Cytologia na Dzień Kobiet 2019. Zrób sobie najlepszy prezent

Z okazji Dnia Kobiet Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza na darmowe badania profilaktyczne. 8 marca bez opłat będzie można wykonać m.in. cytologię, mammografię czy pomiar cukru.
Zobacz wideo

Dzień Kobiet 2019 już jutro. Narodowy Fundusz Zdrowia z tej okazji zaprasza panie do bezpłatnych badań profilaktycznych. Główny nacisk kładziony jest na cytologię - badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, a także na mammografię, która pomaga wykryć raka piersi.

Zamiast tradycyjnego goździka badania cytologiczne i mammograficzne. To nasza niespodzianka na Dzień Kobiet. W każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ Panie dowiedzą się, gdzie konkretnie zrobią badania

- zapewnia Adam Niedzielski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dlaczego kobiety nie chodzą na cytologię? Według NFZ problemem jest m.in. to, że ginekolodzy to często mężczyźni, a panie krępują się, gdy to on pobiera wymaz. W związku z tym 8 marca w większości placówek, w których będą robione bezpłatne badania, materiał pobierze ginekolożka lub położna.

Cytologia na Dzień Kobiet - gdzie się zapisać?

Gdzie skorzystamy z darmowych badań? W wybranych placówkach medycznych, ale i innych instytucjach - podstawowe badania, jak np. pomiar ciśnienia, wykonać można m.in. w miejskich ratuszach. Zapisy na badania odbywają się w konkretnych placówkach. Dokładne informacje, które dotyczą akcji NFZ na Dzień Kobiet, znajdują się na stronach poszczególnych oddziałów, ich spis i przekierowania zebrane są tutaj.

Do tego, aby zapisać się na badania i nie odkładać tego na później, kobiety zachęcają inne kobiety - aktorki, sportsmenki, a także te, które pokonały chorobę i wiedzą, jak olbrzymie znaczenie ma profilaktyka.

Cytologia nie tylko "od święta"

Darmowe badania to dobra inicjatywa, jednak zazwyczaj miejsc jest niestety za mało. Dzień Kobiet to doskonały pretekst do tego, aby zapisać się do lekarza - niezależnie od tego, czy chcemy skorzystać z akcji NFZ, czy zrobić to na własną rękę. Badania profilaktyczne to coś, o czym powinniśmy pamiętać, a wydarzenia takie jak święto kobiet mogą nam przypomnieć, że już czas zapisać się na badania. Regularnie należy zapisywać się m.in. na:

  • USG piersi (lub mammografię), pamiętajmy także o regularnym, comiesięcznym, badaniu w domu,
  • cytologię,
  • USG transwaginalne,
  • badania krwi i moczu,
  • EKG, pomiar ciśnienia,
  • RTG płuc,
  • USG jamy brzusznej,
  • przegląd stomatologiczny.

Wiele także zależy od naszej historii chorobowej, obciążeń genetycznych i innych czynników. Warto zatem wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który podpowie, których specjalistów odwiedzić i jakie badania profilaktyczne wykonać.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA