USG przezpochwowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się przez pochwę. To proste i bezbolesne badanie (choć może powodować lekki dyskomfort połączony ze stresem). Do pochwy wprowadza się podłużne urządzenie, które przekazuje obraz na ekran. Dzięki "filmowi" z USG można dostrzec ewentualne nieprawidłowości w narządach płciowych.
USG ginekologiczne można wykonać również przez powłoki brzuszne. Jest ono jednak mniej dokładne, ponieważ obraz mogą zniekształcać i zaciemniać pętle jelitowe.
Badanie ultrasonograficzne pochwy może wykryć nieprawidłowości w narządach rodnych. Mogą być one różnorakie. Najczęściej jednak są to:
USG ginekologiczne nie wymaga specjalnych przygotowań - należy przygotować się po prostu do wizyty u ginekologa, czyli zadbać o higienę narządów intymnych.
Przeczytaj: Wizyta u ginekologa - krok po kroku
Lekarz nakłada na podłużny aparat do USG prezerwatywę. Następnie wsuwa urządzenie do pochwy pacjentki i obserwuje obraz, który widać dzięki ultrasonograficznej "kamerze". Badanie trwa krótko i nie powinno boleć. Rezultaty są dostępne od razu.
Badanie USG pochwy można wykonywać wielokrotnie bez szkody dla pacjentki. Nie emituje ono żadnych niebezpiecznych fal, a aparat nie podrażnia narządów wewnętrznych. Z tych powodów USG ginekologiczne należy do częstych i standardowych badań.
USG ginekologiczne w ciąży (położnicze badanie ultrasonograficzne) to dziś standardowe badanie podczas ciąży. Należy do badań prenatalnych, czyli takich, które wykonuje się w celu przebadania płodu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, USG robi się trzy razy. Pierwszy raz od 11 do 14 tygodnia ciąży, drugi w 20 tygodniu, a trzeci - w 30 tygodniu. Możliwe, że USG będzie robione dwa tygodnie wcześniej lub później.
Płód (a właściwie widoczny wtedy pęcherzyk ciążowy) za pomocą USG można dojrzeć już około czwartego tygodnia ciąży. Tym samym już na wczesnym etapie można potwierdzić ciążę. Mimo że badanie USG jest bezpieczne, najlepiej wykonywać je jak najrzadziej, a więc zacząć w przepisowym 11. tygodniu.
Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać?
Po co wykonuje się USG w ciąży? Daje ono co najmniej kilka pomiarów służących do oceny zdrowia dziecka.
Standardowe USG ginekologiczne w ciąży robi się, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Wykonuje się je, by ocenić następujące parametry:
Dzięki USG ginekologicznemu można także przyjrzeć się wewnętrznym narządom płciowym matki.
Niestety, zdarza się, że istnieje podejrzenie patologii ciąży lub już wiadomo, że przebiega ona nieprawidłowo. Wtedy USG robi się częściej niż trzy razy. W takich sytuacjach USG ginekologiczne wykonuje się, by:
Warto przeczytać: Wady wrodzone u dzieci: najczęstsze wady i ich charakterystyka
USG ginekologiczne w ramach NFZ jest oczywiście bezpłatne. Cena prywatnego USG ginekologicznego waha się od stu do dwustu złotych (oczywiście cena może być bardzo różna w zależności od placówki).