Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Rak szyjki macicy w początkowym stadium jest prawie całkowicie uleczalny. Dlaczego zatem umieralność z jego powodu wciąż jest bardzo wysoka? Jakie są przyczyny i objawy raka szyjki macicy? Jakie sygnały można uznać za niepokojące i co robić, by się przed nim ustrzec?

Rak szyjki macicy jest najczęściej występującym nowotworem narządu rodnego u kobiet. Zwykle wykrywa się go u pań w wieku 40-55 lat, ale nie ma reguły. Zapadają na niego także dużo młodsze osoby.

Najczęstszym typem raka szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy, rzadziej spotyka się raka gruczołowego. Wśród nowotworów diagnozowane są również: rak drobnokomórkowy, pierwotny chłoniak i mięsak szyjki macicy.

Zobacz wideo

Rak szyjki macicy - przyczyny

Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiadają przede wszystkim niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (HPV16, HPV18), które przenoszą się drogą płciową.

Choroba nowotworowa jest skutkiem długotrwałej, przewlekłej infekcji wywołanej przez brodawczaka ludzkiego. Uznaje się, że kontakt z nim jest czynnikiem kluczowym - niezbędnym i najważniejszym. Bez zakażenia wirusem HPV nowotwór się nie rozwinie - jego obecność wykrywa się u prawie wszystkich kobiet, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy bądź stan przednowotworowy.

Istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko zakażenia wirusem HPV. To między innymi:

  • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego i duża liczba partnerów seksualnych,
  • liczne porody,
  • długo stosowana doustna antykoncepcja hormonalna,
  • palenie papierosów,
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • nieleczone bądź źle leczone stany zapalne i zmiany w obrębie szyjki macicy,
  • niehigieniczny tryb życia.

Rak szyjki macicy - objawy

W początkowym stadium rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. To dlatego jest tak niebezpieczny i tak duże znaczenie mają ginekologiczne badania profilaktyczne. Stan przednowotworowy może trwać nawet dziesięć lat.

Objawy raka szyjki macicy są niespecyficzne. Pojawia się krwawienie między miesiączkami, po stosunku czy po menopauzie. Innym sygnałem są dłuższe i bardziej obfite miesiączki oraz upławy o nieprzyjemnym zapachu. Może pojawić się również ból w podbrzuszu.

W późniejszym stadium kobietom dokucza ból pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, trudności przy oddawaniu moczu czy obrzęki. Ma to związek z rozrostem guza.

Rak szyjki macicy - diagnostyka

Rak szyjki macicy, wykryty wcześnie, czyli w stadium przedinwazyjnym, jest prawie całkowicie wyleczalny. Niestety w Polsce choroba diagnozowana jest zwykle późno, w stadium zaawansowanym.

Często życie ratują regularne wizyty u ginekologa oraz badanie cytologiczne, które polega na mikroskopowej ocenie komórek z szyjki macicy. Inne badania, prowadzące do wykluczenia bądź potwierdzenia obecności raka szyjki macicy, to: badania krwi i moczu (morfologia, kreatynina, enzymy wątrobowe), USG przezpochwowe i USG jamy brzusznej. Jeśli istnieje podejrzenie nowotworu, lekarz zleca kolposkopię (wziernikowanie szyjki macicy) czy biopsję.

Rak szyjki macicy - leczenie

Sposób leczenia raka szyjki macicy zależy od stopnia zaawansowania choroby, ogólnego stanu kobiety, jej wieku. Małe zmiany przedrakowe najczęściej leczy się farmakologicznie, choć zdarza się, że cofają się same. Zmiany większe i bardzie zaawansowane stadia leczone są chirurgicznie. Metoda i rozległość operacji zależą od stadium zmian nowotworowych.

W początkowym stadium choroby usuwa się fragment szyjki macicy. Stosuje się między innymi elektrokauteryzację, czyli wypalanie tkanki, konizację, czyli chirurgiczne wycięcie stożkowe tkanki wokół kanału szyjki macicy, kriochirurgię, czyli niszczenie tkanki za pomocą wymrażania, a także laseroterapię.

W bardziej zaawansowanych stadiach raka szyjki macicy konieczne są bardziej radykalne rozwiązania chirurgiczne, takie jak histerektomia całkowita (usunięcie macicy, górnej części pochwy oraz przyległych węzłów chłonnych) lub częściowa. W zaawansowanych stadiach dużą rolę odkrywa radioterapia, chemioterapia i radiochemioterapia.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA