Wniosek dobry start 2022 to zastrzyk gotówki dla rodzin. Aby dostać pieniądze, trzeba pilnować terminów

Świadczenie dobry start już we wrześniu 2022 r. pomoże wielu rodzinom i pokryje koszty wyprawki szkolnej, która jak wiadomo jest co roku sporym wydatkiem. Każdy rodzic dobrze wie, jak drogie potrafią być wszystkie potrzebne książki, zeszyty i akcesoria. Jak więc dostać dofinansowanie?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomimo iż wakacje dopiero się rozpoczęły, temat wyprawki szkolnej pojawił się już na wielu forach i wywołał spor zainteresowanie. Rządowy program Dobry Start gwarantuje wsparcie dla każdego ucznia, dzięki czemu rodzice mogą odetchnąć z ulgą. Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Gdzie i kiedy można go złożyć? 

Wyprawka szkolna, zdjęcie ilustracyjneWyprawka szkolna 2022 to spory wydatek. Można dostać dofinansowanie

Wyprawka szkolna 2022 - kto może liczyć na dofinansowanie?

Coroczna wyprawka szkolna potrafi sporo kosztować. Podręczniki, zeszyty, nowy plecak, obuwie i pozostałe akcesoria po zsumowaniu mogą osiągnąć bardzo wysokie kwoty. To zmora wszystkich rodziców, którzy widząc wzrost cen w sklepach, już teraz zastanawiają się, skąd wezmą dodatkowe środki na zakup wszystkich potrzebnych dziecku artykułów. 

Rząd postanowił przygotować program, który ma pomóc w sfinansowaniu owej wyprawki. Z jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci od 7 do 20 roku życia oraz uczniów niepełnosprawnych, którzy nie skończyli jeszcze 24 lat. Jeżeli w domu dzieci w wieku szkolnym jest więcej, to świadczenie przysługuje na każde z nich.

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Nie ma kryterium dochodowego, więc o dofinansowanie wyprawki szkolnej mogą się starać także zamożniejsze rodziny. Nie ma też znaczenia, czy uczniowie wychowują się w rodzinach biologicznych, czy zastępczych. Wniosek o świadczenie mogą też złożyć rodzice uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Pod warunkiem że ich dzieci spełniają kryteria wiekowe.

Gdzie składać wniosek i w jakim terminie? 

Wszyscy, którzy chcą skorzystać z dofinansowania, muszą się złożyć odpowiedni wniosek. Świadczenie 300 plus - zgodnie ze zmianami będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według nowych zasad, wnioski można składać tylko drogą elektroniczną tak jak w latach ubiegłych od 1 lipca do 30 listopada za pomocą:

  • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia,
  • przez bankowość elektroniczną,
  • indywidualny profil na PUE ZUS.

Warto wspomnieć, że jeśli złożymy deklarację do końca lipca, gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Z kolei w przypadku, kiedy wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Więcej o: