Kalkulator urlopu macierzyńskiego. Jaki jest wymiar urlopu przysługującego po porodzie?

Kalkulator urlopu macierzyńskiego jest przydatnym narzędziem, dzięki któremu sprawdzimy jak długo trwać będzie nasz urlop z tytułu opieki nad dzieckiem.

Urlop macierzyński. Co to takiego?

Urlop macierzyński jest jednym z przywilejów pracowniczych dotyczących osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku, kiedy pracownica urodzi dziecko przysługuje jej taki urlop, który wykorzystać ma ona na osobistą opiekę nad noworodkiem. Co ważne, w tym czasie ma ona prawo do pobierania świadczenia pieniężnego, którego wysokość jest uzależniona od tego, na jak długi okres zadeklaruje ona chęć pozostania na urlopie. 

wniosek o urlop macierzyńskiWniosek o urlop macierzyński 2021. Jak go wypełnić?

Ile trwa urlop macierzyński?

To, ile trwa urlop macierzyński uzależnione jest od kilku czynników. Przede wszystkim od liczby urodzonych żywych dzieci w czasie jednego porodu. I tak wynosi on:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci 
  • 33 tygodnie – w przypadku urodzenia trojga dzieci 
  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci 
  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga lub więcej dzieci.

Pracownica ma prawo podzielić się wymiarem tego urlopu z ojcem dziecka. Wówczas po 14 tygodniach powraca ona do pracy, a resztę wykorzystuje ojciec dziecka. 

Zobacz wideo Urlop macierzyński krok po kroku

Jak obliczyć urlop macierzyński?

Jak obliczyć długość urlopu macierzyńskiego? Otóż obliczenia rozpoczynamy zazwyczaj od daty porodu, gdyż ta opcja jest najczęściej wybierana przez kobiety. Od tego dnia, w przypadku urodzenia jednego dziecka, przysługuje nam 20 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego.

Istnieje jednak możliwość rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Zgodnie z artykułem 180. Kodeksu Pracy co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.

Urlop macierzyński: ile dni?

Urlop macierzyński trwa dokładnie 140 dni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Rodzice mają jednak możliwość przedłużenia czasu pozostawania z dzieckiem w domu. Ustawodawca przewidział bowiem takie rozwiązanie jak urlop rodzicielski, który można wykorzystać bezpośrednio po macierzyńskim. W takim wypadku okres pozostawania z dzieckiem w domu wydłuża się do pełnego roku. Za czas pozostawania na urlopie rodzicielskim rodzicom również przysługuje świadczenie pieniężne, którego wysokość jest uzależniona od złożonej zaraz po porodze deklaracji o długości trwania urlopu i sposobie wynagradzania tego czasu. 

Wymiar urlopu macierzyńskiego i wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Jak wygląda natomiast kwestia wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jeśli pracownica zdecyduje się wykorzystać jedynie urlop macierzyński, wówczas wysokość zasiłku wyniesie 100% podstawy dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli w ciągu 21 dni od porodu pracownica wystąpi z wnioskiem o wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i bezpośrednio po nim rodzicielskiego, wówczas przez cały ten okres może otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 80% wymiaru podstawy. Jeśli spóźni się z takim wnioskiem, wówczas pierwsza część urlopu będzie wynagradzana w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia, a pozostała - 60%. 

Urlop wychowawczy 2021Urlop wychowawczy 2021. Ile trwa urlop wychowawczy? Do kiedy urlop wychowawczy można wykorzystać?

Kiedy kończy się urlop macierzyński?

Urlop macierzyński kończy się tak naprawdę w momencie, kiedy zdecyduje o tym pracownica w porozumieniu z pracodawcą. Może to mieć miejsce już po 14 tygodniach od porodu - wtedy pozostałą część może wykorzystać ojciec dziecka. Urlop macierzyński można też zakończyć wraz z jego upływem, czyli po 20 tygodniach, albo wydłużyć go o urlop rodzicielski - wtedy z maluszkiem pozostajemy w domu nieprzerwanie przez 52 tygodnie. 

Więcej o: