Subiektywny przegląd bajek dla dzieci

Chcąc nie chcąc (częściej nie chcąc) siedzimy razem z naszymi dziećmi i dla towarzystwa oglądamy wspólnie z nimi bajki. Niektóre nas irytują, inne całkiem wciągają. Które bajki polecają rodzice - rodzicom?

Baby Einstein

- Kiedy nasze dziecko miało sześć miesięcy zaczęliśmy mu puszczać pierwszą płytę z serii "Baby Einstein" - "Baby Beethoven" - kupioną pojedynczo na Allegrze - wspomina Michał, tata jedynaka. Ja wracałem z pracy i na pół godziny zasiadałem z dzieckiem na kanapie do wspólnego oglądania filmu. Wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale dla nas obydwu był to dobrze spędzony czas - Jasiek się zapalał do pingwinów idących po schodkach i psa grajacego na saksofonie a ja cudownie odreagowywałem cały dzień. Co ciekawe chociaż widziałem odcinek kilkadziesiąt razy, każda emisja zaskakiwała mnie czymś nowym. Ten film był hitem, którego nie powtórzyła żadna kolejna część z serii.

 

Świnka Peppa

- Świnka Peppa rulez - śmieje się Ania, mama dwóch dziewczynek. Film jest świetnie wyreżyserowany, super zagrany i na dodatek z rewelacyjnym polskim dubbingiem. Nic mnie nie irytuje bardziej niż drętwo podłożone głosy amatorów. A tutaj wielki rispekt dla Julity Kożuszek-Borsuk, czyli głosu Peppy, która jest w naszym kręgu znajomych postacią kultową. Uwielbiam postać doktora Niedźwiedzia Brunatnego, który mówi z warszawskim zaśpiewem, jakby miał kluskę w ustach. Bardzo fajna i ciepła bajka o kochającej się rodzinie - lubię ją oglądać i nawet mnie wciąga, chociaż tempo nie jest sensacyjne.

 

Maniek Złota Rączka

- Nasza kablówka nie pokazuje Boba Budowniczego, ale sądzę, że Maniek Złota Rączka jest zbliżony do Boba - opowiada Piotr, ojciec Jaśka. Maniek zdecydowanie zaspokaja moje potrzeby majsterkowania. Co jeszcze mogę dodać - film ma wyrazistych bohaterów - oprócz narzędzi, kolorowi są także sąsiedzi i znajomi Mańka. Drugą bajką, którą razem z Jasiem lubimy i oglądamy z płyty są "Ciuchciaki" o wagonach, które uczą się kolejarskiego fachu. - Może wygłoszę zdanie, za które oberwę po głowie, ale konkurencyjna lokomotywa Tomek i jej retro klimat nigdy mnie jakoś nie porywały...

 

Dora poznaje świat

- Kiedy w życiu naszego syna pojawiła się Dora to od razu w ilościach hurtowych - wspomina Beata, mama Kacpra. Mam do tej bajki ogromny sentyment, bo na niej mój syn uczył się mówić. Od tamtej pory każdy lis był Lisem Rabusiem. Mój syn się dobrze bawił, a ja doceniałam walory edukacyjne tej bajki. To moim zdaniem wartość, której nie miały dobranocki, które ja oglądałam. W tamtych bajkach były opowieści albo regularna nawalanka, a w Dorze dochodzi do interakcji z dziećmi - i to jest super. Po Dorze Kacper płynnie przerzucił się na jej starszego kuzyna Diega z bajki "Dalej Diego". I tu zaczęło się już robić bardzo ciekawie. Ja sama poszerzyłam moją wiedzę o istotne wiadomości z życia światowej fauny. - Jedyną rzeczą, która przeszkadzała mi w tych bajkach to parcie na osiągnięcie celu i - w tym przypadku - zakończenie misji sukcesem. - Ponieważ w życiu nie zawsze można krzyknąć "Yes, we did it", więc trochę ochładzam u Kacpra parcie na sukces.

 

Dobranocny Ogród

- Uwielbiałam "Dobranocny Ogród" i wszystkie postacie bez wyjątku - zapewnia Małgorzata, mama pięciolatka Michała. Dla mnie to zdecydowanie bardziej dopracowana bajka niż "Teletubisie". Jest Maka Paka, która ma przelot na mycie wszystkiego, Upsy Daisy, która zadziera spódnicę, wielodzietna rodzina Pontypinów - a wszystko okraszone śmiesznymi dźwiękami. Drugą bajka, która również jest bliska memu sercu to "Pingu" o przygodach rodziny pingwinów. Krótkie, dowcipne i treściwe - takie kino lubię!

 

Wspaniałe zwierzaki

- Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę bajkę, pomyślałem, że jej pomysłodawcy stworzyli jej koncept na niezłym haju. We "Wspaniałych Zwierzakach" bohaterowie - kaczuszka, żółwik i świnka morska śpiewają operowymi głosami, a zrobione są ze zdjęć prawdziwych zwierząt. Kiedy już się przyzwyczaiłem do oryginalnej formy, bajka mnie wciągnęła. Moja córka nie potrzebowała się oswajać z pomysłem - kupiła go od razu.

 
Więcej o: