Antykoncepcja hormonalna - działanie, wady i zalety

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ma wiele plusów, ale i minusy, ponieważ dostarczane hormony nie są obojętne dla organizmu kobiety. Antykoncepcja hormonalna nie jest rozwiązaniem dobrym dla wszystkich. Co warto o niej wiedzieć?
Zobacz wideo

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z metod zapobiegania ciąży, polegająca na stosowaniu środków antykoncepcyjnych, które zawierają syntetyczne hormony płciowe. Te, choć wytworzone sztucznie, są podobne do hormonów naturalnych - mają podobną budowę i działanie.

W antykoncepcji hormonalnej używa się dwóch grup hormonów: progestagenów i estrogenów. Większość preparatów zawiera obydwa hormony (dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne), inne zaś tylko hormon z grupy progestagenów (jednoskładnikowe środki antykoncepcyjne).

Progestageny odpowiadają za kilka mechanizmów, takich jak: hamowanie owulacji, zagęszczanie śluzu w drogach rodnych kobiety, spowalnianie transportu jajowodowego czy zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiające implantację. Estrogeny zaś hamują owulację i wzmacniają działanie progestagenów.

Hormonalne metody antykoncepcji

Istnieje kilka metod antykoncepcji hormonalnej, dlatego każda kobieta, która zdecyduje się na jej stosowanie, może znaleźć coś dopasowanego do swoich potrzeb i oczekiwań. Są to:

  • pigułki antykoncepcyjne, dwuskładnikowe i jednoskładnikowe (tzw. minipigułka, która mogą zażywać kobiety karmiące piersią),
  • wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające hormony,
  • implanty i plastry antykoncepcyjne,
  • krążki dopochwowe,
  • zastrzyki hormonalne.

Dzięki mnogości rozwiązań tej metody antykoncepcji, hormony do organizmu kobiety dostarczane są różnymi drogami: przez układ pokarmowy (tabletki antykoncepcyjne), przez błonę śluzową pochwy, macicy i szyjki macicy (antykoncepcyjny krążek dopochwowy, wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające hormony), a także przez skórę (plastry antykoncepcyjne, zastrzyki hormonalne czy implanty).

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna ma wiele zalet. Bez wątpienia należy do niej wysoka skuteczność. Kobiety doceniają także regulację cyklu menstruacyjnego i zmniejszenie obfitości miesiączek, jak również wyeliminowanie bądź wytonowanie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Środki antykoncepcyjne dodatkowo zwiększają gęstość mineralną kości, a także zapobiegają anemii.
Innymi korzyściami wynikającymi ze stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia: ciąży pozamacicznej, torbieli jajnika, raka jajnika, raka endometrium oraz zapaleń miednicy mniejszej.

Wady antykoncepcji hormonalnej

Dostarczanie organizmowi sztucznych hormonów wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i komfortem psychicznym, wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży, ale i działaniami niepożądanymi. Hormony nie są obojętne dla organizmu.
Ponieważ środki antykoncepcyjne wywierają wpływ nie tylko na gospodarkę hormonalną kobiety, ale i cały organizm, wachlarz skutków ubocznych dotyczy nie tylko układu płciowego, ale całego ustroju.

U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną mogą pojawiać się krwawienia i plamienia między miesiączkami, łojotok i trądzik, migreny, nudności i wzdęcia brzucha, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyrost masy ciała, bolesność piersi, obniżenie libido, pogorszenie nastroju, a także zaburzenia gospodarki tłuszczowej.

To dlatego antykoncepcja hormonalna, choć wygodna w stosowaniu i skuteczna w działaniu, nie jest odpowiednia dla każdej kobiety. Nie wszystkie dobrze ją tolerują, choć zdarza się, że działania niepożądane, nasilone na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej, mijają po kilku cyklach. Organizm każdej kobiety reaguje inaczej, dlatego decydując się na dostarczanie organizmowi hormonów syntetycznych należy być pod stałą opieką ginekologa.

Z antykoncepcji hormonalnej nie powinny korzystać kobiety, które mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, depresję, chorobę zakrzepowo-zatorową czy padaczkę, cierpią na migreny czy mają mięśniaki macicy.

Przeczytaj także:

Więcej o: