Oksytocyna - hormon o zaskakujących właściwościach

Oksytocyna jest hormonem, który kojarzy nam się głównie z porodem i karmieniem dziecka piersią. Tymczasem okazuje się, że ma ona wiele innych zaskakujących właściwości i nie bez powodu nazywana jest hormonem miłości. Co warto wiedzieć o oksytocynie?
Zobacz wideo

Oksytocynę produkuje podwzgórze. Hormon ten następnie jest transportowany do tylnego płata przysadki mózgowej, skąd zostaje uwolniony do krwi w odpowiedzi na sygnał płynący z organizmu. Oksytocyna została odkryta na początku XX wieku przez Henrego Dale'a.

Oksytocyna a ciąża i poród

Ponieważ oksytocyna ma właściwości pobudzające komórki mięśniowe do skurczu, jej działanie związane jest przede wszystkim z porodem, choć hormon ten ma wpływ na przebieg całej ciąży, a nawet na sam moment poczęcia.

Okazuje się, że oksytocyna u kobiet ułatwia zapłodnienie. Podczas stosunku płciowego błona mięśniowa macicy pod jej wpływem kurczy się - hormon prowadzi do skurczu macicy i przyspiesza transport plemników.

Stężenie oksytocyny rośnie wraz z rozwojem ciąży. Punktem kulminacyjnym jest poród. Jej wydzielanie pobudzane jest przez rozszerzającą się szyjkę macicy. Podczas akcji porodowej oksytocyna stymuluje pracę mięśni macicy, wywołuje jej skurcze i dba o ich regularność. W końcu oksytocyna nie bez powodu swa nazwę wzięła od połączenia greckich słów oxys i tokos, które oznaczają "szybkie narodziny".

Po porodzie hormon ten odpowiada za obkurczenie macicy oraz położonych w jej ścianie naczyń krwionośnych. Tamuje w ten sposób krwawienie po porodzie, po wydaleniu łożyska.

Oksytocyna a karmienie piersią

Oksytocyna nie bez przyczyny kojarzona jest z karmieniem dziecka piersią. Pomaga w tzw. wyrzucie mleka. Wywołuje skurcz przewodów mlecznych - wspiera tym samym wydzielanie mleka z gruczołów mlecznych.

Co ważne matka wraz ze swoim mlekiem przekazuje oksytocynę dziecku. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ hormon ten wpływa pozytywnie na rozwój mózgu niemowlęcia.

Oksytocyna a kondycja psychiczna i relacje międzyludzkie

Oksytocyna ma ogromny wpływ na psychikę i zachowanie, odgrywa dużą rolę w tworzeniu relacji interpersonalnych. Hormon ten jest niezbędny do tworzenia, ale i kształtowaniu stosunków międzyludzkich. Decyduje nie tylko o relacji między dzieckiem a matką, ale wpływa na poczucia bliskości i przywiązania między partnerami. Im częściej ci się dotykają, całują i przytulają, tym wyższy jest poziom oksytocyny, która nasila i utrwala więź, poczucie intymności, zaufania i bliskości. Oksytocyna wydziela się częściej u osób żyjących w szczęśliwych związkach.

Oksytocyna odpowiada też za przywiązanie do innych ludzi i potrzebę kontaktu z nimi. Odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym, odpowiada za poczucie przynależności do grupy. Ale to nie wszystko.

Hormon ten zmniejsza lęki społeczne, pomaga przezwyciężyć fobie, wspomaga redukcję stresu (obniża poziom kortyzolu) i napięcia. Jego działanie pozwala na nabranie zaufania do drugiej osoby, a nawet pokonanie nieśmiałości. Oksytocyna poprawia też samopoczucie i samoocenę, nastraja optymistycznie, przeciwdziała stanom depresyjnym. Wzmacnia poczucie własnej wartości.

Oksytocyna i walory lecznicze

Ten hormon występuje także w roli leku. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym może łagodzić ból i leczyć rany. Warto wiedzieć, że oksytocyna obniża ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na trawienie, ponieważ poprawia perystaltykę jelit. Pobudza wzrost i procesy zdrowienia organizmu.

Źródła oksytocyny

Oksytocyna jest uwalniana przez organizm w momentach, gdy czujemy się dobrze i bezpiecznie, najczęściej podczas kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem. To dlatego, by otrzymać zastrzyk oksytocyny wystarczy kogoś dotknąć i przytulić, a czasem nawet pomyśleć, popatrzeć czy zjeść wspólnie posiłek.

Oksytocyna u mężczyzn

Oksytocyna, która uwalniana jest także podczas uprawiania seksu wpływa na osiągnięcie orgazmu, ale zupełnie inaczej działa na kobiety i mężczyzn.
U mężczyzn hormon ten dodatkowo odpowiada za erekcję, ale także zazdrość czy potrzebę rywalizacji. Zaś za sprawą jej połączenia z testosteronem, po zakończonym akcie seksualnym, pojawia się u mężczyzn potrzeba snu.

Przeczytaj także:

Więcej o: