Wypoczynek z dziećmi - mamowy klub filmowy

Jedną z rzeczy, której rodzicom małych dzieci brakuje najbardziej, są wypady do kina. Ale można przyjść z maluchem na specjalne pokazy filmowe! Przeczytajcie i przekonajcie się, jak to wygląda w praktyce.

Ponad nami na ekranie agenci Mosadu ścigają byłego zbrodniarza wojennego po ulicach Berlina. A pod ekranem półtoraroczna Nadia, nic sobie z tego nie robiąc, biega slalomem między zabawkami i kolorowymi matami edukacyjnymi. Jej mama Paulina siedzi w tym czasie w pierwszym rzędzie i to zadziera głowę, śledząc dramatyczne losy bohaterów filmu, to zerka w dół, obserwując poczynania córki.

Nadążyć za akcją

Po chwili Paulina przenosi się na schody, na które Nadia wspina się z zapałem. Mamę czeka też niejeden spacer między rzędami. Dziewczynka dobrze się tu czuje. Nic dziwnego, skoro na seansach Multibabykina bywa, odkąd skończyła 2 miesiące.- Kiedy Nadia była zupełnym maluchem, zwykle spała podczas filmów. Potem był etap noszenia i asekurowania przy pierwszych próbach przemieszczania. Teraz, gdy już sama chodzi, mogę się całkiem nieźle skupić na filmie - opowiada Paulina. - Nie da się spokojnie wysiedzieć dwóch godzin, trochę trzeba się nabiegać, potowarzyszyć jej, popilnować, żeby nie zrobiła niczego sobie ani innym dzieciom. Ale przyzwyczaiłam się i nie mam problemu z podążaniem za akcją.

To niewielka cena za szansę obejrzenia filmu. Dla mam małych dzieci taki pokaz to często jedyna szansa na wypad do kina.- Zorganizowanie opieki do Nadii np. wieczorem jest skomplikowane - mówi Paulina. - Gdyby nie seanse, nie miałabym szansy zobaczyć tylu dobrych filmów. - Kino z dzieckiem to urozmaicenie w monotonii życia mamy. A córka ma kontakt z innymi dziećmi - dodaje.- Wbrew pozorom nie wyświetla się tu wyłącznie komedii romantycznych. Repertuar jest tak dobrany, że są i dramaty, i thrillery, i filmy ambitniejsze - opowiada Wioletta, która przychodzi tu regularnie w środę z dwuletnią Klarą i czteromiesięczną Laurą; starsza córka buszuje na miniplacu zabaw pod ekranem, młodsza śpi albo czuwa przytulona do mamy w chuście. - Mogę spokojnie oglądać film, wiedząc, że moje dzieci nie przeszkadzają innym mamom, tak jak mnie nie przeszkadzają ich dzieci - tłumaczy. - To też pomysł na deszczowe dni, kiedy trudno wytrzymać na podwórku - uzupełnia.

Kwilenie w tle

Rachel chodzi po pustym mieszkaniu. Jest sam na sam z przetrzymywanym tu zbrodniarzem wojennym. Nagle Rachel orientuje się, że mężczyzna zniknął. Przerażona zaczyna go szukać, gdy rozlega się cichutkie kwilenie. To któryś z małych widzów obudził się i najwyraźniej jest głodny. Jego mama wyjmuje go z fotelika, przystawia do piersi i wraca do oglądania filmu.

Emilia zaczęła przychodzić na seanse dla mam z dziećmi, gdy Gabrysia miała 2 miesiące.- To dla mnie okazja, żeby się ruszyć z domu. Dzięki kinu chce mi się wyjść, umalować, ubrać. To ważna motywacja - mówi.

Efekty specjalne

Podczas seansu mała Gabrysia śpi, je, bawi się, czasem płacze. Emilia niekiedy trzyma córkę w chuście, innym razem korzysta z tutejszego fotelika-kołyski. Taki właśnie fotelik samochodowy obsługa proponuje dla wszystkich dzieci (na salę nie można wjechać z wózkiem, pracownicy kina odstawiają go do osobnego pomieszczenia) i nie pobiera za to opłaty. Można go postawić na podłodze albo na siedzeniu (bilet za 15 zł obejmuje dwa miejsca siedzące).- Wyjście do kina nie jest dla mnie żadnym problemem organizacyjnym - mówi Wioletta.

Do Multibabykina nie trzeba taszczyć ze sobą dziecięcych gadżetów, na miejscu są pieluszki, przewijaki, chusteczki, ale także zabawki, maty edukacyjne, a nawet mleko modyfikowane.- To naprawdę jest wygoda dla mam - mówi Paulina.

Mamom podoba się to, że dźwięk jest ściszony, temperatura podwyższona, a światło przyćmione. Widać, dokąd zmierza raczkujący niemowlak albo jaką część słoiczka maluch już zjadł.- Reklamy są skrócone do minimum, więc seans nie przedłuża się w nieskończoność - zauważa Paulina.

Na pokazach Multibabykina pojawiają się także tatusiowie, babcie i... przyszłe mamy, takie jak Marta.- Przychodzę tu z koleżanką i jej maluchem - tłumaczy.

Marta zamierza wpadać do kina także po porodzie.- Fajnie, że będę miała towarzystwo. Razem dużo łatwiej się wybrać.

Stałe bywalczynie zdążyły się już poznać. Można nawet odnieść wrażenie, że Multibabykino to nie tylko pokaz filmu, ale też rodzaj klubu dla mam, które wymieniają przy okazji uwagi na temat nowych rodzajów chust, kłopotów z ząbkowaniem czy dobrych pediatrów w okolicy.

Punkt kulminacyjny

Na ekranie ląduje samolot z trójką izraelskich agentów na pokładzie. Za chwilę wysiądą. Nie wiadomo, co ich czeka na lotnisku. Napięcie rośnie. Tymczasem w dole ekranu pojawia się cień postaci dziwnie niepasujący do filmu. To mama pochylająca się nad leżącym na przewijaku maluchem. Sprawnym ruchem zmienia pieluszkę, kątem oka zerkając na film. Agenci w ciszy wychodzą na płytę lotniska. Mama ubiera dziecko i pakuje je do chusty. Wspina się po schodach, przystaje w przejściu i kołysząc się delikatnie, spokojnie ogląda dalej. Misja trwa.

Pod naszym patronatem

Multibabykino można znaleźć w 22 kinach sieci Multikino i Silver Screen Łódź w 18 miastach Polski:

- seanse zawsze w środy o godz. 12 oraz w poniedziałki w Multikinie Ursynów;

- bilet - 15 zł za dwa miejsca (dla rodzica i dziecka);- stanowiska do przewijania i darmowe pieluchy;

- foteliki samochodowe do nieodpłatnego wypożyczenia;

- podwyższona temperatura na sali;

- ściszony dźwięk;

- przyćmione światło;

- przechowalnia wózków;

- miniplac zabaw dla dzieci.

Więcej o: