Krwawienie między miesiączkami. Jakie mogą być jego przyczyny?

Krwawienie między miesiączkami nie jest czymś, co można bagatelizować. Każdy epizod i towarzyszące mu nieprawidłowości warto odnotować. To pomoże lekarzowi ustalić jego przyczynę, która może być tak błaha, jak i poważna. Krwawienia miedzy miesiączkami to zdecydowanie dobry powód, by udać się do ginekologa

Krwawienie między miesiączkami - przyczyny

Książkowo, w prawidłowym cyklu miesiączkowym, krwawienia pojawiają się mniej więcej regularnie, nie są obfite i trwają kilka dni. Zdarza się jednak, że proces jest zaburzany z różnych przyczyn. Pojawiają się krwawienia między miesiączkami.

Krwawienie międzymiesiączkowe może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to:

Owulacja

Do krwawienia między miesiączkami może dojść w czasie owulacji. Wówczas uwalnianiu komórki jajowej i pękaniu pęcherzyka Graafa towarzyszy plamienie wywołane spadkiem poziomu estrogenów. Często towarzyszy im ból brzucha po stronie owulującego jajnika i podwyższona temperatura ciała. Jest to sytuacja normalna, nie wymagająca leczenia, o ile plamienia są niewielkie i cykliczne.

Zobacz wideo

Zaburzenia hormonalne

Krwawienie między miesiączkami są powszechnie występującymi nieprawidłowościami cyklu miesiączkowego, które są wywołane przez zaburzenia hormonalne. Najczęściej wiążą się z obniżeniem poziomu estrogenów i przybierają postać skąpego plamienia w połowie cyklu.

Może się zdarzyć, że za krwawieniami stoi zespół policystycznych jajników, które występuje między innymi wtedy, gdy jajniki są stymulowane przez nadmierną ilość męskich hormonów. Innym powodem może być niewydolność ciałka żółtego i niedostateczne wydzielanie progesteronu (tzw. niedomoga lutealna).

Infekcja

Krwawienie między miesiączkami może być konsekwencją infekcji narządów płciowych (najczęściej odpowiada za nie Chlamydia trachomatis). Stanowi zapalnemu towarzyszą wówczas dolegliwości, takie jak bóle brzucha, pieczenie i świąd okolic intymnych czy podwyższona temperatura ciała. 

Antykoncepcja

Plamienia między miesiączkami mogą towarzyszyć źle dobranej antykoncepcji (pigułki czy wkładki wewnątrzmaciczne). Pojawiają się także w pierwszych miesiącach zażywania tabletek hormonalnych, mających zapobiegać ciąży, kiedy to organizm przyzwyczaja się do hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Często pojawia się konieczność ich zmiany.

Zdarza się, że plamienie bądź krwawienie pojawia się z powodu odstawienia lub pominięcia zażycia tabletki. Jest to zjawisko naturalne.

Mięśniaki i polipy macicy

Nieprawidłowe krwawienia między miesiączkami mogą pojawiać się także w przypadku pojawienia się zmian takich jak mięśniaki czy polipy macicy, które wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi - wysokim poziomem estrogenów w stosunku do poziomu progesteronu.

Najczęstsze nowotwory niezłośliwe macicy to mięśniaki. Rozwijają się w jej trzonie i powstają z tkanki mięśniowej macicy. Z kolei polipy wyrastają z błon śluzowych szyjki i trzonu macicy, wysłanych nabłonkiem gruczołowym.

Stres i styl życia

Krwawienia między miesiączkami są silne powiązane ze stresem, a także wyczerpującym stylem życia, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, chorobą, silnym osłabieniem organizmu, a także odchudzaniem. Czasem wystarczy o siebie zadbać, by problem zniknął.

Nowotwory

Najbardziej poważną przyczyną krwawień między miesiączkami są nowotwory narządu rodnego - szyjki macicy, endometrium czy jajnika, a także stany przedrakowe, takie jak dysplazja szyjki macicy, choroba wywołana wirusem brodawczaka ludzkiego. Oprócz krwawienia mogą pojawiać się dotkliwe bóle brzucha i pleców.

Krwawienie między miesiączkami - inne przyczyny

Niekiedy krwawienie międzymiesiączkowe oznacza plamienie implantacyjne, towarzyszące osadzaniu się zarodka w macicy, ale plamienie między miesiączkami zdarza się równie u nastolatek, ponieważ ich cykle miesiączkowe nie są jeszcze uregulowane, niespodziewane krwawienie może pojawić się także w trakcie menopauzy.

Krwawienia między miesiączkami mogą być skutkiem przyjmowania leków przeciwkrzepliwych, takich jak heparyna czy aspiryna w dużych dawkach.

Krwawienie między miesiączkami. Jak się przygotować do wizyty u lekarza?

Krwawienia pojawiającego się między menstruacjami nie należy lekceważyć. Warto obserwować swój organizm i notować wszelkie niepokojące odchylenia od normy.

Daty pojawienia się krwawień, ich obfitość i kolor wydzieliny są informacjami, które będą dla lekarza nieocenioną wskazówką diagnostyczną. Dzięki nim oraz badaniu będzie w stanie zdiagnozować przyczynę pojawiającego się krwawienia między miesiączkami.  

To także może cię zainteresować:

Więcej o: