Zapalenie piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie piersi często jest kojarzone z karmieniem dziecka piersią i zastojem pokarmu na początku laktacji, ale zdarza się także kobietom, które nie są w okresie połogowym. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia piersi?

Zapalenie piersi u kobiet występuje zarówno jako połogowe zapalenie sutka, jak i pozapołogowe zapalenie sutka. Najczęściej jest powikłaniem zastoju pokarmu w piersiach karmiących mam. Tylko pięć procent przypadków stanowią inne, pozapołogowe zapalenia piersi. Schorzenie może dotyczyć zarówno brodawki sutkowej, jak i gruczołów sutkowych. Występuje również u noworodków i mężczyzn.

Zobacz wideo

Połogowe zapalenie piersi - przyczyny

Połogowe zapalenie piersi dotyczy najczęściej kobiet karmiących piersią. Trwa kilka dni, a prawidłowo leczone powinno ustąpić po dwóch dobach. Stan zapalny jest problemem dotyczącym tylko jednej piersi i nie stanowi przeciwwskazania do karmienia dziecka piersią.

Dolegliwość pojawia się najczęściej w trzeciej i czwartej dobie po porodzie, kiedy nadchodzi nawał pokarmu, ale może rozwinąć się także później, na przykład przy próbie odstawienia dziecka od piersi. Często jego przyczyną są poranione podczas karmienia malucha brodawki.

Połogowe zapalenie piersi wywołują najczęściej gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy, a także drożdżaki. Kolonizację drobnoustrojów ułatwiają:

  • zastój pokarmu,
  • uraz piersi,
  • niewłaściwe odżywianie,
  • zmniejszona odporność organizmu,
  • przebyte stany zapalne piersi.

Objawy połogowego zapalenia piersi

Objawem zapalenia piersi jest jej obrzęk. Pierś boli zarówno podczas karmienia, jak i wtedy, gdy nie jest dotykana. Pojawia się zaczerwienienie (na skórze mogą powstać czerwone plamy), guzki i podwyższona ciepłota - tak zainfekowanego miejsca, jak i ciała, pojawia się stan podgorączkowy. Z czasem zaczerwienienie, obrzęk i ból się nasilają, pojawia się wysoka gorączka, osłabienie i inne objawy grypowe (bóle mięśni i głowy). Powiększeniu ulegają pachowe węzły chłonne.

Zapalenie piersi - leczenie

W pierwszej dobie od zaobserwowania objawów świadczących o zapaleniu piersi wystarczy stosować domowe sposoby, dokładnie takie, jakie pomagają przy zastoju pokarmu. Co robić, by złagodzić zapalenie piersi?

Ponieważ częste karmienie pozwoli na szybsze pozbycie się nieprawidłowości, należy regularne, częściej niż zwykle, przystawiać dziecko do piersi (lub używać laktatora). Należy pić duże ilości wody (co najmniej dwa litry dziennie). Można wspomagać się herbatami z melisy i rumianku (przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z położną lub doradcą laktacyjnym).

Pomocne będą także zimne okłady po karmieniu dziecka piersią (zmniejszą obrzęk), zaś przed karmieniem - ciepłe okłady lub prysznice. Warto sięgnąć po schłodzone liście kapusty, które przynoszą ulgę i działają przeciwzapalnie. Można stosować leki przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen, niewskazana jest aspiryna) - przed ich zastosowaniem należy skonsultować się ze specjalistą.

Jeśli objawy zapalenia piersi dokuczają dłużej niż doba lub zaostrzają się, trzeba zgłosić się do lekarza. Gdy pojawia się wysoka gorączka, podaje się bezpieczny dla dziecka antybiotyk.

Zapalenie piersi - powikłania

Zaniedbane bądź źle leczone zapalenie piersi może prowadzić do powikłań - najpoważniejszym jest ropień w piersi. Pojawienie się tej zmiany jest przeciwwskazaniem do karmienia zainfekowaną piersią. Pokarm z niej musi być ściągany i wylewany. Konieczne jest podanie antybiotyku.

Pozapołogowe zapalenie piersi

Zdarza się również pozapołogowe zapalenie piersi, które nie jest związane z karmieniem dziecka. Schorzenie to pojawia się zdecydowanie rzadziej. Najczęściej dotyka kobiety do 30. roku życia oraz panie między 50. a 60. rokiem życia.

Objawami pozapołogowego zapalenia piersi jest ból piersi, wciągnięcie brodawki i wyciek z brodawki. Jego przyczynami zaś: zaburzenia hormonalne czy czynności tarczycy, urazy, palenie papierosów, zakażenie gruczołów łojowych i potowych, a także choroby bakteryjne (zarówno te w obrębie układu oddechowego, jak i choroby weneryczne).

Dokładnie tak samo, jak w przypadku połogowego zapalenia piersi, leczenie polega na podaniu antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Pozapołogowe zapalenie piersi - częściej niż połogowe - grozi nawrotami i powikłaniami, takimi jak powstanie ropnia.

Więcej o: