Ona pokazuje, że kobiece ciało po porodzie jest piękne. Bez retuszu

Rozstępy, blizny, przebarwienia i chwile rodzicielskiej czułości - w swoich pracach fotografka Jade Beall mówi "dość" promowanemu w mediach obrazowi pociążowego ciała. Kobiety z całego świata odpowiadają na jej apel i przyłączają się do projektu "Piękne ciało". O co chodzi w tej akcji?

Wychowana w rodzinie hippisów Jade Beall jest matką, której udało się poruszyć serca kobiet na całym świecie. Ta fotografka z Tuscon w Arizonie (USA) trafiła do światowych mediów za sprawą ruchu, który zapoczątkowała swoimi zdjęciami. Próbując zaakceptować swoje zmienione po ciąży ciało, zaczęła publikować na Facebooku własne akty, ukazujące wszystkie niedoskonałości jej pociążowego wyglądu. Wszystko w ramach autoterapii i zaprzyjaźniania się ze swoim nowym ciałem.

To był tylko początek. Kiedy opublikowała zdjęcie pooranego rozstępami brzucha swojej przyjaciółki i dwójki jej dzieci czule tulących się do niego - nastąpił przełom. Zdjęcie stało się wiralem i zainspirowało setki innych kobiet, które zaczęły zwracać się do Beall z prośbą o wykonanie podobnych zdjęć. Tak powstał projekt "Piękne ciało" ("A Beautiful Body Project"): ruch, który ma na celu zmianę sposobu, w jaki przedstawiane są kobiece ciała w mediach. Wszystko po to, by kobiety mogły czuć się pięknie bez Photoshopa.

Piękno nie potrzebuje retuszu

Album zatytułowany "A Beautiful Body Project" ukazał się w lutym 2014 roku i finansowany jest wyłącznie ze składek zbieranych w internecie. Do teraz udało się zgromadzić około 35 tys. dolarów, a pierwszą część albumu można już zamawiać w przedsprzedaży. W książce będziemy mogli zobaczyć akty i portrety matek: zdjęcia bez retuszu, Photoshopa, bez zakłamanej rzeczywistości. Czy mają szokować? Nie. Ten projekt i książka to - jak czytamy na stronie im poświęconej - "międzynarodowy ruch kobiet dążący do zmiany obrazu kobiecego ciała w mediach dla przyszłych pokoleń dziewcząt i chłopców". Ponieważ kobiety są piękne takie, jakie są, nie potrzebują retuszu i poprawy - twierdzi fotografka i bohaterki jej zdjęć.

fot. Jade Beall

Na zdjęciach zrobionych przez Beall widzimy więc rozstępy, artystyczne ujęcia niemowląt u piersi, krople mleka, linea negra, blizny po cesarce - wszystkie atrybuty macierzyństwa i zmian, jakie przynosi kobiecemu ciału. Czas zdjąć presję wywieraną na młode matki za pomocą mediów i odrealnionego obrazu kobiecego ciała, który promują - mówią sfotografowane kobiety i dzielą się swoimi historiami ze światem. Na razie Beall sfotografowała około 70. kobiet, a byłoby ich dużo więcej, gdyby nie ograniczenia geograficzne.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Rewolucję czas zacząć!

"A Beautiful Body Project" to nie tylko czarno-białe zdjęcia matek, to także historie sfotografowanych kobiet - kolekcja ich listów i zwierzeń, czasem wierszy. Szczera i wzruszająca spowiedź kobiet, które chcą czuć się pięknie w swoich ciałach, odbiegających od tego, co widzą na co dzień w telewizji i kolorowej prasie. Siła tego projektu polega nie tylko na celu, który sobie stawia ani na pięknych fotografiach, lecz głównie na odzewie, z którym się spotkał. "Stoimy w obliczu epidemii kobiet, które nie czują się godne tego, by nazwać je pięknymi" - powiedziała Beall w wywiadzie dla Huffington Post.

fot. Jade Beall

"Moim marzeniem jest być częścią ruchu, mającego na celu bycie dobrym dla siebie i innych" - tłumaczy fotografka. - "I zobaczyć pokolenie młodych ludzi, które nie będzie już dłużej marnować swojego cennego życia na nienawiści do siebie - tak jak robiłam to ja - tylko dlatego, że sądzą, iż nie są piękni". Kolejnym krokiem ma być stworzenie serii zdjęć, które ukazują, jak się starzejemy, a także akty kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania i walczących z chorobami nowotworowymi.

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę grafiki hasło "beautiful body", wśród wyretuszowanych zdjęć modelek i modeli w bikini, wyraźnie wyróżniają się już czarno-białe portrety wykonane przez Jade Beall. "Byłam tym zachwycona: 'O rany, to się naprawdę dzieje!'" - tak artystka opowiada o tym odkryciu w wywiadzie dla BBC. Rewolucja rozpoczęta!

Więcej zdjęć i informacji o "A Beautiful Body Project" znajdziecie tutaj .

Czy podoba Ci się projekt 'Beautiful Body'?
Więcej o: