Choroby ginekologiczne - najczęstsze, objawy, diagnoza, leczenie

Choroby ginekologiczne mają różne objawy: upławy, zaczerwienienie, swędzenie, ból, nieprzyjemne pieczenie. Zdarza się jednak, że objawy są mniej dokuczliwe, a choroba rozwija się latami. Jak rozpoznać, że nadszedł czas na wizytę u lekarza? Jakie choroby ginekologiczne są najczęstsze?

Choroby ginekologiczne, czyli te, które dotykają kobiety, nadal są często tematami tabu. Które występują najczęściej?

Chlamydioza - objawy, leczenie

Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób, które przenoszone są drogą płciową. Wywołuje ją bakteria Chlamydia trachomatis i niestety, ale na początku choroba przebiega bezobjawowo. Gdy objawy się pojawiają ma już ona zazwyczaj zaawansowaną formę i najczęściej dochodzi wówczas do powikłań.

Bakteria przenoszona jest drogą płciową, do zakażenia dochodzi zarówno podczas stosunku dopochwowego, jak i analnego, a także podczas seksu oralnego. Czynnikami zwiększającymi szansę na zapadnięcie na tę chorobę jest współżycie bez prezerwatywy, duża aktywność seksualna z przygodnymi partnerami, a także przebyte w przeszłości choroby weneryczne.

Do pierwszych objawów chlamydiozy należy pieczenie podczas oddawania moczu oraz pojawienie się nietypowych upławów. Następnie można zauważyć ból podczas stosunków seksualnych, krwawienie w ich trakcie lub po, a także nieregularne krwawienia z pochwy poza miesiączką.

Chlamydiozę leczy się za pomocą antybiotykoterapii. Trwa ona zazwyczaj siedem dni, w niektórych przypadkach lekarz zaleca przyjmowanie leków przez dwa tygodnie.

Brzydki zapach z pochwy? Może oznaczać groźną chorobę!

Rzeżączka - objawy, leczenie

Rzeżączka to kolejna często występująca wśród Polek choroba ginekologiczna, która przenoszona jest drogą płciową. Za jej występowanie również odpowiada bakteria - dwoinka rzeżączki. Zarażenie się nią jest możliwe podczas stosunków pochwowych, analnych, a także podczas seksu oralnego.

Objawy rzeżączki nie są oczywiste. Do głównych należą bolesne stosunki płciowe, pojawienie się wydzieliny z pochwy, czasami ropnej, ból i pieczenie wokół odbytu, występować może także gorączka i poczucie ogólnego osłabienia.

Rzeżączkę leczy się za pomocą antybiotyków. Krótka kuracja penicyliną przynosi szybkie efekty.

Endometrioza - objawy, leczenie

Szacuje się, że nawet co dziesiąta kobieta cierpi na endometriozę, która w większości przypadków pozostaje niewykryta, ponieważ towarzyszy kobiecie przez cały okres jej dojrzałości płciowej i osoba chora nawet nie zdaje sobie sprawy z jej obecności, uznając jej objawy za swoją cechę wrodzoną.

Endometrioza to tzw. wędrująca śluzówka macicy. Zamiast opuszczać ona organizm podczas comiesięcznego krwawienia cofa się w jego głąb. Zaczyna ona z czasem tworzyć grudki, guzki i zrosty, które zachowują się zgodnie z cyklem menstruacyjnym i w czasie miesiączki również krwawią - tyle że najczęściej w głąb jamy brzusznej. Z tego miejsca krew nie ma ujścia, tworzy więc kolejne zrosty, które z miesiąca na miesiąc się powiększają, powodując bóle i szereg dolegliwości.

Niestety endometriozy nie da się wyleczyć. Można jedynie łagodzić jej objawy. Leczenie dobiera się indywidualnie do każdego przypadku.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) - objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników, zwany w skrócie PCOS, dotyka sporej grupy kobiet - szacuje się, że nawet 10 proc. Pomimo tego, że występuje dosyć często, zdarza się, że pozostaje nierozpoznany przez lekarza. Najczęściej diagnoza ma miejsce wtedy, gdy kobieta boryka się z niemożnością zajścia w ciążę.

Zespół policystycznych jajników to choroba niezakaźna. Ma ona związek z pracą układu hormonalnego. Z powodu zmian hormonalnych pęcherzyk Graffa, w którym dojrzewa komórka jajowa nie pęka w odpowiednim czasie. Jajeczko obumiera w pęcherzyku, a następnie przekształca się w małą cystę. Kobieta ma zatem bezowulacyjne cykle miesiączkowe, a także co miesiąc na jednym z jej jajników pojawia się nowa cysta.

Zespół policystycznych jajników objawia się więc trudnościami z zajściem w ciążę, a także zmianami typowymi dla problemów hormonalnych: wypadaniem włosów lub nadmiernym łysieniem, potliwością, zmianami trądzikowymi, problemami ze skórą, wahaniami wagi.

Ponieważ PCOS powiązane jest ściśle z nieprawidłową pracą układu hormonalnego, leczenie polega na przywróceniu mu poprawnego działania. Najczęściej stosuje się więc odpowiednio dobrane do indywidualnego przypadku dawki hormonów.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA