Pochwa: rola, budowa i położenie. Choroby pochwy

Pochwa, inaczej wagina, jest częścią kobiecych dróg rodnych, która stanowi połączenie macicy i przedsionka pochwy. Jest narządem, który umożliwia współżycie, przyjście dziecka na świat oraz wydalanie śluzu oraz krwi menstruacyjnej.

Pochwa (z łac. vagina) to końcowy odcinek dróg rodnych kobiety. Zalicza się ją do narządów płciowych wewnętrznych. Jest mięśniowo-błoniastym przewodem, który łączy macicę z przedsionkiem pochwy. Można w niej wydzielić część śródmiedniczną i przeponową.

Wagina jest miejscem wprowadzenia penisa i nasienia podczas stosunku płciowego i wytrysku. Tą drogą wydostaje się też przychodzące na świat dziecko. Z niej też wydobywa się śluz w trakcie cyklu miesięcznego oraz krew menstruacyjna. U kobiet, które nie podjęły jeszcze aktywności seksualnej, dolny odcinek pochwy zamknięty jest przez błonę dziewiczą. Zbudowana jest z cienkiego fałdu błony śluzowej. Zwykle znajduje się w niej mały otwór.

Co powinnaś wiedzieć o cyklu menstruacyjnym? Zobacz:

Zobacz wideo

Pochwa - budowa

Pochwa jest bardzo elastyczna i rozciągliwa. Jej długość wynosi średnio od sześciu do ośmiu centymetrów, zaś szerokość do trzech centymetrów. Przekrój pochwy poszerza się w kierunku macicy i w najszerszym miejscu ma od dwóch do trzech centymetrów. Warto podkreślić, że zarówno wygląd, jak i rozmiary pochwy u kobiet mogą być różne.

Ściany waginy mają grubość około trzech milimetrów i zbudowane są z trzech warstw:

  • błony zewnętrznej,
  • błony mięśniowej,
  • błony śluzowej. Błona śluzowa składa się z blaszki właściwej i nabłonka, który podlega zmianom pod wpływem hormonów produkowanych przez jajniki.

Pochwa jest bardzo unaczyniona i unerwiona. Krew tętnicza dociera do niej od tętnicy pochwowej, tętnicy pęcherzowej dolnej, odbytniczej środkowej oraz sromowej wewnętrznej. Żyły, które odprowadzają krew z pochwy tworzą splot pochwowy. Unerwienie narządu umożliwia odczuwanie doznań podczas kontaktów seksualnych.

Od zewnątrz wejście do pochwy otaczają wargi sromowe mniejsze (wewnętrzne) i większe (zewnętrzne). Nad nimi położona jest łechtaczka, a nad nią wzgórek łonowy. Zewnętrzna część waginy może być różowa, brązowa lub fioletowa, co jest normalne. Niepokojące jest, jeśli przyjmuje czerwoną barwę, a wargi sromowe są tkliwe. Może to być objaw podrażnienia bądź stanu zapalnego.

Pochwa - położenie

Pochwa położona jest prawie w całości w miednicy mniejszej, w pośrodkowej płaszczyźnie ciała. Jej końcowy odcinek przebija przeponę moczowo-płciową. Z przodu znajduje się pęcherz moczowy, a między pęcherzem a pochwą biegną dwa moczowody. Poniżej znajduje się cewka moczowa, która jest połączona z przednią ścianą pochwy przegrodą cewkowo-pochwową.

Z tyłu górną część pochwy pokrywa otrzewna, która przechodzi na bańkę odbytnicy. Poniżej znajduje się przestrzeń odbytniczo-pochwowa, po bokach zaś duży żylny splot pochwowy. Pochwę obejmuje dźwigacz odbytu. Wagina otoczona jest przez dwa mięśnie: od tyłu przez zwieracz odbytu, a od przodu przez zwieracz cewki moczowej. Wejście do pochwy znajduje się w głębi tylnej części warg sromowych.

Pochwa - choroby

Pochwa chroni dalsze odcinki dróg rodnych przed zakażeniem z zewnątrz. To zasługa pałeczek kwasu mlekowego, które są obecne w wydzielinie pochwowej. Pod ich wpływem z glikogenu powstaje kwas mlekowy, który wytwarza w pochwie kwaśne środowisko: pH 3,5-4,5. To skuteczna bariera dla różnych drobnoustrojów.

Choroby pochwy zdarzają się często. Mogą mieć wiele przyczyn. Wywoływać je mogą różne patogeny: bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki, a ich rozwojowi sprzyjają zaniedbania higieniczne, a także urazy mechaniczne.

Najczęstszymi chorobami, jakie obejmują pochwą są:

  • grzybica pochwy. To najczęstsza infekcja intymna u kobiet. Atakuje, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej. Grzybica pochwy nazywana jest też kandydozą pochwy, drożdżycą pochwy lub drożdżakowym zapaleniem pochwy,
  • bakteryjne zapalenie pochwy. Infekcja bakteryjna, czyli waginoza, jest wynikiem zachwiania równowagi mikroflory pochwy. Dochodzi do zaniku pałeczek kwasu mlekowego i rozwoju mieszanej flory beztlenowej i tlenowej,
  • rzęsistkowica, czyli choroba pasożytnicza dróg moczowo-płciowych. To najczęściej występująca choroba przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją jednokomórkowy pierwotniak rzęsistek pochwowy,
  • nowotwór. Rak pochwy jest bardzo rzadkim rodzajem nowotworu występującym u kobiet. Najczęściej ma postać raka płaskokomórkowego lub jednokomórkowego gruczolaka.

O infekcjach pochwy świadczy ból, świąd pochwy, a także śluz o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy skonsultować się z ginekologiem.

Więcej o: