Mastopatia, inaczej dysplazja sutka, choroba włóknisto-torbielowata lub zmiany włóknisto-torbielowate, obejmuje łagodne zmiany w piersi. Zjawisko dotyczy głównie kobiet pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, choć można ją rozpoznać także u kobiet młodszych. Mastopatia oznacza zmiany, które wymagają specjalistycznej kontroli i przeprowadzenia badań diagnostycznych, aby dokonać różnicowania ze zmianami nowotworowymi.
Mastopatia to określenie na łagodne, nienowotworowe zmiany w obrębie piersi, które charakteryzuje zwyrodnienie tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka. Termin obejmuje takie zmiany jak:
Pierś zbudowana jest z gruczołów wyścielonych nabłonkiem oraz otaczającego je podścieliska, utworzonego przez tkankę łączną. Struktury budujące pierś pozostają pod kontrolą hormonalną oraz nerwową.
Najczęstszą i podstawową przyczyna pojawienia się zmian mastopatycznych są zaburzenia hormonalne, ściślej mówiąc nadmiar estrogenów i niedobór progesteronu. Zawirowania równowagi hormonalnej nasilają się u kobiet pomiędzy 45. a 55. roku życia. Przyczyną mastopatii mogą być także zaburzenie przemian hormonalnych w obrębie piersi.
Wskutek działania hormonów w miąższu piersi pojawiają się włóknisto-torbielowate zgrubienia, które przyjmują postać licznych lub pojedynczych zmian drobnotorbielkowych lub dużych torbieli w miąższu sutka. Wraz z wiekiem kobiety mastopatyczne zmiany zwyrodnieniowe piersi mogą się pogłębiać.
Zmiany mastopatyczne zwykle występują w obu piersiach, pojawiają się wieloogniskowo. Manifestują się jako zgrubienia w piersi lub nieregularne stwardnienia, które są słabo odgraniczone od otaczających tkanek. Zmiany torbielowate mogą występować jako małe ogniska lub zajmować cały miąższ w jednej lub obu piersiach.
Włókniaki i torbiele w piersiach, wyczuwalne w czasie badania piersi, mogą sprawiać, że piersi są tkliwe i bolesne (choć większość zmian nie wywołuje bólu).Dolegliwości nasilają się szczególnie w ciągu kilku dni poprzedzających pojawienie się miesiączki, a ustępują po jej wystąpieniu. Wzrasta również wrażliwość w okolicy pachowej, zdarza się wyciek z brodawki sutkowej. Do innych możliwych dolegliwości należy obrzmienie sutków i towarzyszącemu mu uczucie ciężkich piersi.
Szacuje się, że z powodu mastopatii piersi może cierpieć nawet 90 procent dojrzałych kobiet. Jej objawy mogą być różnie nasilone.
Pierś mastopatyczną wykrywa się przez badanie palpacyjne. W badaniu dotykowym guzki przyrównywane są do „talerza pełnego grochu”. Istotny jest również wywiad z pacjentką i informacja o przyjmowanych lekach, chorobach i zmianach w piersi, które były zdiagnozowane wcześniej.
Wyczuwalne dotykiem drobne guzki w piersi należy różnicować z innymi, poważnymi schorzeniami piersi. Stąd niezbędne są systematyczne kontrole u specjalistów, a także diagnostyka, która obejmuje badania obrazowe, takie jak USG, które umożliwia rozpoznanie torbieli oraz mammografia, która uwidacznia zagęszczenia tkanek piersi w przypadku zmian włóknisto-torbielowatych lub obecność różnej wielkości zwapnień.
Czasem konieczne jest przeprowadzenie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, możliwe jest także pobranie fragmentu zmiany za pomocą biopsji gruboigłowej, a następnie poddanie go badaniu histopatologicznemu.Zmiany sugerujące proces nowotworowy usuwa się chirurgicznie.
Zobacz jak prawidłowo wykonuje się badanie piersi
Wśród sposobów leczenia mastopatii wyróżnia się metody, które mają na celu redukcję objawów takich jak ból czy tkliwość piersi, jak i leczenie przyczynowe. W leczeniu objawowym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NPLZ), które pomagająłagodzić dolegliwości bólowe. Z kolei leczenie przyczynowe ma na celu przywrócenie prawidłowego stanu gospodarki hormonalnej i polega na włączeniu doustnej antykoncepcji hormonalnej (zwykle są to tabletki dwuskładnikowej).
W łagodzeniu objawów mastopatii można sięgać po domowe, naturalne sposoby. Pozytywne rezultaty daje na przykład stosowanie witaminy E, a także oleju z wiesiołka dwuletniego.