Posiew z pochwy: wskazania, przygotowanie, wyniki
Posiew z pochwy to badanie, które ma na celu ocenę śluzu z przedsionka albo tylnego sklepienia pochwy, wykrycie patogenów oraz stwierdzenie ewentualnych zaburzeń flory bakteryjnej w pochwie. Wymaz z pochwy często nazywa się badaniem czystości pochwy.
Badanie polega na pobraniu materiału z pochwy za pomocą tak zwanej wymazówki. Procedura może być wykonana przez lekarza, pielęgniarkę lub samodzielnie za pomocą specjalnego zestawu. Wymaz z pochwy zaraz po pobraniu jest przekazywany do laboratorium mikrobiologicznego, gdzie pobrany materiał wysiewa się na specjalne podłoża. Inne posiewy wykonuje się szukając bakterii tlenowych lub beztlenowych, a inne spodziewając się grzybów czy pasożytów. Próbkę do badania stanowi wymaz z błony śluzowej.
Po zaobserwowaniu wzrostu mikroorganizmów w hodowli oraz po ich identyfikacji przeprowadza się badanie ich wrażliwości na leki. Wynik - tak zwany antybiogram -określa, na jakie antybiotyki dany patogen jest wrażliwy, a na jakie oporny, czyli jakie antybiotyki będą skuteczne w leczeniu zakażenia, a jakie nie. Wynik badania pozwala zatem dobrać odpowiednią terapię.
Posiew z pochwy: wskazania
Posiew z pochwy wykonuje się, gdy pada podejrzenie infekcji pochwy: pojawia się świąd, upławy bądź, nieprzyjemny zapach. Większość infekcji pochwy nie wymaga wykonania posiewów z uwagi na charakterystyczny przebieg i typowe objawy. Badanie jest wskazane, gdy infekcja nie mija pomimo zastosowanego leczenia bądź często nawraca. Wówczas badanie umożliwia określenie rodzaju drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za infekcje.
Posiew z pochwy wykonywany jest również w czasie ciąży jako badanie mikrobiologiczne przesiewowe, również w celu wykrycia bakterii paciorkowca z grupy B w drogach rodnych kobiety ciężarnej. To ważne, ponieważ bakterie stanowią zagrożenie dla dziecka - po pęknięciu błon płodowych mogą dotrzeć do jego organizmu.Posiew z pochwy w ciąży (badanie GBS) wykonuje się między 33. a 37. tygodniem ciąży. Badanie polega na pobraniu jednego wymazu z przedsionka pochwy i drugiego z okolicy odbytu.
Posiew z pochwy: jak się przygotować
Jak się przygotować do badania? Na co zwrócić uwagę przed wykonaniem posiewu z pochwy? Co najmniej 3 doby przed badaniem należy:
- powstrzymać się od współżycia płciowego,
- nie stosować żadnych leków dopochwowych,
- nie wykonywać irygacji dopochwowych, które wypłukują mikroorganizmy z pochwy, co skutkuje uzyskaniem nieprawidłowych, fałszywie ujemnych wyników badania mikrobiologicznego.
Przed badaniem należy umyć zewnętrzne narządy płciowe wodą lub mydłem. Użycie specyfików z zawartością środków przeciwbakteryjnych lub płynów do higieny intymnej może wpłynąć na uzyskanie fałszywych wyników. Bardzo ważne jest, by przekazać lekarzowi informację o aktualnych i przebytych chorobach oraz o zażywanych lekach.
Próbki nie można pobrać w czasie miesiączki, a także podczas terapii antybiotykowej. Wymaz z pochwy pobiera się po upływie pięciu dni od zakończenia leczenia. Jeżeli materiał został pobrany, należy podać informację o antybiotykoterapii.
A jak przedstawia się kwestia „posiew z pochwy cena”? Jeżeli badanie wykonywane jest prywatnie, kosztuje około 45 złotych, w zależności od laboratorium.
Posiew z pochwy: wyniki
Na wyniki posiewu z pochwy zwykle czeka się kilka dni. W warunkach prawidłowych błona śluzowa pochwy skolonizowana jest przede wszystkim przez bakterie z rodzaju Lactobacillus (tzw. pałeczki kwasotwórcze). Za wynik prawidłowy uznaje się brak wzrostu mikroorganizmów chorobotwórczych w materiale z błony śluzowej pochwy. Posiew taki określa się jako ujemny.
Interpretacja wyników posiewu pochwy opiera się na czterostopniowej skali czystości pochwy:
- stopień I oznacza prawidłowy obraz mikroskopowy. W polu widzenia występują przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus,
- stopień II oznacza w polu widzenia widoczność pałeczek Lactobacillus z pojedynczymi innymi bakteriami oraz leukocytami,
- stopień III oznacza, że fizjologiczna flora bakteryjna pochwy została zachwiana. W polu widzenia występuje duża liczba bakterii chorobotwórczych i leukocytów, pałeczek Lactobacillusjestznacznie mniej,
- stopień IV oznacza, że w polu widzenia nie występują żadne pałeczki Lactobacillus, widoczne są za to liczne patogeny.
Kiedy zapach z pochwy, może nas zaniepokoić?
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań