Zdrowe spojenie łonowe może lekko poruszać się względem kości łonowych na przestrzeni zaledwie kilku milimetrów. Rozejście spojenia łonowego następuje wtedy, gdy więzadła nadmiernie się rozluźnią, a kości miednicy "rozruszają". Dwie kości łonowe, złączone do tej pory chrząstką, odsuwają się od siebie. Najczęściej dzieje się tak pod wpływem estrogenów i relaksyny w czasie ciąży. Zdarza się jednak, że rozejście spojenia łonowego to skutek urazu mechanicznego - takie zagrożenie istnieje przy skomplikowanym, ciężkim porodzie, towarzyszy osobom, które intensywnie uprawiają sport, może być także efektem wypadku.
Spojenie łonowe składa się z powierzchni spojeniowych pokrytych warstwą chrząstki szklistej. Między powierzchniami spojeniowymi znajduje się krążek międzyłonowy, który jest zbudowany z chrząstki włóknistej. Na górze krążka jest więzadło łonowe górne, a na dole - więzadło łukowate łonowe. Spojenie łonowe z przodu jest dłuższe niż z tyłu.
Spojenie łonowe to część miednicy Shutterstock
Spojenie łonowe u mężczyzn jest wyższe i cieńsze niż u kobiet. Pomiędzy dolnymi gałęziami kości łonowych u mężczyzn jest kąt ostry. U kobiet zaś w tym miejscu tworzy się łukowate zaokrąglenie.
Spojenie łonowe chroni narządy wewnętrzne. Krążek międzyłonowy amortyzuje wstrząsy przy chodzeniu i zabezpiecza spojenie przed szkodliwym działaniem obciążeń. Pracę krążka wspierają więzadła.
W ciąży poprzez działanie estrogenów chrząstkozrost, którym jest spojenie łonowe, poluzowuje się - w ten sposób miednica przygotowuje się do porodu. Niestety zdarza się, iż spojenie łonowe zamiast jedynie się rozluźnić, znacznie się rozchodzi i potrzebuje leczenia. Rozejście może wystąpić też poprzez nadmierne obciążenie w czasie ciąży (na przykład noszenie ciężkich przedmiotów).
Każdy niepokojący ból powinien skłonić do pójścia do lekarza. Rozejście spojenia łonowego może bowiem wymagać przeprowadzenia porodu przez cesarskie cięcie.
Rozejście spojenia łonowego może zdarzyć się także przy porodzie - szczególne ryzyko niesie za sobą poród kleszczowy. Szacuje się, że rozejście spojenia łonowego przy porodzie występuje raz na osiemset porodów.
Podsumujmy. Rozejście spojenia łonowego występuje:
Głównym symptomem tej dolegliwości są bóle. Objawy rozejścia spojenia łonowego to:
U kobiet rozejście spojenia łonowego może wstępnie ocenić ginekolog chociażby na podstawie badania USG. Metody diagnostyczne w przypadkach podejrzenia rozejścia spojenia łonowego obejmują także badanie rentgenowskie, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.
Leczenie rozejścia spojenia łonowego jest najczęściej objawowe. Osobie z tą dolegliwością podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zaleca dużo odpoczynku i unikanie noszenia ciężarów. Czasem lekarz zaleca fizjoterapię oraz noszenie specjalnego pasa ortopedycznego. To, że rozejście spojenia łonowego najczęściej nie wymaga skomplikowanego leczenia, nie oznacza, że można je zignorować - z bólem spojenia należy udać się do lekarza.