Tyłozgięcie macicy - czy ma wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród

Tyłozgięcie macicy, choć występuje bardzo często, budzi niepokój wielu kobiet. Martwią się zwłaszcza przyszłe mamy, które dowiedziały się, że mają tę przypadłość. Pojawiają się pytania: czy mogę zajść w ciążę, donosić dziecko i urodzić je bez komplikacji? Czym jest tyłozgięcie macicy, jakie są jego przyczyny i czy faktycznie stanowi ono problem ginekologiczny?

Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą i powodem do zmartwień. Zdarza się często. Statystyki mówią, że tyłozgiętą macicę ma co czwarta kobieta. Macica ma kształt odwróconej, lekko spłaszczonej gruszki i jest narządem fizjologicznie wygiętym. Jest umieszczona w miednicy mniejszej, pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytem. Jej typowym położeniem jej przodozgięcie. Wówczas trzon macicy jest skierowany ku przodowi, w kierunku pęcherza moczowego. Jeśli jest ułożona odwrotnie - lekko do tyłu - mówimy o tyłozgięciu.

Tyłozgięcie macicy wynika ze specyfiki budowy narządów rodnych - nie wpływa na jakość życia kobiety, nie jest uznawane ani za chorobę, ani za stan patologiczny.

Przyczyny tyłozgięcia macicy

Tyłozgięcie macicy jest najczęściej wrodzone, ale może być nabyte. Wówczas mogą za nie odpowiadać takie czynniki, jak:

  • endometrioza,
  • mięśniaki macicy,
  • zrosty w miednicy mniejszej, powstałe po zabiegach chirurgicznych,
  • stany zapalne miednicy mniejszej,
  • ciąża,
  • powikłania po operacji lub porodzie.

Mięśniaki macicy: rzeczywiście można je leczyć skutecznie tabletkami i zrezygnować z operacji?

Tyłozgięcie macicy - dolegliwości

U przeważającej większości pacjentek nie występują żadne objawy tyłozgięcia macicy. Zdarza się jednak, że wiąże się z nią kilka dolegliwości. Towarzyszą jej:

  • bolesne i obfite miesiączki, w których pojawiają się skrzepy krwi (macica tyłozgięta oczyszcza się wolniej niż macica położona prawidłowo),
  • miesiączki z biegunkami,
  • ból podczas stosunków płciowych, zwłaszcza przy głębokiej penetracji,
  • ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowej.

Tyłozgięcie macicy - diagnostyka i leczenie

Nie każda kobieta, która ma tyłozgięcie macicy, w ogóle o tym wie. Objawy, jeśli występują, są przecież niespecyficzne, przez co trudno je przypisać właśnie tej dolegliwości. To dlatego tyłozgięcie macicy najczęściej wykrywa się przypadkiem, zarówno podczas standardowego badania ginekologicznego, jak i w trakcie badania USG.

Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, a ponieważ nie prowadzi do problemów zdrowotnych, nie podlega leczeniu. Interwencji medycznej podlegają za to choroby i czynniki, które mogą do niej doprowadzić. Są to mięśniaki, zapalenie narządów rodnych czy endometrioza. To ważne, by wówczas reagować, ponieważ zaniedbany problem może mieć poważne konsekwencje i w rezultacie prowadzić do bezpłodności.

Tyłozgięcie macicy - czy ma wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród?

Do niedawna funkcjonowało przekonanie, że tyłozgięcie macicy jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę, niepłodności, a nawet poronień. Współczesna medycyna zweryfikowała tę tezę. Dziś wiemy, że tyłozgięta macica nie jest przyczyną trudności z zapłodnieniem, donoszeniem dziecka ani porodem.

Jeśli pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, częściej są wywołane nie tyle położeniem macicy, co problemami, które z tym stanem współistnieją. Ponieważ jednak tyłozgięcie macicy może powodować ból przy stosunku, zwłaszcza podczas głębokiej penetracji, zaleca się stosowanie konkretnych pozycji. Najlepszą, która może ułatwić zajście w ciążę przy tyłozgięcie macicy, jest pozycja "od tyłu", kolankowo-łokciowa i boczna. Nie istnieją jednak dowody, które świadczyłyby o tym, że inne pozycje są nieskuteczne.

Tyłozgięcie macicy nie ma też wpływu na rozwój i przebieg ciąży. Macica szybko dostosowuje się do nowych warunków panujących podczas ciąży, z czasem dochodzi do zmniejszenia jej kąta nachylenia. Po pierwszym trymestrze ciąży macica u wszystkich kobiet staje się przodozgięta i wyprostowana.

Przebieg ciąży u ciężarnych z tyłozgięciem może się wiązać z odczuwaniem bólu w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości najczęściej mijają w drugim trymestrze ciąży, gdy macica wysuwa się z zatoki Douglasa, czyli przestrzeni między odbytnicą a tylną ścianą macicy.

Tyłozgięcie macicy nie wywołuje komplikacji podczas porodu, nie jest przeszkodą dla porodu naturalnego ani wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: