Dwa lata temu wszedł w życie standard opieki okołoporodo-wej. Dokument został przystępnie omówiony na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku. Warto go przed porodem przeczytać. A nawet wydrukować i włożyć do torby, tak aby można się było w razie czego do niego odwołać. W dokumencie jasno określono prawa kobiety między innymi co do możliwości wyboru pozycji porodowej oraz kontaktu z dzieckiem po porodzie. Więcej na: www.gdzierodzic.info
Nacięcie krocza nie musi być sprawą oczywistą. Można mu zapobiec, przygotowując tę okolicę do rozciągania poprzez regularny masaż krocza w ciąży (szczegółową instrukcję, jak to robić, znajdziecie w internecie). Warto też uprzedzić położną, aby nie wykonywała tego zabiegu rutynowo i zapisać to zastrzeżenie w planie porodu. Przy dobrej współpracy rodzącej z położną, a także elastycznej okolicy krocza poród może obyć się bez nacięcia.
Komfort okolic intymnych, a także prawidłowa flora bakteryjna układu moczowo-płciowego są po porodzie szczególnie ważne. W czasie porodu dochodzi do podrażnienia tych okolic. Podczas połogu trzeba zatem szczególnie o nie dbać. Pomogą w tym kosmetyki do higieny intymnej, preparaty probiotyczne i ziołowe.
Nie trzymajcie się kurczowo zaplanowanego przed porodem scenariusza. Być może towarzystwo męża w kulminacyjnym momencie zamiast pomagać, będzie rozpraszać? A pozycja do porodu, która wydawała się idealna, wcale taka nie będzie? Bądźcie elastyczne, dostosujcie się do tego, co dzieje się tu i teraz. To bardzo ułatwia dobry przebieg porodu.
Czas tuż przed porodem i tuż po nim to okres, kiedy ciało jest szczególnie wrażliwe. Zrezygnujmy na pewien czas z perfumowanych preparatów na rzecz takich, które złagodzą ewentualne podrażnienia, przesuszenie, nadwrażliwość.
Pharmaceris, Delikatna pianka do codziennego mycia twarzy i oczu, cena 28,90 zł; Emolium, Emulsja do ciała, cena 35 zł; Klorane, Łagodzący szampon na bazie wyciągu z piwonii, cena 35 zł; Iwostin Sensitia Zero, Bezpieczny krem kojący, cena 36 zł