Rodzice mają wychodne

Bardzo kochacie swoje dziecko, ale marzy się wam wyjście na imprezę czy na bal? I to bez malucha? Nic w tym złego! Takie wyjście da się zorganizować.

Narodziny dziecka wiele zmieniają w życiu rodziców. Także towarzyskim. Już nie można bezkarnie imprezować co wieczór do białego rana, bo maluch potrzebuje stałego rytmu dnia, czułej opieki, maminej piersi, noszenia i przytulania. Jednak naprawdę nic mu się nie stanie, jeśli czasem przez parę godzin ktoś inny będzie zaspokajał jego potrzeby. Niekiedy warto zorganizować opiekę do malca i wyrwać się na kilka godzin z domu. Zwłaszcza w karnawale. Długie zimowe wieczory sprzyjają spotkaniom w przyjacielskim gronie. Dobrze też czasem wybrać się gdzieś wieczorem tylko we dwoje. Przecież zanim staliście się rodzicami, byliście parą zakochanych ludzi, partnerami, kochankami i przyjaciółmi. I powinniście nimi pozostać. Chwile spędzone z dala od domowych obowiązków trochę wam o tym przypomną.

Upojne chwile

Mama karmiąca może podczas przyjęcia napić się odrobinę alkoholu. I to raczej na początku wieczoru. Dopóki alkohol będzie krążył w jej krwi, dopóty będzie i w pokarmie. Poszukaj w internecie kalkulatora, który oszacuje, jak długo pod wpływem określonej porcji alkoholu jest osoba o konkretnej masie ciała.

Przygotowania do wyjścia. Jak to zorganizować?

Zastanówcie się, co wam się najbardziej marzy, co da największy zastrzyk energii. Wieczór w teatrze i kolacja w restauracji? Doroczny bal w twojej firmie? Spotkanie z przyjaciółmi? Wypad do sauny zarezerwowanej tylko dla was? A może wieczorek taneczny?

Wytypujcie osobę, do opieki nad maluchem. Jeśli to pierwsze wyjście, pewnie będziecie się czuli pewniej, powierzając go komuś, znajomemu i zaufanemu. Najlepiej, by był to ktoś, kto zna dziecko, a jeszcze lepiej ktoś, kogo zna i akceptuje maluch.

Nawet jeśli dziecko jest karmione piersią, mama może się na parę godzin oddalić (lepiej zawczasu opracować sposób karmienia niemowlęcia).Półroczny maluch ma nieco rozszerzoną dietę, może więc zjeść kaszkę czy zupkę. Jeszcze starszemu można podać po prostu normalną kolację i mleko z kubeczka.

Opiekun lub opiekunka będzie czuć się pewniej, jeśli zapiszecie na kartce najważniejsze informacje: co do jedzenia, kiedy (mniej więcej) wypada pora mycia, usypiania, co robić, gdy dziecko się obudzi. Wieczorną kąpiel spokojnie moglibyście odpuścić, ale jeżeli to stały punkt, do którego dziecko jest przyzwyczajone, lepiej nie robić odstępstwa od zwykłego rytmu dnia.

Zapiszcie w widocznym miejscu wasze telefony. Przyda się też namiar na kogoś, kto w waszym imieniu rozwieje rozterki opiekuna, jeśli coś będzie dla niego niejasne. Nie ma powodu, by od razu was alarmować.

Zgromadźcie potrzebne akcesoria, pieluchy, ubranka w widocznym miejscu pogrupowane tematycznie. Razem to, co do kąpieli, zabawiania, przewijania, przebierania, karmienia.

Poproście, by osoba, która wyręczy was w opiece, przyszła nieco wcześniej. Dziecko oswoi się z jej głosem i widokiem. Wy spokojnie przygotujecie się do wyjścia, bez pośpiechu i nerwów. Będzie czas na omówienie ważnych spraw, na przykład związanych z usypianiem.

Nie znikajcie dziecku z oczu nagle i bez pożegnania. Tak jest może łatwiej, ale wcale nie lepiej. Maluch nie umie tego nazwać, ale czuje się wtedy rozczarowany, zagubiony i okłamany. Powiedzcie dziecku prawdę: babcia położy cię spać. Mama będzie w domu, jak się obudzisz/jak będzie świecić słoneczko/jak będzie pora na śniadanie.

Wyjdźcie i cieszcie się czasem dla siebie. Nie dzwońcie co chwila, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja. To również kłopotliwe

dla opiekuna zajętego waszym dzieckiem. Da sobie radę bez ciągłej kontroli.

Więcej o: