Wzorki na paznokcie hybrydowe i nie tylko - jak je zrobić?

Jakie wzorki na paznokcie? Wybór jest naprawdę ogromny! Proste wzorki na paznokcie nie wymagają dużej wprawy, niektóre nawet lepiej wyglądają, gdy nie są idealne, "pod linijkę". Masz ochotę na małe szaleństwo na paznokciach? Mamy nadzieję, że spodobają ci się nasze propozycje.

Wzorki na paznokcie: jak zrobić samemu?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie wszystko musi być od linijki. Owszem, są geometryczne, dokładne linie, ale istnieje także wiele nieidealnych wzorów, których cały urok polega na tym, że (pozornie) coś w nich nie gra.

Gdy chcę odtworzyć wzór, który gdzieś zobaczyłam zazwyczaj mi się to nie udaje (albo muszę próbować wiele razy), a gdy wzorki na paznokcie wymyślam na bieżąco jestem bardzo zadowolona z efektu. I wam takie pójście na żywioł polecam!

Fajne wzorki na paznokcie zrobisz bez problemów, musisz zaopatrzyć się tylko w lakiery do paznokci w różnych kolorach, a także akcesoria, które pomogą wykonać zdobienie. Warto mieć np.:

 • pędzelki różnej wielkości
 • specjalną sondę lub inny przedmiot zakończony "kulką" (np. główka szpilki krawieckiej, zużyty wkład do długopisu)
 • wykałaczki, drewniane patyczki
 • folię aluminiową lub podkładkę na którą wylejesz odrobinę lakieru potrzebną do zdobienia
 • zmywacz, którym na bieżąco będziesz czyścić akcesoria
 • przydadzą się także waciki kosmetyczne i waciki bezpyłowe

Oczywiście oprócz tego zaopatrz się w rzeczy, których standardowo używasz - bazę i lakier do wykończenia, lampę (jeśli robisz hybrydy) itp.

Kiedyś popularne były specjalne lakiery do zdobień, z cienkim pędzelkiem. Dziś korzystamy z nich rzadziej, jeśli chcemy zrobić wzorki sięgamy po standardowe lakiery, a wykonania wzorków używamy różnych sprzętów.

Proste wzorki na paznokcie

Jak zrobić wzorki na paznokcie? Zacznijmy od czegoś mało skomplikowanego. Łatwe wzorki na paznokcie to różnego rodzaju kreski i kropki. Robi się je błyskawicznie, nie potrzeba też wielkiej wprawy. Jak się do tego zabrać? Pomaluj paznokcie tak, jak to robisz zazwyczaj (tradycyjnym lub hybrydowym lakierem), kolor lakieru dobierz do tego, którym będziesz robić wzorki. Czas na malowanie! Modny jest minimalizm, więc zamiast rysować po kilka kresek czy kropek na jednym paznokciu, rysuj po jednej. Jeśli chcesz, wszystkie mogę być ozdobione jednakowo, wzorki na paznokcie mogą się też od siebie różnić. Na jednym paznokciu namaluj poziomą kreskę, na drugim - pionową. Na jednym niech będzie przy nasadzie, na drugim - przy brzegu. Możesz też zostawić któryś paznokieć sauté, bez żadnych wzorków.

Z kropkami postępuj podobnie - na każdym paznokciu możesz zrobić ją w tym samym miejscu, mogą być też dowolnie rozmieszczone.

Moim zdaniem łatwe wzorki na paznokcie to także różnego rodzaju figury geometryczne. Możesz wyrysować np. romb i wypełnić go kolorem albo jedynie pogrubić kontury. A może na jednym paznokciu twój romb będzie kolorowy, a na drugim jedynie cienkimi kreskami?

Fajne wzorki na paznokcie

O gustach się nie dyskutuje, dla ile ludzi, tyle opinii o fajności. Jednym spodobają się skomplikowane zdobienia ozdobione błyszczącymi pyłkami, inni zadowolą się gwiazdką narysowaną na jednym z paznokci. Najważniejsze to to, aby wzór nam się podobał. Co ja lubię? Przede wszystkim prostotę, czyli właśnie pojedyncze elementy. Nie lubię, gdy na każdym paznokciu coś się dzieje, jeśli już mam ochotę na wzorki, decyduję się ozdobić jedynie jeden lub kilka (jeśli mam ochotę zaszaleć) paznokci.

Proste, a zarazem fajne wzorki na paznokcie, to... po prostu plamy. Jeśli chcesz zrobić "ciapki", wybierz dwa-trzy lakiery (plus ten główny, którym pomalujesz cały paznokieć) i zacznij działać - nakładaj nieregularne plamki na każdym paznokciu. Gdy jeden kolor wyschnie (jeśli robisz hybrydę masz ułatwione zadanie, wystarczy, że zdobienie utwardzisz w lampie), nakładaj kolejny.

Niektóre wzorki to małe dzieła sztuki - zachwycam się nimi, gdy oglądam je na zdjęciach, ale sama nigdy bym ich nie zrobiła. Święty Mikołaj, choinka i inne świąteczne wzorki na paznokcie jeszcze OK, ale podobizna Marilyn Monroe czy buldog francuski? Wydaje się zbyt skomplikowane.

Łatwe wzorki na paznokcie krok po kroku

Szukasz paznokciowych inspiracji? Zajrzyj na YouTube lub na Instagram. To kopalnia pomysłów! Na Instagramie znajdziesz mnóstwo zdjęć, które mogą zainspirować cię do stworzenia własnych zdobień. Z kolei na YouTube znajdują się tutoriale, które pokazują jak zrobić wzorki na paznokcie krok po kroku. Jedne są łatwiejsze, inne bardziej skomplikowane, ale na pewno znajdziesz takie, które się tobie spodobają i które zrobisz w domowym zaciszu. Dzięki internetowi uczymy się makijażu, ozdabiania paznokci też możemy. Dzięki serwisom społecznościowym fajne wzorki na paznokcie będą na wyciągnięcie ręki - wystarczy je odtworzyć na własnej płytce.

Najpopularniejsze zdobienia? Oprócz wspomnianych już wcześniej kresek i kropek to np.:

 • kwiatki (łatwo narysować np. tulipana czy stokrotkę)
 • serduszka
 • azteckie wzory
 • zwierzęce łapki
 • łapacze snów
 • krople
 • pajęcze sieci (i same pająki)
 • diamenty
 • wzory przypominające koronkę

Wzorki na paznokcie hybrydowe

Zdobienia na hybrydę nie różnią się bardzo od tych wykonanych standardowych lakierem. Robiąc hybrydę masz jednak łatwiej - odchodzi czas na suszenie lakieru, ale nie tylko. Póki nie utrwalisz wzoru w lampie możesz go dowolnie modyfikować. Dlatego warto elementy, które nam się w 100 proc. podobają utwardzać, aby - jeśli dorysowane później elementy nam się nie spodobają - nie zmyć całości.

Nietypowe metody zdobień

W internecie znajdziemy mnóstwo sposobów - pamiętam, że kilka lat temu moje koleżanki tworzyły na paznokciach małe dzieła sztuki. Jak? Do miski wypełnionej wodą wlewały kilka kropel lakierów w różnych kolorach, patyczkiem delikatnie je mieszały (tworząc wzory podobne do mandali lub przypominające kwiaty), następnie delikatnie przykładały paznokieć do warstwy lakieru. Teraz już tylko oczyścić palec z lakieru, a wzór na paznokciu (gdy wyschnie) zabezpieczyć topem.

Innym popularnym zdobieniem było... wydmuchiwanie lakieru przez słomkę. Wystarczyło zamoczyć słomkę w kropli lakieru, a następnie w nią dmuchnąć (kierując słomkę na paznokieć, który chcieliśmy ozdobić). Sprzątanie gwarantowane, ale efekty były naprawdę fajne.

Masz ochotę zaszaleć?

Pobaw się też fakturą. W sklepach znajdziesz lakiery, które mają różne wykończenie - matowe, welwetowe, przypominające futro. Nie musisz malować nimi całej płytki, może to być niewielki jej fragment lub np. wyróżniająca się kropka lub kreska. Firmy produkujące lakiery do paznokci w swojej ofercie mają mnóstwo produktów do zdobień - to i cyrkonie, i różnego rodzaju pyłki, które także możesz wykorzystać do tworzenia wzorków.

Ułatw sobie zadanie

W sklepach znajdziesz mnóstwo szablonów, naklejanych na paznokcie pasków i innych gadżetów, które mają pomóc ozdabiać paznokcie. Czy tak jest? Najlepiej przekonać się samemu - jedni nie wyobrażają sobie robienia linii cienkim pędzelkiem, korzystają z naklejek (lub po prostu używają taśmy klejącej), które wyznaczają granice. Gdy lakier wyschnie wystarczy je odkleić, a na paznokciu zostanie idealna linia (przynajmniej w teorii, może się zdarzyć, że szablon odkleisz za szybko, wtedy wzór będzie rozmazany).

Nie musisz wyrysowywać wzorków! Jeśli nie chcesz mieć jednolitych paznokci, możesz wykorzystać np. lakiery magnetyczne. Znajdziesz je zarówno wśród tradycyjnych lakierów, jak i na półce z lakierami hybrydowymi. Sprawdź, czy magnes jest w zestawie, to dzięki niemu drobinki zawarte w lakierze będą układać się w różne wzory.

Wzorki na paznokcie jednak zbyt skomplikowane?

Jeśli uważasz, że masz dwie lewe ręce i wykonywanie zdobień nie jest dla ciebie, możesz sięgnąć są gotowce. Na twoich paznokciach mogą znaleźć się naklejki lub tatuaże, możesz skorzystać ze stempli. Z tymi ostatnimi trzeba trochę poćwiczyć, ale jeśli już opanujesz pewne ruchy błyskawicznie ozdobisz paznokcie.

Zadbane dłonie przede wszystkim

Nawet najpiękniejsze wzorki na paznokcie nie będą wyglądały atrakcyjnie, gdy płytka będzie nierówna, a dłonie suche. Zanim wykonasz zdobienie, zadbaj o swoje dłonie - zrób manicure, na ręce nałóż maseczkę. Dopiero wtedy możesz zająć się zdobieniem.

Na jakich paznokciach wzorki najlepiej wyglądają? Kształt paznokci nie jest najważniejszy, mogą być kwadratowe, zaokrąglone, migdałki - obyś dobrze się w nich czuła. Na dłuższym paznokciu masz większe pole do popisu, możesz rozbudować wzór, ale na krótkich paznokciach zdobienia także wyglądają dobrze, szczególnie te minimalistyczne.

Pamiętaj, że co za dużo to niezdrowo i chociaż różnorodność jest fajna i każdy paznokieć może wyglądać inaczej, to ogranicz się do jednego motywu, nie szalej z różnorodnością wzorów i faktur podczas jednego zdobienia.

To także może cię zainteresować:

Czy można malować paznokcie w ciąży?

Więcej o: