Mastopatia: przyczyny, objawy, leczenie

Mastopatia, inaczej choroba włóknisto-torbielowata sutka, to określenie łagodnych zmian, które rozwijają się w piersiach. To częste schorzenie kobiet w wieku pomiędzy 30. rokiem życia a menopauzą, ale i pań młodszych. Jakie są przyczyny i objawy mastopatii? Jak wygląda diagnostyka i leczenie choroby?

Mastopatia, inaczej dysplazja sutka, choroba włóknisto-torbielowata lub zmiany włóknisto-torbielowate, obejmuje łagodne zmiany w piersi. Zjawisko dotyczy głównie kobiet pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, choć można ją rozpoznać także u kobiet młodszych. Mastopatia oznacza zmiany, które wymagają specjalistycznej kontroli i przeprowadzenia badań diagnostycznych, aby dokonać różnicowania ze zmianami nowotworowymi.

Mastopatia to określenie na łagodne, nienowotworowe zmiany w obrębie piersi, które charakteryzuje zwyrodnienie tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka. Termin obejmuje takie zmiany jak:

  • torbiele,
  • włóknienie,
  • zwiększenie liczby gruczołów,
  • proliferacja nabłonka,
  • rozszerzenie przewodów wyprowadzających.

Mastopatia: przyczyny

Pierś zbudowana jest z gruczołów wyścielonych nabłonkiem oraz otaczającego je podścieliska, utworzonego przez tkankę łączną. Struktury budujące pierś pozostają pod kontrolą hormonalną oraz nerwową.

Najczęstszą i podstawową przyczyna pojawienia się zmian mastopatycznych są zaburzenia hormonalne, ściślej mówiąc nadmiar estrogenów i niedobór progesteronu. Zawirowania równowagi hormonalnej nasilają się u kobiet pomiędzy 45. a 55. roku życia. Przyczyną mastopatii mogą być także zaburzenie przemian hormonalnych w obrębie piersi.

Wskutek działania hormonów w miąższu piersi pojawiają się włóknisto-torbielowate zgrubienia, które przyjmują postać licznych lub pojedynczych zmian drobnotorbielkowych lub dużych torbieli w miąższu sutka. Wraz z wiekiem kobiety mastopatyczne zmiany zwyrodnieniowe piersi mogą się pogłębiać.

Mastopatia: objawy        

Zmiany mastopatyczne zwykle występują w obu piersiach, pojawiają się wieloogniskowo. Manifestują się jako zgrubienia w piersi lub nieregularne stwardnienia, które są słabo odgraniczone od otaczających tkanek. Zmiany torbielowate mogą występować jako małe ogniska lub zajmować cały miąższ w jednej lub obu piersiach.

Włókniaki i torbiele w piersiach, wyczuwalne w czasie badania piersi, mogą sprawiać, że piersi są tkliwe i bolesne (choć większość zmian nie wywołuje bólu).Dolegliwości nasilają się szczególnie w ciągu kilku dni poprzedzających pojawienie się miesiączki, a ustępują po jej wystąpieniu. Wzrasta również wrażliwość w okolicy pachowej, zdarza się wyciek z brodawki sutkowej. Do innych możliwych dolegliwości należy obrzmienie sutków i towarzyszącemu mu uczucie ciężkich piersi.

Szacuje się, że z powodu mastopatii piersi może cierpieć nawet 90 procent dojrzałych kobiet. Jej objawy mogą być różnie nasilone.

Diagnostyka mastopatii: diagnostyka

Pierś mastopatyczną wykrywa się przez badanie palpacyjne. W badaniu dotykowym guzki przyrównywane są do „talerza pełnego grochu”. Istotny jest również wywiad z pacjentką i informacja o  przyjmowanych lekach, chorobach i zmianach w piersi, które były zdiagnozowane wcześniej.

Wyczuwalne dotykiem drobne guzki w piersi należy różnicować z innymi, poważnymi schorzeniami piersi. Stąd niezbędne są systematyczne kontrole u specjalistów, a także diagnostyka, która obejmuje badania obrazowe, takie jak USG, które umożliwia rozpoznanie torbieli oraz mammografia, która uwidacznia zagęszczenia tkanek piersi w przypadku zmian włóknisto-torbielowatych lub obecność różnej wielkości zwapnień.

Czasem konieczne jest przeprowadzenie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, możliwe jest także pobranie fragmentu zmiany za pomocą biopsji gruboigłowej, a następnie poddanie go badaniu histopatologicznemu.Zmiany sugerujące proces nowotworowy usuwa się chirurgicznie.

Zobacz jak prawidłowo wykonuje się badanie piersi

Zobacz wideo

Mastopatia: leczenie       

Wśród sposobów leczenia mastopatii wyróżnia się metody, które mają na celu redukcję objawów takich jak ból czy tkliwość piersi, jak i leczenie przyczynowe. W leczeniu objawowym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NPLZ), które pomagająłagodzić dolegliwości bólowe.  Z kolei leczenie przyczynowe ma na celu przywrócenie prawidłowego stanu gospodarki hormonalnej i polega na włączeniu doustnej antykoncepcji hormonalnej (zwykle są to tabletki dwuskładnikowej).

Mastopatia: domowe sposoby

W łagodzeniu objawów mastopatii można sięgać po domowe, naturalne sposoby. Pozytywne rezultaty daje na przykład stosowanie witaminy E, a także oleju z wiesiołka dwuletniego.

Więcej o: