Plastry antykoncepcyjne - wady i zalety

Plastry antykoncepcyjne uznawane są za nowoczesną metodę antykoncepcji dla kobiet. Są łatwe w użyciu, nie wymagają codziennego zażywania tabletki, nie obciążają wątroby i nie obniżają libido. Jednak - jak każdy inny środek hormonalny, ma również swoje wady. Jakie są wady i zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne - ogólna charakterystyka

Plastry antykoncepcyjne to nowatorska metoda, która różni się tym od tabletek, że nie obciąża wątroby. Nazywane są również metodą transdermalną, ponieważ hormony obecne w plastrach antykoncepcyjnych przenikają przez skórę bezpośrednio do krwiobiegu.

Zobacz wideo

Plastry bardzo szybko stały się popularne, ponieważ są łatwe w stosowaniu i odznaczają się wysoką skutecznością; zapewniając wysoki poziom ochrony przed niechcianą ciążą. Mają jednak również wady, które warto poznać, zanim zdecydujemy się wybrać metodę antykoncepcji.

Plastry antykoncepcyjne - działanie

Plastry antykoncepcyjne pełnią trzy podstawowe funkcje. Po pierwsze hamują dni płodne, po drugie powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego, co wpływa bezpośrednio na wolniejsze tempo poruszania się plemników, po trzecie zaś spowalniają transport jajowodowy, to zaś wydłuża czas, w którym może dojść do kontaktu plemnika z komórką jajową.

Hormony, które są zawarte w plastrach, mają za zadanie hamować owulację. Do organizmu przedostają się przez skórę, a nie przez żołądek jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych. Dzięki temu plastry nie wpływają w niekorzystny sposób na funkcjonowanie wątroby. Dodatkowo hormony w plastrach są uwalniane przez cały czas, systematycznie, dzięki czemu kobieta ma zapewniony wysoki poziom zabezpieczenia przed ciążą. By ta metoda była skuteczna, należy stosować jeden plaster na tydzień.

Plastry antykoncepcyjne - wady

  • nie mogą ich stosować kobiety powyżej 35. roku życia,
  • są odradzane kobietom otyłym i palącym, cierpiącym chorobę wieńcową i nadciśnienie tętnicze,
  • mogą się odkleić podczas długiego przebywania w wilgotnym miejscu, 
  • w niektórych przypadkach wywołują reakcje alergiczne.

Plastry antykoncepcyjne - zalety

  • zapewniają wysoki stopień zabezpieczenia - dzięki ciągłemu i systematycznemu uwalnianiu się hormonów,
  • jeden plaster działa przez tydzień, nie trzeba zażywać codziennie o tej samej porze tabletki antykoncepcyjnej,
  • stosowanie plastrów antykoncepcyjnych nie powoduje skutków ubocznych takich jak ból głowy i piersi,
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej,
  • używanie plastrów nie obciąża wątroby,
  • plastry w mniej inwazyjny sposób dostarczają substancji czynnej do krwiobiegu - omijają układ pokarmowy,
  • stosowanie plastrów nie wpływa na zmniejszenie libido,
  • zmniejszają ryzyko rozwoju zapalenia przydatków,
  • powodują mniejsze krwawienie miesiączkowe, kobieta traci dzięki temu mniej krwi,
  • zapobiegają powstawaniu torbieli na jajnikach.

Plastry antykoncepcyjne - przeciwwskazania

Mimo wielu zalet wynikających ze stosowania plastrów antykoncepcyjnych, istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Odradza się je kobietom cierpiącym na otyłość, cukrzycę, chorującym na chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, chorobę nowotworową, dolegliwości ze strony wątroby, zmagającym się z żylakami czy skarżącym się na zaburzenia krzepnięcia. Nie wskazane są także dla pań, które ukończyły 35 roku życia, palącym tytoń czy będącym w ciąży.

Ze względu na to, że plaster stosuje się bezpośrednio na skórę, przyklejając go w wybrane miejsce, trzeba pamiętać także o tym, że klej nie jest odporny na długotrwały kontakt z wodą. Oznacza to, że może się odklejać pod wpływem wilgoci, więc szczególną ostrożność podczas stosowania powinny zachować panie aktywnie fizyczne lub takie, które mają tendencje do nadmiernej potliwości.

Plastry antykoncepcyjne a tycie

Według aktualnych badań naukowców, przyczyną tycia nie są plastry ani tabelki antykoncepcyjne. Jeśli kobieta stosująca plastry antykoncepcyjne właściwie się odżywia i ma odpowiedni wydatek energetyczny (odpowiednio dopasowany do ilości spożywanych kalorii), to przyjmowanie hormonów nie powinno powodować zwiększenia masy ciała.

Zdaniem specjalistów problemy ze wzrostem wagi dotyczyły środków antykoncepcyjnych starszej generacji, które czasami ze względu na zbyt wysokie stężenie hormonów mogły prowadzić do występowania pewnych skutków ubocznych. Jednym z nich było właśnie nie samo tycie, ale zwiększenie masy ciała, związane z zatrzymywaniem wody w organizmie. Obecnie dostępne na rynku środki antykoncepcyjne są zdecydowanie łagodniejsze. Plastry mają znacznie mniejszą zawartość hormonów niż kiedyś, są również o wiele lepiej tolerowane przez organizm. Ich przyjmowanie nie powinno zatem powodować działań niepożądanych w postaci tycia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA