Spóźniający się okres - ile może się spóźnić i dlaczego?

Spóźniający się okres to problem, z którym spotkała się większość kobiet. Ile może się spóźniać okres? Dlaczego okres się spóźnia?

Większość kobiet obserwuje swój organizm i zna liczbę dni, po których pojawia się im każda kolejna miesiączka. Dlatego gdy menstruacja nie występuje, rodzi się stres, niekiedy obawa o nieplanowaną ciążę lub problemy zdrowotne. 

Zobacz wideo

Ile może spóźniać się okres?

Przyjmuje się, że prawidłowy cykl menstruacyjny u kobiety powinien trwać od 25 do 35 dni. Różnice pomiędzy długością kolejnych cykli nie powinny wynosić więcej niż 2-3 dni. Jeśli wynoszą więcej i zdarzają się często, można mówić o nieregularnych miesiączkach. 

Spóźnia mi się okres - dlaczego?

Zwykle pierwszą reakcją kobiety na spóźniający się okres jest podejrzenie, że doszło do zapłodnienia. W takich sytuacjach, jeśli kobieta odbywała stosunki seksualne, warto wykonać test ciążowy, ponieważ brak miesiączki rzeczywiście może sygnalizować ciążę. Może, ale nie musi. Jeśli ciąża została wykluczona albo stosunek nie miał w ogóle miejsca, warto rozważyć inne przyczyny. 

Dlaczego spóźnia się okres? Do przyczyn spóźnienia się miesiączki zalicza się:

  • stres (zarówno długotrwały, jak i nagły, silny);
  • podróże między różnymi strefami klimatycznymi i czasowymi;
  • silniejsze infekcje (nie tylko związane z układem rozrodczym);
  • stosowanie rygorystycznej diety i nadmierna utrata kilogramów, ale także zbyt wysoka masa ciała;
  • przemęczenie, nadmierny wysiłek;
  • przyjmowanie niektórych lekarstw;
  • zaburzenia hormonalne (m.in. podwyższony poziom prolaktyny, androgenów)
  • choroby układu rozrodczego (np. zespół policystycznych jajników, pojedyncze torbiele, nowotwory).

Spóźniający się okres jest też naturalnym zjawiskiem u młodych dziewcząt, które jeszcze przechodzą proces dojrzewania. Długość trwania cykli powinna się ustabilizować do dwóch lat po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Problem z regularnością menstruacji mogą być również zwiastunem zbliżającej się menopauzy (która występuje u kobiet zwykle między 45 a 55 rokiem życia). 

Okres się spóźnia - co robić?

Jeśli miesiączka nie nadchodzi we właściwym terminie i wykluczyłaś ciążę, pomyśl, czy nie zdarzyło ci się przebywać ostatnio większych stresów, chorować. Do wszelkich magicznych i podejrzanych sposobów na wywołanie okresu podchodź z rezerwą. Ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel, masaż podbrzusza czy stosunek z partnerem nie zaszkodzą i mogą pomóc się rozluźnić i wyeliminować stres, ale na przykład stosowanie środków farmakologicznych może ci zaszkodzić. Jeśli okres nie pojawi się do 2 miesięcy, należy zgłosić się do lekarza. Rozwieje on wszystkie twoje wątpliwości i skieruje na ewentualne badania. Nie zwlekaj z wizytą również wtedy, gdy nieregularne miesiączki zdarzają ci się często lub odczuwasz inne dolegliwości np. silne bóle, również w plecach, obserwujesz u siebie nadmierne owłosienie, plamienie z pochwy, bezskutecznie walczysz z trądzikiem, masz sporą nadwagę lub niedowagę. 

Może cię również zainteresować: Jak przyspieszyć okres? 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.