Trzeci miesiąc ciąży - ciekawostki dla mam

Zapewne z niecierpliwością spoglądasz w lustro, szukając widocznych znaków ciąży, czyli zaokrąglającego się brzucha. Już niedługo będzie go widać. Na razie warto zająć się skórą brzucha, bo czeka ją nie lada wyzwanie.

Farbowanie włosów

Wiele kobiet ma wątpliwości, czy farbowanie włosów w czasie ciąży jest bezpieczne dla dziecka. Specjaliści radzą z tym poczekać do końca 12. tygodnia, gdyż najważniejsze narządy dziecka są już wtedy ukształtowane. Tak na wszelki wypadek, bo preparaty chemiczne stosowane przy farbowaniu mają bezpośredni kontakt jedynie z włosami, które są zrogowaciałe i martwe. Ponieważ jednak temu zabiegowi towarzyszy silna woń chemikaliów, lekarze radzą korzystać z dobrze wentylowanych salonów fryzjerskich, a także dokładne spłukiwać barwnik ze skóry głowy.

Dobre samopoczucie powraca

Koniec trzeciego miesiąca przynosi zazwyczaj kres złego samopoczucia i wieczornej senności. Warto powrócić do miłych chwil sam na sam z partnerem. Lekarze podkreślają, że uprawianie seksu nie zagraża dziecku (jeśli ciąża przebiega prawidłowo). Wykorzystajcie dobrze ten czas. W późniejszych miesiącach ciąży powiększający się brzuch może stanąć na przeszkodzie.

Ból głowy

Bóle głowy, które mogą w tym okresie dokuczać, są efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży. Dla złagodzenia bólu można stosować działający przeciwbólowo paracetamol. Polecamy też inne sprawdzone metody: dobrze jest położyć się z zimnym kompresem lub opaską uciskową na czole w cichym miejscu, gdzie panuje półmrok. Jednym z lepszych sposobów na przetrwanie bólu głowy jest sen.

Krew z nosa

Krwawienie z nosa zdarza się w ciąży dość często, ze względu na zwiększony przepływ krwi i wyższe ciśnienie tętnicze. Krwotoki pojawiają się zwłaszcza w czasie infekcji, a także gdy oddychacie zbyt suchym powietrzem. Warto zatem dbać o nawilżenie śluzówki nosa - aplikować wodę morską w sprayu, a wilgotność powietrza w mieszkaniu podnosić nawilżaczem. Nie można też zapominać o piciu dużych ilości wody, kobieta w ciąży potrzebuje około dwóch litrów płynów w ciągu doby.

Jak dbać o skórę?

Czas przygotować skórę brzucha, ramion, ud i pośladków do stopniowego rozciągania. Najlepiej już teraz zacząć regularnie masować ciało rękawicą sizalową i robić peeling. Bardzo miły w użyciu jest peeling do ciała z wyciągiem z owocu granatu firmy Pharmatheiss. Zawiera mikrogranulki z bambusa i ryżu oraz pantenol. Bardzo pięknie pachnie. Dostępny w aptekach.

Pharmatheiss Granatapfel Peeling do ciała z wyciągiem z owocu granatu, cena 65 zł

TRZECI MIESIĄC CIĄŻY - CIEKAWOSTKI DLA MAM

Więcej o: