Drugi miesiąc ciąży - ciekawostki dla mam

Powoli oswajacie się z myślą, że jest was dwoje. A może dwie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo za to, że w brzuchu lub, jak kto woli, pod sercem nosicie małego człowieka. Że bije mu już serduszko. Zapewne większości was nadal wydaje się to zupełnie nieprawdopodobne...

Dzienniczek ciąży

Pamiętne dwie kreski, bicie serduszka, pierwsze ruchy - te niezapomniane chwile wbrew pozorom zacierają się z czasem w pamięci. Idealnym miejscem do zapisania szczególnych wydarzeń i emocji jest pamiętnik... albo dzienniczek ciąży. Można w nim zapisywać nie tylko osobiste refleksje, ale też terminy wizyt, wyniki badań i notatki ze szkoły rodzenia. Znajdziecie w nim informacje o badaniach , które należy zrobić w ciąży.

Dzienniczek ciąży, Brioko.pl, cena 35 zł.

Ojcostwo w pigułce

Skoro wielu kobietom trudno uwierzyć, że właśnie zostały matkami, wyobraźcie sobie, jak czują się wasi partnerzy. Ich wirtualne ojcostwo może być powodem frustracji. Młodym tatom polecamy książkę naszego felietonisty Tomka Kwaśniewskiego "Dziennik ciężarowca", w której opisuje odczucia, z jakimi borykał się, "będąc w ciąży" wraz ze swoją żoną.

Nudności w ciąży

Badania naukowe, przeprowadzone ostatnio przez Turecki Departament Zdrowia Publicznego, dowodzą, że spożywanie produktów zawierających antyoksydanty (w szczególności witaminy A, E, C), a także bogatych w beta-karoten zmniejsza nudności ciążowe. Jeżeli zatem nadal cierpicie na tę przypadłość, jedzcie więcej żółto-pomarańczowych owoców i warzyw zielonolistnych. Jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi.

Unikanie infekcji

Sezon infekcji trwa nadal. Jak to na przednówku. A ponieważ nie możecie sobie teraz pozwolić na zażywanie zbyt wielu leków, najlepiej omijać infekcje szerokim łukiem. Jak? Przede wszystkim unikać, jeśli to tylko możliwe, zatłoczonych miejsc, często, częściej niż zwykle, myć ręce, zdrowo się odżywiać, wysypiać i zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Sen, dieta i ruch to najlepsi sprzymierzeńcy naszego układu odpornościowego.

Suche usta

Skóra warg źle znosi zmiany temperatury i suche powietrze. Jeśli do tej pory tego nie zrobiłyście, sięgnijcie po specjalistyczne preparaty do ust. Oto nasze ulubione balsamy pielęgnujące usta. Nawilżają, koją podrażnienia i nadają połysk.

A-derma, 13 zł, Dr Hauschka, cena 35 zł, Nivea SOS lip repair, cena 11,50 zł.

Więcej o: