Mięśniaki macicy - rodzaje, objawy i leczenie

Mięśniaki macicy, choć nie są groźne i najczęściej nie wymagają leczenia, trzeba kontrolować. Jeśli obserwujesz objawy świadczące o obecności mięśniaków macicy, zgłoś się do ginekologa i pozostań pod jego opieką, by uniknąć przykrych niespodzianek

Mięśniaki macicy - charakterystyka

Mięśniaki macicy (włókniaki macicy) to łagodne guzy, które rozwijają się w jej ścianach. Są zbudowane z tkanki mięśniowej gładkiej, takiej samej jak ściana narządu. Są to najczęściej występujące guzy narządów rodnych. Mają charakter łagodny i na szczęście bardzo rzadko złośliwieją (mniej niż procent przypadków). Wówczas przekształcają się w mięsaki gładkokomórkowe (łac. leiomyosarcoma).

Mięśniaki macicy: rzeczywiście można je leczyć skutecznie tabletkami i zrezygnować z operacji?

Rozmiary i rodzaje mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka. Różnią się między sobą przede wszystkim wielkością. Zmiany być małe (mieć kilka milimetrów), ale i naprawdę duże (zazwyczaj jednak nie przekraczają 12 cm). Zdarza się również, że przerastają macicę, która traci swój fizjologiczny kształt i rozmiary (macica mięśniakowata).

Mięśniaki powiększają się w różnym tempie. Zdarza się, że przez lata rosną bardzo wolno. Bywa, że rozwijają się tak szybko, że po kilkunastu miesiącach wywołują dokuczliwe objawy. Przestają wzrastać po menopauzie, wówczas wapnieją bądź rozpadają się, zmniejszając swoje rozmiary.

Ale zmiany te różnią się także lokalizacją. W zależności od umiejscowienia, wyróżniamy mięśniaki:

 • podsurowicówkowe - rosną na zewnątrz macicy,
 • śródścienne - rozwijają się w ścianie macicy, powiększając ją,
 • podśluzówkowe - rosną do środka macicy.

Występują jeszcze mięśniaki: uszypułowane, szyjkowe, międzywięzadłowe.

Mięśniaki macicy - przyczyny ich powstawania

Mięśniaki mogą być przypadłością każdej kobiety, niezależnie od wieku. Choć ma je nawet co trzecia kobieta, przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca poznane.

Co ma wpływ na powstawanie tych guzów? Z pewnością zaburzenia hormonalne - wysoki poziom estrogenów przy niskim poziomie progesteronu oraz sytuacja, kiedy w organizmie produkowane są lub dostarczane w postaci leków hormony płciowe. Nie bez znaczenia są skłonności dziedziczne.

Objawy mięśniaków macicy

To, gdzie umiejscowiony jest mięśniak macicy oraz jaki ma rozmiar, może mieć wpływ zarówno na wystąpienie konkretnych objawów, jak i ich nasilenie.

Małe mięśniaki najczęściej nie dają objawów, nie są przyczyną dyskomfortu. Z kolei duże mogą wywoływać różne dolegliwości, a także mieć negatywny wpływ na zajście w ciążę, donoszenie dziecka i przebieg porodu. 

Do najczęściej obserwowanych objawów mięśniaków macicy można zaliczyć:

 • obfite, bolesne, przedłużające się krwawienia miesiączkowe,
 • krwawienia acykliczne (niezależne od cyklu miesiączkowego),
 • bóle podbrzusza,
 • parcie na mocz - gdy rozrastający się guz uciska pęcherz moczowy,
 • zaparcie stolca - gdy rozrastający się guz uciska pęcherz moczowy odbytnicę,
 • ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,
 • ból podczas stosunków płciowych.

Mięśniaki macicy - diagnoza

Zdiagnozowanie mięśniaków macicy nie sprawia specjalistom szczególnych problemów. Lekarzowi, by miał pełny obraz sytuacji, wystarczy:

Leczenie mięśniaków macicy

Jeśli mięśniaki nie wywołują dyskomfortu, nie wymagają leczenia. Nie są traktowane jako zagrożenie dla zdrowia. Ważne jednak jest, by kobieta, która ma guzy, zgłaszała się na cykliczne, ginekologiczne badania kontrolne. Ważna jest obserwacja zmian przez specjalistę oraz monitorowanie ich wzrostu.

Jeśli mięśniaki macicy dają objawy, ale dolegliwości są niewielkie, leczy się je farmakologicznie:

 • środkami przeciwbólowymi
 • środkami przeciwzapalnymi,
 • lekami hormonalnymi.

Mięśniaki, które są duże i wywołują dyskomfort, należy usunąć w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Zakres i sposób wykonania zabiegu zależą od wielkości, lokalizacji i liczby guzów, wieku pacjentki i stanu jej zdrowia oraz tego, czy kobieta chce zachować płodność. Stąd operacja może polegać na:

 • wyłuszczeniu mięśniaków (miomektomia),
 • częściowym usunięcie narządu rodnego,
 • usunięciu guza wraz z macicą (z założenia macicę wycina się tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne).

Istnieje też nieoperacyjna metoda leczenia mięśniaków. Jest nią embolizacja tętnic macicznych, czyli zatkanie głównych naczyń krwionośnych prowadzących do macicy. Zamknięcie dopływu krwi zmniejsza ukrwienie macicy, co wpływa na zmniejszenie mięśniaków.

Guzy maja tendencje do nawracania, dlatego jedynym sposobem ich wyleczenia jest usunięcie macicy.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.