie i stosunkowo szybko - jest to zapewne pierwsze pytanie, które przychodzi nam do głowy po rozpoznaniu. Jak w przypadku każdego zaburzenia lękowego nie obejdzie się bez wizyty u lekarza psychiatry lub psychologa/terapeuty. Odpowiednia terapia powinna być wspomagana przez rodzinę oraz osoby bliskie pacjentowi, wtedy też ma ona większe szanse na pozytywne zakończenie. Najważniejszym czynnikiem będzie tutaj samo nastawienie do leczenia osoby dotkniętej androfobią. Zazwyczaj zostaje zastosowana metoda poznawczo-behawioralna. Leczenie może odbywać się podczas normalnej egzystencji w społeczeństwie lub też na oddziale zamkniętym. Terapia może zostać wspomagana odpowiednimi lekami, antydepresantami. W przypadku tego schorzenia o lekkim stadium możliwe jest zastosowanie hipnozy. Będzie to stanowiło nieco alternatywny sposób leczenie i konieczne jest skonsultowanie takiej metody z lekarzem.

W XXI wieku kobiety heteroseksualne, których dotyczy ten problem świadomie nie wiążą się z żadnym mężczyzną tylko i wyłącznie ze względu na strach, który w nich tkwi latami i jest pogłębiany przez wzgląd na brak rozpoznania i odpowiedniego leczenia. Osoby objęte tą dolegliwością muszą spotykać się z czynnikiem wywołującym lęki na każdym kroku. Mężczyzn widzą w pracy, sklepie, czy też na ulicy. Zaburza to ich prawidłowe interakcje w społeczeństwie, zatem nie warto jest tłumić podejrzenie androfobii w sobie - należy niezwłocznie udać się na terapię.