Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polega zabieg?

Histeroskopia jest zarówno badaniem ginekologicznym, jak i metodą leczniczą. Przeprowadza się ją przy użyciu specjalnego wziernika - histeroskopu, który daje wiele możliwości. Czym różni się histeroskopia diagnostyczna od operacyjnej? Na czym polega zabieg?
Zobacz wideo

Histeroskopia macicy - na czym polega zabieg?

Histeroskopia macicy to badanie wziernikowe szyjki i jamy macicy, które wykonuje się przy użyciu wziernika zwanego histeroskopem, wprowadzanego przez pochwę. Ten przyrząd optyczny, rodzaj endoskopu, składający się z rękojeści i wąskiej tulejki, zawiera małą kamerę. Ponieważ podczas zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, lekarz może wnikliwie przyjrzeć się jamie macicy.

Histeroskop może służyć zarówno do oglądania wnętrza macicy, jak i do innych zadań - np. pobierania tkanek do badania histopatologicznego czy usuwania patologicznych zmian. To dlatego dzięki badaniu histeroskopowemu macicy ginekolog może obejrzeć błonę śluzową i stwierdzić ewentualne zmiany patologiczne, pobrać próbki tkanki do dalszych badań czy usunąć zmiany - w zależności od tego, czy wykonywany zabieg ma charakter diagnostyczny czy operacyjny (histeroskopia diagnostyczna i operacyjna).

Histeroskopię zwykle wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Lekarz rozszerza szyjkę macicy i wprowadza cewnik wypełniający macicę dwutlenkiem węgla lub płynem, kamerkę i opcjonalnie narzędzia pomocnicze. Podczas zabiegu oglądane jest endometrium, kształt macicy oraz ujścia maciczne jajowodów.

Pacjentkę do zabiegu kwalifikuje lekarz ginekolog na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz przezpochwowego badania ultrasonograficznego.

Histeroskopia diagnostyczna

Wziernikowanie macicy jest rodzajem badania ginekologicznego, które umożliwia dokładne obejrzenie jamy macicy i ocenę stanu jej wewnętrznych ścian. Pozwala ono również ustalić wielkość, liczbę i lokalizację zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę, takich jak polipy, mięśniaki, zrosty czy guzy nowotworowe. Podczas histeroskopii diagnostycznej macicy można pobrać wycinki do badania tkanek.

Wskazaniami do wykonania histeroskopii diagnostycznej są:

  • krwawienia o nieokreślonej przyczynie,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych,
  • podejrzenie wad budowy macicy,
  • nawracające poronienia samoistne,
  • konieczność oceny stanu błony śluzowej macicy.

Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem, które odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce i diagnostyce nieprawidłowości błony śluzowej jamy macicy. Powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko. Mogą to być lekkie krwawienia i ból w podbrzuszu.

Histeroskopia operacyjna

Daje ona możliwość przeprowadzenia zabiegu ginekologicznego. Jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym, w celu leczenia nieprawidłowości, jakie wykryto podczas histeroskopii diagnostycznej.

Dzięki histeroskopii operacyjnej można usunąć z wnętrza macicy zmiany, takie jak polipy endometrialne czy mięśniaki podśluzówkowe. Zabieg ten wykorzystuje się również przy leczeniu obfitych miesiączek, leczeniu rozrostów błony śluzowej, usuwaniu zrostów wewnątrzmacicznych czy rzadkich wad macicy.

Podczas histeroskopii operacyjnej lekarz używa histeroskopu, przez kanał którego wprowadza mikronarzędzia: nożyczki, kleszczyki, elektryczne noże i pętle do koagulacji czy wycinania zmian. Są one niezbędne, by wykonać zabieg we wnętrzu macicy, stąd histeroskop ma większą średnicę niż ten używany do histeroskopii diagnostycznej.

Kilka godzin po zabiegu pacjentka zwykle jest wypisana do domu. Histeroskopia operacyjna obarczona jest niewielkim ryzykiem powikłań. Mogą to być krwawienia, zakażenia czy pęknięcie macicy.

Zabieg histeroskopii - przeciwwskazania

Histeroskopię operacyjną wykonuje się na początku cyklu miesiączkowego, po zakończeniu krwawienia miesięcznego.

Histeroskopii nie wykonuje się, gdy:

  • pacjentka jest w ciąży lub istnieje takie prawdopodobieństwo,
  • wystąpił stan zapalny miednicy mniejszej,
  • kobieta ma miesiączkę.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: