Androfobia - zaburzenie lękowe w postaci fobii przed mężczyznami

Androfobia jest jedną z gorszych odmian fobii, odnosi się bowiem do realnych osób, przez co bardzo utrudnia funkcjonowanie.

Androfobia - pochodzenie nazwy

W samym znaczeniu słowa androfobia jest zawarta cała kwintesencja tego stanu lękowego. Wywodzi się ono z greki, która obok łaciny jest jedną z matek współczesnego nazewnictwa specjalistycznego, w tym wielu nazwy chorób. Nazwa ta składa się z dwóch członów. Przedrostek andros, oznacza mężczyznę, natomiast druga część, czyli phobos, to nic innego jak strach. 

Androfobia - co to tak naprawdę jest?

Czym jest androfobia? Jeżeli szukamy odpowiedzi na to pytanie, prawdopodobnie podejrzewamy taki stan u siebie, bądź u kogoś z najbliższego środowiska. Zaburzenia lękowe o różnym podłożu są bardzo często spotykane we współczesnym świecie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pojedynczy przedmiot  może wywołać strach. Osoby, które czują się niekomfortowo w towarzystwie mężczyzn, mogą podejrzewać u siebie androfobię. 

Androfobia zatem będzie dużym, wręcz chorobliwym lękiem przed mężczyznami, który może prowadzić do anormalnych zachowań wywołanych odczuwanym wstrętem lub też strachem. Co ważne, na fobię tego rodzaju cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni. Lęk przed osobami płci męskiej często mylony jest z tak zwaną mizoandrią (inaczej mozioandryzm lub mizandria), pojęcie to również pochodzi z języka greckiego i oznacza nienawiść do mężczyzn. Mylącym jest także stwierdzenie, że androfobia dotyka tylko płci przeciwnej. W takim przypadku mamy do czynienia z tak zwaną heterofobią, której nazwa odnosi się też do innych fobii, jest ona wieloznaczna.  

Androfobia - definicja, którą warto znać

Według definicji Powszechnej Encyklopedii PWN androfobia oznacza - "chorobliwy wstręt do mężczyzn".

Androfobia - objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniu lękowym

Objawy androfobii są zazwyczaj standardowe i podobne do symptomów wywołanych przez inne fobie. Oto one: 

  • bezdech i duszności 
  • trudności w mówieniu
  • zawroty głowy,
  • całkowite tracenie kontroli nad sobą i swoim ciałem, a także niezdolność do koncentracji,
  • kołatanie serca,
  • nudności,
  • drżenie i pocenie rąk, bądź całego ciała,
  • silne ataki lęku

Androfobia - przyczyny

Przyczyny androfobii mogą być bardzo głęboko zakorzenione w umyśle, ale z drugiej strony może ona zostać wywołana nagle pojedynczym bodźcem. Jako powody głównie wymienia się:

  • molestowanie seksualne przez mężczyznę 
  • znęcanie się - również przez oprawcę płci męskiej

Androfobia - jak leczyć to zaburzenie lękowe?

Jak leczyć androfobię? Jak w przypadku każdego zaburzenia lękowego nie obejdzie się bez wizyty u lekarza psychiatry lub psychologa/terapeuty. Pacjent podczas terapii powinien być wspierany przez rodzinę. Zazwyczaj zostaje zastosowana metoda poznawczo-behawioralna. Terapia może zostać wspomagana odpowiednimi lekami, antydepresantami. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.