W restauracji Alreddy Coffee & Café w Ohio w Stanach Zjednoczonych doszło niedawno do zaskakującego zdarzenia. Klient wezwał policję, gdy zauważył kobietę karmiącą piersią. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce, matki z dzieckiem już nie było - zapłaciła rachunek i opuściła lokal.
Według raportu przesłanego przez policję serwisowi Yahoo Lifestyle funkcjonariusze powiedzieli klientowi, że publiczne karmienie piersią jest legalne. Zgodnie z prawem stanu Ohio:
Matka ma prawo karmić piersią swoje dziecko w dowolnym miejscu publicznym.
Sytuację skomentowała również rozczarowana sytuacją Viktoria Reddy, właścicielka restauracji:
Modlę się, aby mój lokal był miejscem, w którym ludzie czują się komfortowo. Dbam również o to, by było to miejsce, w którym jedzenie jest zdrowe.
Karmienie piersią w miejscu publicznym dozwolone przez polskie prawo
Wiele matek, mimo świadomości, że to legalne, zastanawia się, czy "wypada" karmić piersią w restauracji. To problem bardziej społeczny niż prawny. Prawo w Polsce nie zabrania matkom karmienia piersią w miejscach publicznych (restauracjach, centrum handlowym czy komunikacji miejskiej).
Kobieta ma prawo od swobodnego karmienia piersią w miejscach publicznych
- przypomniał Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Wojciech Kaczmarczyk w swoim oświadczeniu z 10 sierpnia 2016 roku. Poinformował również, że przedsiębiorca, który wywiera presję na karmiącej kobiecie, aby wybrała inne miejsce do karmienia, działa niezgodnie z prawem. Kobieta może w takiej sytuacji domagać się od niego odszkodowania, na podstawie przepisów ustawy z dnia z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, gdyż takie zachowanie może być uznane za przejaw dyskryminacji ze względu na płeć.
Karmienie piersią w miejscach publicznych - wskazówki dla matek
Jeśli jesteś matką i karmisz swoje dziecko piersią, ale wstydzisz się robić to w miejscach publicznych, możesz skorzystać z poniższych wskazówek:
Zorientuj się, które miejsca sprzyjają karmieniu piersią. W wielu lokalach, np. w galeriach handlowych, znajdują się miejsca przeznaczone do karmienia ze specjalnymi fotelami, sprzętem do przewijania, gdzie panują komfortowe warunki.
Jeśli wiesz, że w miejscu, do którego się wybierasz, nie ma przestrzeni przeznaczonej dla karmiących matek, zabierz ze sobą dodatkowe okrycie. Sklepy oferują szeroką gamę produktów, które pomogą zakryć się kobiecie podczas przystawiania do piersi dziecka, jeśli ta się krępuje. Są to np. szale, ponczo czy zaprojektowane specjalnie dla karmiących mam peleryny czy fartuchy z usztywniającym fiszbinem. Można delikatnie zasłonić pierś np. apaszką. Pomagaj sobie bluzkami z rozpięciem na środku i biustonoszem do karmienia. Możesz też owinąć delikatnie dziecko chustą do noszenia niemowlaka.
Pamiętaj, że nie jest wymagane to, by zakrywać się podczas karmienia dziecka piersią - możesz to robić, jeśli dzięki temu będziesz czuć się bardziej komfortowo, ale nie musisz.
Sytuacja z Ohio nie jest pierwszą, o której pisaliśmy. Jakiś czas temu z podobnym traktowaniem spotkała się matka z Teksasu, która została wyproszona przez policjanta z basenu, ponieważ karmiła dziecko piersią. Już wówczas przypominaliśmy, że choć prowadzonych jest wiele kampanii wspierających matki karmiące publicznie, część osób nadal nie może pogodzić się z tym widokiem.
Należy podkreślić, że karmienie piersią dziecka to naturalna czynność. Przepisy przepisami, ale potrzebna jest przede wszystkim zmiana myślenia.