Obrzęki po porodzie? To częsta dolegliwość i jeden z wielu kłopotów męczących w połogu. Zmęczona noszeniem nadmiernych kilogramów, zapewne sądziłaś, że po urodzeniu dziecka niemal natychmiast poczujesz ulgę. Miało być tak pięknie, a tymczasem: karmienie piersią jakoś nie wychodzi, krocze boli, brzuch nie znika, jego mięśnie w rozsypce... Wszystko powinno się unormować w ciągu paru tygodni. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, poznać parę sprawdzonych sposobów na częste dolegliwości. Zarazem: niektórych problemów nie można lekceważyć, jeśli wykraczają poza normę. Warto wiedzieć, kiedy czas do lekarza.
Najczęściej po porodzie puchną kostki i stopy, ale zdarza się, że obrzęki obejmują też twarz, brzuch czy dłonie (palce). Obrzęknięte bywają też okolice rany po cesarskim cięciu czy pęknięcia krocza. Zazwyczaj problem ustępuje samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni od urodzenia dziecka.
Zatrzymanie płynów w organizmie to skutek intensywnej produkcji progesteronu jeszcze w ciąży. Wysokie stężenie tego hormonu sprzyja też zatrzymaniu sodu i zwolnieniu przepływu żylnego krwi.
W ciąży generalnie jest większa objętość krwi, spora macica uciska nie tylko pęcherz moczowy, ale także naczynia krwionośne (stąd zespół ucisku żyły głównej), zdarzają się również zaburzenia gospodarki białkowej.
Skoro jednak jesteś już po ciąży, trudno zaakceptować nasilenie problemu. Tymczasem sama akcja porodowa (przy porodzie naturalnym) "spycha" płyny do kończyn, co sprzyja ich opuchnięciu. Jeśli dostawałaś kroplówki, to podawane w nich płyny mają tendencję do zatrzymywania się w organizmie.
Najlepszym lekiem na takie problemy jest czas. Zarazem znamy sporo metod, które przyspieszają proces ustępowania obrzęków, a także pomagają łagodzić dolegliwości. Obrzęki zazwyczaj nie bolą, ale powodują dyskomfort.
Co możesz robić?
Staraj się też nie nosić zbyt ciasnych ubrań. Wybieraj te z naturalnych, przewiewnych tkanin. Zrezygnuj na jakiś czas z ozdób typu bransoletki, pierścionki, żeby nie musiał interweniować ślusarz, gdy obrzęk się nasili.
Jak w ciąży: staraj się odpoczywać i spać na lewym boku, ponieważ to wspomaga pracę nerek i poprawia krążenie krwi, a w ten sposób zmniejsza się obrzęk. Pamiętaj, że w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie jest za wysoka, układ krążenia zawsze pracuje sprawniej.
Jeśli :
- koniecznie natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Niewykluczone, że za obrzękami kryje się poważny problem zdrowotny, związany z układem krążenia, chorobą serca czy wątroby.
Skonsultuj się również wtedy, gdy obrzęki po tygodniu nie ustępują w zauważalny sposób. Pamiętaj, że tak może objawiać się choćby zakrzepica.
Uwaga, podobnie objawia się też stan przedrzucawkowy, który, choć kojarzony z ciążą, czasem występuje czasem po porodzie (zagrożenie utrzymuje się przez pierwsze dwie doby). Jego charakterystycznym objawem jest nadciśnienie, dlatego kobiety po porodzie pozostają pod nadzorem lekarza (nie tylko ich maluchy) i mają kontrolowane ciśnienie, zwłaszcza jeśli problem z nim występował w ciąży, kobieta choruje na nerki lub jest w grupie podwyższonego ryzyka z innych powodów (np. rzucawka w najbliższej rodzinie).