Obrzęki po porodzie - kiedy wreszcie będę przypominać siebie?
Obrzęki po porodzie? To częsta dolegliwość i jeden z wielu kłopotów męczących w połogu. Zmęczona noszeniem nadmiernych kilogramów, zapewne sądziłaś, że po urodzeniu dziecka niemal natychmiast poczujesz ulgę. Miało być tak pięknie, a tymczasem: karmienie piersią jakoś nie wychodzi, krocze boli, brzuch nie znika, jego mięśnie w rozsypce... Wszystko powinno się unormować w ciągu paru tygodni. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, poznać parę sprawdzonych sposobów na częste dolegliwości. Zarazem: niektórych problemów nie można lekceważyć, jeśli wykraczają poza normę. Warto wiedzieć, kiedy czas do lekarza.
Skąd te obrzęki?
Najczęściej po porodzie puchną kostki i stopy, ale zdarza się, że obrzęki obejmują też twarz, brzuch czy dłonie (palce). Obrzęknięte bywają też okolice rany po cesarskim cięciu czy pęknięcia krocza. Zazwyczaj problem ustępuje samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni od urodzenia dziecka.
Zatrzymanie płynów w organizmie to skutek intensywnej produkcji progesteronu jeszcze w ciąży. Wysokie stężenie tego hormonu sprzyja też zatrzymaniu sodu i zwolnieniu przepływu żylnego krwi.
W ciąży generalnie jest większa objętość krwi, spora macica uciska nie tylko pęcherz moczowy, ale także naczynia krwionośne (stąd zespół ucisku żyły głównej), zdarzają się również zaburzenia gospodarki białkowej.
Skoro jednak jesteś już po ciąży, trudno zaakceptować nasilenie problemu. Tymczasem sama akcja porodowa (przy porodzie naturalnym) "spycha" płyny do kończyn, co sprzyja ich opuchnięciu. Jeśli dostawałaś kroplówki, to podawane w nich płyny mają tendencję do zatrzymywania się w organizmie.
Jak pozbyć się obrzęków po porodzie?
Najlepszym lekiem na takie problemy jest czas. Zarazem znamy sporo metod, które przyspieszają proces ustępowania obrzęków, a także pomagają łagodzić dolegliwości. Obrzęki zazwyczaj nie bolą, ale powodują dyskomfort.
Co możesz robić?
- Ogranicz sól, cukier i tłuste potrawy.
- zadbaj o dobre źródła potasu w diecie, by przywrócić prawidłową gospodarkę elektrolitową. Sporo znajdziesz go choćby w bananach, ziemniakach, pomidorach, szpinaku, kaszy gryczanej, płatkach owsianych i kukurydzianych.
- Pij więcej (wody). Tak, to naprawdę sposób na pokonanie obrzęków, chociaż wydaje się absurdalny. Obrzęki to zapasy płynu, dlatego powstają choćby przy odwodnieniu. Organizm je zlikwiduje, gdy będzie otrzymywał sporo płynów. Nie lubisz wody? Sprawdzą się też herbatki moczopędne, przeznaczone dla ciężarnych i matek karmiących?
- Poproś partnera o masaż. To nie tylko sposób na relaks, ale także poprawę krążenie i równomierne rozłożenie płynu w organizmie. Uwaga: masujemy obrzęknięte miejsca zawsze od dołu do góry.
- Ruszaj się jak najwięcej. Spacer po mieszkaniu, parę skłonów i przysiadów - to też aktywność fizyczna. Nie wymagaj od siebie cudów, ale zwiększaj dawkę wysiłku.
- Trzymając każdego dnia (ok. 30 minut) nogi w górze. Wystarczy podczas drzemki podłożyć pod nie poduszkę.
- Jeśli obrzęki dotyczą nóg, mocz stopy w mieszaninie wody i olejku, np. cyprysowego, lawendowego lub rumiankowego. To okazja, by się zrelaksować i skorzystać z mocy aromaterapii. Zapewne masz przesuszoną skórę: olejek powinien ją chronić przed podrażnieniami (upewnij się czy nie masz na niego uczulenia).
- Stosuj chłodne okłady.
Staraj się też nie nosić zbyt ciasnych ubrań. Wybieraj te z naturalnych, przewiewnych tkanin. Zrezygnuj na jakiś czas z ozdób typu bransoletki, pierścionki, żeby nie musiał interweniować ślusarz, gdy obrzęk się nasili.
Jak w ciąży: staraj się odpoczywać i spać na lewym boku, ponieważ to wspomaga pracę nerek i poprawia krążenie krwi, a w ten sposób zmniejsza się obrzęk. Pamiętaj, że w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie jest za wysoka, układ krążenia zawsze pracuje sprawniej.
Tego nigdy nie lekceważ
Jeśli :
- obrzękom towarzyszy ból (także ból głowy, chociaż obrzęk niekoniecznie jest w jej obrębie),
- obrzęk obejmuje coraz większe partie ciała,
- twoje serce kołacze,
- masz problemy z oddychaniem,
- oddajesz niewiele moczu,
- skóra w miejscu obrzęku zaczerwienia się,
- masz nadciśnienie,
- masz zaburzenia widzenia,
- koniecznie natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Niewykluczone, że za obrzękami kryje się poważny problem zdrowotny, związany z układem krążenia, chorobą serca czy wątroby.
Skonsultuj się również wtedy, gdy obrzęki po tygodniu nie ustępują w zauważalny sposób. Pamiętaj, że tak może objawiać się choćby zakrzepica.
Uwaga, podobnie objawia się też stan przedrzucawkowy, który, choć kojarzony z ciążą, czasem występuje czasem po porodzie (zagrożenie utrzymuje się przez pierwsze dwie doby). Jego charakterystycznym objawem jest nadciśnienie, dlatego kobiety po porodzie pozostają pod nadzorem lekarza (nie tylko ich maluchy) i mają kontrolowane ciśnienie, zwłaszcza jeśli problem z nim występował w ciąży, kobieta choruje na nerki lub jest w grupie podwyższonego ryzyka z innych powodów (np. rzucawka w najbliższej rodzinie).
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Emerytury stażowe nowości. "Solidarność" chce wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy warunek
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy
- Pierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"