Posiew z pochwy: wskazania, przygotowanie, wyniki

Posiew z pochwy jest badaniem mikrobiologicznym, który służy wykrywaniu patogenów: bakterii, grzybów lub pasożytów kolonizujących pochwę. Umożliwia zdiagnozowanie stanu zapalnego pochwy i określenie zaburzenia flory fizjologicznej. Co warto o nim wiedzieć?

Posiew z pochwy to badanie, które ma na celu ocenę śluzu z przedsionka albo tylnego sklepienia pochwy, wykrycie patogenów oraz stwierdzenie ewentualnych zaburzeń flory bakteryjnej w pochwie. Wymaz z pochwy często nazywa się badaniem czystości pochwy.

Badanie polega na pobraniu materiału z pochwy za pomocą tak zwanej wymazówki. Procedura może być wykonana przez lekarza, pielęgniarkę lub samodzielnie za pomocą specjalnego zestawu. Wymaz z pochwy zaraz po pobraniu jest przekazywany do laboratorium mikrobiologicznego, gdzie pobrany materiał wysiewa się na specjalne podłoża. Inne posiewy wykonuje się szukając bakterii tlenowych lub beztlenowych, a inne spodziewając się grzybów czy pasożytów. Próbkę do badania stanowi wymaz z błony śluzowej.

Po zaobserwowaniu wzrostu mikroorganizmów w hodowli oraz po ich identyfikacji przeprowadza się badanie ich wrażliwości na leki. Wynik - tak zwany antybiogram -określa, na jakie antybiotyki dany patogen jest wrażliwy, a na jakie oporny, czyli jakie antybiotyki będą skuteczne w leczeniu zakażenia, a jakie nie. Wynik badania pozwala zatem dobrać odpowiednią terapię.

Posiew z pochwy: wskazania

Posiew z pochwy wykonuje się, gdy pada podejrzenie infekcji pochwy: pojawia się świąd, upławy bądź, nieprzyjemny zapach. Większość infekcji pochwy nie wymaga wykonania posiewów z uwagi na charakterystyczny przebieg i typowe objawy. Badanie jest wskazane, gdy infekcja nie mija pomimo zastosowanego leczenia bądź często nawraca. Wówczas badanie umożliwia określenie rodzaju drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za infekcje.

Posiew z pochwy wykonywany jest również w czasie ciąży jako badanie mikrobiologiczne przesiewowe, również w celu wykrycia bakterii paciorkowca z grupy B w drogach rodnych kobiety ciężarnej. To ważne, ponieważ bakterie stanowią zagrożenie dla dziecka - po pęknięciu błon płodowych mogą dotrzeć do jego organizmu.Posiew z pochwy w ciąży (badanie GBS) wykonuje się między 33. a 37. tygodniem ciąży. Badanie polega na pobraniu jednego wymazu z przedsionka pochwy i drugiego z okolicy odbytu.

Posiew z pochwy: jak się przygotować

Jak się przygotować do badania? Na co zwrócić uwagę przed wykonaniem posiewu z pochwy? Co najmniej 3 doby przed badaniem należy:

  • powstrzymać się od współżycia płciowego,
  • nie stosować żadnych leków dopochwowych,
  • nie wykonywać irygacji dopochwowych, które wypłukują mikroorganizmy z pochwy, co skutkuje uzyskaniem nieprawidłowych, fałszywie ujemnych wyników badania mikrobiologicznego.

Przed badaniem należy umyć zewnętrzne narządy płciowe wodą lub mydłem. Użycie specyfików z zawartością środków przeciwbakteryjnych lub płynów do higieny intymnej może wpłynąć na uzyskanie fałszywych wyników. Bardzo ważne jest, by przekazać lekarzowi informację o aktualnych i przebytych chorobach oraz o zażywanych lekach.

Próbki nie można pobrać w czasie miesiączki, a także podczas terapii antybiotykowej. Wymaz z pochwy pobiera się po upływie pięciu dni od zakończenia leczenia. Jeżeli materiał został pobrany, należy podać informację o antybiotykoterapii.

A jak przedstawia się kwestia „posiew z pochwy cena”? Jeżeli badanie wykonywane jest prywatnie, kosztuje około 45 złotych, w zależności od laboratorium.

Posiew z pochwy: wyniki         

Na wyniki posiewu z pochwy zwykle czeka się kilka dni.  W warunkach prawidłowych błona śluzowa pochwy skolonizowana jest przede wszystkim przez bakterie z rodzaju Lactobacillus (tzw. pałeczki kwasotwórcze). Za wynik prawidłowy uznaje się brak wzrostu mikroorganizmów chorobotwórczych w materiale z błony śluzowej pochwy. Posiew taki określa się jako ujemny.

Interpretacja wyników posiewu pochwy opiera się na czterostopniowej skali czystości pochwy:

  • stopień I oznacza prawidłowy obraz mikroskopowy. W polu widzenia występują przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus,
  • stopień II oznacza w polu widzenia widoczność pałeczek Lactobacillus z pojedynczymi innymi bakteriami oraz leukocytami,
  • stopień III oznacza, że fizjologiczna flora bakteryjna pochwy została zachwiana. W polu widzenia występuje duża liczba bakterii chorobotwórczych i leukocytów, pałeczek Lactobacillusjestznacznie mniej,
  • stopień IV oznacza, że w polu widzenia nie występują żadne pałeczki Lactobacillus, widoczne są za to liczne patogeny.

Kiedy zapach z pochwy, może nas zaniepokoić?

Zobacz wideo
Więcej o: