Kretyn! Czy tak nazwałaś swoje dziecko?

Dużo mówimy, często nie zwracając uwagi na wypowiadane słowa. A te potrafią przylgnąć do dziecka na całe życie.

"Telewizor marki zyzol" - Krystyna ma prawie 50 lat, a te słowa wypowiadane pod jej adresem w dzieciństwie przez ojca tkwią w niej do dzisiaj. Bo słowa, zwłaszcza te przykre i wymawiane przez najbliższych, ranią, bolą i zostają z nami całe życie. Wiele mówi się o przemocy względem dzieci. Za polskim społeczeństwem kilka kampanii społecznych przeciwstawiających sobie słowa "kocham" i "biję". Po raz pierwszy jednak pojawia się wyraźny głos, który mocną linią podkreśla siłę rażenia słów.

- My się robimy w codziennych kontaktach międzyludzkich coraz bardziej agresywni i wulgarni - mówi Ewa, matka dorosłej już córki. - Ile razy to ja nie słyszałam kim jestem od mniej cierpliwych kierowców, którzy nie lubią wybaczać innym najmniejszych. Słowa w przeciwieństwie do aktów fizycznej przemocy nie są traktowane jako narzędzie wyrządzające krzywdę. Owszem można kogoś pozwać za obrazę dobrego imienia, oszczerstwo, kłamstwo, ale szkodliwość społeczna czynu jest przecież niewielka.

Stygmat na całe życie

Kretyn, idiotka, głupek - jak wynika z badań przeprowadzonych w 2009 i 2010 roku na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje - aż połowa przebadanych dzieci i nastolatków na co dzień spotyka się z takimi określeniami. Krzyczenie, wyzywanie, kpienie nie są domeną jednej grupy społecznej. Tak jak w przypadku przemocy domowej można się z nimi spotkać w rodzinach o każdym statusie społecznym. Co gorsze, w przeciwieństwie do przemocy fizycznej, krzyki i wyzwiska są społecznie akceptowane. Rodzic, który się drze jest przecież "wyprowadzony przez dziecko z równowagi", "doprowadzony do ostateczności". Poza tym rodzice "wcale tak nie myślą", "tak im się tylko powiedziało".

Jolanta Zmarzlik, terapeuta z Fundacji Dzieci Niczyje w wywiadzie udzielonym programowi Dzień Dobry TVN tłumaczyła, że jest dokładnie przeciwnie. - Dziecko odbija się w oczach swoich rodziców, jak w zwierciadle. Jak je widzą rodzice, tak ono samo się postrzega. Jesteśmy tacy, jakimi ulepią nas rodzice. Ma to wymierne przełożenie na późniejsze życie, osiągane sukcesy. Jeśli dziecko było utwierdzane w tym, że się do niczego nie nadaje, jest beznadziejnym głupkiem, to w przyszłości nie będzie chciało sięgać po sukces, podejmować wyzwań, bo przecież i tak jest nieudacznikiem. Zdaniem Jolanty Zmarzlik, "kretyn" wżera się w nas jak pasożyt, który drąży i podkopuje samoakceptację i samoocenę, wyłażąc na wierzch w chwilach, gdy trzeba podjąć trudne decyzje lub stawić czoła trudnym sytuacjom. - Przemoc emocjonalna może zrujnować psychikę dziecka na całe życie, może być przyczyną samobójstw, chorób psychosomatycznych, uzależnień, trudności w budowaniu relacji partnerskich i osiąganiu satysfakcji zawodowej - dodaje Zmarzlik.

Słowa znaczą

Przypomnij sobie, jak się czujesz, gdy ktoś Cię niesłusznie krytykuje. Jeśli nie masz wewnętrznego przekonania o własnej wyjątkowości, siły, którą w dzieciństwie zaszczepili Ci rodzice, przykre słowa sprawią, że natychmiast tracisz rezon. Wyobraź więc sobie, jak się czuje dziecko czy nastolatek, który ma cienki, dopiero tworzący się pancerzyk ochronny. Dla niego jest tak, jak Ty mówisz...

Więcej o: