Rola suplementacji witaminy D u kobiet karmiących - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią należą do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy D. Niedobór witaminy D w tym okresie wpływa niekorzystnie nie tylko na zdrowie kobiety, ale również na zdrowie jej potomstwa i to także w odległej perspektywie czasowej.

Dlaczego lekarze i eksperci podkreślają rolę suplementacji wit. D kobiet karmiących?

W celu zapobiegania demineralizacji kości i zębów kobiety karmiącej szczególnie ważna jest suplementacja witaminą D i jej właściwy poziom we krwi matki w okresie laktacji.

Właściwe zaopatrzenie organizmu w witaminę D warunkuje wchłanianie wapnia z pożywienia i suplementów. Przy niedoborze witaminy D nawet dieta bogata w wapń nie przełoży się na jego wystarczający poziom we krwi.

Kobieta podczas laktacji ma zwiększone zapotrzebowanie na wapń ponieważ jest od konieczny do produkcji mleka. Także w ciąży zwiększa się zużycie wapnia, który wraz z krwią pępowinową dostarczany jest do dziecka budującego swój układ kostny. Jednak o ile w okresie ciąży większe ilości wapnia zapewniane są przez naturalne zmiany hormonalne i metaboliczne zwiększające wchłanianie wapnia, o tyle podczas laktacji przy deficycie wapnia we krwi jego źródłem stają się kości i zęby karmiącej.

Aby zapobiec osłabieniu układu kostnego konieczna jest więc regularna suplementacja zgodnie z Wytycznymi dla kobiet karmiących czyli do 2 tys. j.m. wit. D dziennie, czyli np. rekomendowany przez Polskiej Towarzystwo Ginekologiczne preparat VITRUM D3 forte oraz dieta bogata w wapń.

Źródłem wapnia w codziennej diecie jest przede wszystkim mleko i jego przetwory. W przypadku coraz częstszej nietolerancji laktozy czy uczulenia na białko mleka przez matkę lub karmione dziecko a więc konieczności zastosowania diety eliminacyjnej u matki warto sięgnąć po sprawdzony preparat wapniowy VITRUM Calcium 1250 zawierający naturalny dobrze przyswajalny wapń z muszli ostryg.

Kobiety w Polsce coraz później rodzą dzieci, tak więc ciąża i laktacja przypada na okres rozpoczynającego się po już od 30 roku życia naturalnego spadku masy kostnej. Dlatego w tym szczególnym czasie tak ważne jest zadbanie o właściwy poziom witaminy D i wapnia w celu uniknięcia przyspieszonej demineralizacji układu szkieletowego, która prowadzi do osteoporozy po menopauzie a wcześniej do próchnicy po ciążowej.

Czy suplementacji witaminą D kobiety karmiącej ma wpływ na dziecko? Innymi słowy czy witamina D przenika do mleka i czy w związku z tym nie trzeba już podawać tej witaminy niemowlakowi?

Temat wpływu suplementacji witaminą D kobiety karmiącej oraz dawkowania witaminy D u jej dziecka szczegółowo opisuje dr. n. med. Justyna Czech-Kowalska, neonatolog z Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w artykule "Znaczenie witaminy D w okresie ciąży i laktacji":

Stężenie witaminy D w pokarmie stanowi ok. 20-30% stężenia we krwi matki ( ) jej zawartość w pokarmie kobiecym jest niska (ok. 50 j.m./l). Aby zwiększyć zawartość witaminy D w pokarmie kobiecym muszą być stosowane (codziennie) wysokie dawki doustne lub intensywna ekspozycja na słońce.

Czy możliwa jest suplementacja witaminą D dziecka tylko z mleka matki?

Najnowsze badania i publikacje określają, że aby dziecko z mlekiem matki otrzymało porównywalne z mlekiem początkowym 400 j.m. wit D/l, kobieta karmiąca musiałaby codziennie przyjmować 4000-6400 j.m. wit. D. Zdążają się sytuacje, w których kobieta z innych powodów medycznych stosuje takie dawki witaminy D i wtedy jej dziecko z mlekiem otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D. Jednak przy braku innych wskazań nie jest to zalecane postępowanie. Zalecana podczas laktacji profilaktyczna dawka do 2 tys. j.m. wit. D nie ma wpływu na zasoby witaminy D dziecka karmionego wyłącznie piersią. Matka przyjmuje witaminę D dla siebie a dziecko powinno dodatkowo otrzymywać odpowiednią dla swojego wieku i wagi dawkę witaminy D.

Jaki preparat witaminy D zastosować u kobiety karmiącej piersią?

Biorąc pod uwagę, jak ważne jest zapewnienie właściwego poziomu witaminy D u kobiety karmiącej a co za tym idzie konieczność wyboru preparatu skutecznego ale też bezpiecznego w tym szczególnym okresie, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wybrało i rekomenduje kobietom w ciąży i w okresie reprodukcyjnym VITRUM D3 ponieważ jest to preparat dostępny wyłącznie w aptekach, produkowany w USA w lekowych standardach, dodatkowo w pełni naturalny (naturalna witamina D, zawieszona w naturalnym oleju z krokosza barwierskiego) i co ważne dla zmęczonych młodych mam - małe, łatwe do połknięcia kapsułki VITRUM D3 można stosować niezależnie od posiłku.