Rozstępy na udach: przyczyny, zapobieganie, usuwanie

Rozstępy na udach to zmora wielu kobiet. W trakcie ciąży pojawiają się w tym miejscu na ciele szczególnie często. Jak możemy im zapobiegać? Jak zwalczyć rozstępy na udach?

Rozstępy na udach w ciąży: przyczyny

Rozstępy pojawiają się u większości kobiet w ciąży. Najczęściej zaczynają być widoczne w szóstym miesiącu. Rejony ich występowania to brzuch, pośladki, piersi i uda.

Jakie są przyczyny ich powstawania?

  • szybki przyrost masy ciała
  • działanie hormonów
  • uwarunkowania genetyczne


To powszechny problem urodowy, wobec którego wiele kobiet nadal pozostaje bezradna. Trudno znaleźć skuteczną metodę, która pozwoliłaby na ich usunięcie. Często bywa tak, że gdy metoda sprawdza się w przypadku jakiejś pani, okazuje się zupełnie nieefektywna u innych.

Mimo że przemysł kosmetyczny oferuje wiele produktów, które mają wyeliminować ten problem, do tego typu reklam należy podchodzić z dużą ostrożnością. W przypadku większości pań „cudowne kosmetyki” na rozstępy okazują się nieskuteczne.

W niektórych sytuacjach możemy jednak zdecydować się na zakup specjalnych preparatów. Gdy czerwone rozstępy na udach są niewielkie, kremy mogą sprawić, że po jakimś czasie staną się one prawie niewidoczne. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie zlikwidują one problemu całkowicie. Warto także pamiętać, że kuracja tego typu jest skuteczna, gdy rozstępy są w początkowej fazie powstawania i mają czerwoną barwę. Rozstępy białe to już w pełni uformowane blizny, których trudno pozbyć się domowymi sposobami.

Rozstępy na udach: jak im zapobiec?

Kremy, po które zazwyczaj sięgamy w pierwszej kolejności, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jednak kosmetyki mogą okazać się skuteczne, gdy zaczniemy ich używać jeszcze przed pojawieniem się rozstępów. Obecnie istnieje wiele specjalnych kremów dla kobiet w ciąży zapobiegających ich powstawaniu. Musimy jednak uważać na to, w jakim momencie rozpoczynamy prewencyjną kurację. Mimo że często zaleca się smarowanie kremami już od samego początku ciąży, niektóre z preparatów są dozwolone dopiero od czwartego miesiąca.

Jednym z ważniejszych elementów dbania o ciało w trakcie ciąży jest także racjonalna dieta. Nadmierne tycie to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania problemu. Warto także pamiętać o odpowiednich dawkach ruchu. Przyszłym mamom poleca się zazwyczaj długie spacery na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Czy w ciąży można biegać?

Rozstępy na udach: usuwanie

Jakie zabiegi mogą pomóc nam w walce z rozstępami? Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod jest dermabrazja. Musimy się jednak liczyć z kosztami - za tego typu kurację zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych.

Dermabrazja mechaniczna zalecana jest paniom, których rozstępy są jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Zabieg trwa około godziny. Dla kobiet po ciąży, których rozstępy są już utrwalone, poleca się jednak dermabrazję laserową. Pełne efekty zauważane są dopiero po 4 miesiącach od zabiegu. Należy się także liczyć z wyższymi kosztami niż w przypadku pierwszej metody.

Zobacz także:

Jędrne ciało? Wiemy, jak je odzyskać

Biegające mamy

Rozstępy - czy można je pokochać?

Rozstępy - jak się ich pozbyć?

Więcej o: