Urlop rodzicielski - ile trwa? Nie należy go mylić z tacierzyńskim

Urlop rodzicielski nie zmienił się od lat. Przypominamy, jak o niego wystąpić oraz komu przysługuje. Ile trwa urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski - ile trwa? Komu przysługuje?

Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom. Należy zdecydować, kto i w jakim wymiarze będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego. Całość może wykorzystać jedna osoba, można też podzielić się nim wedle własnego urlopu. Jest też opcja wykorzystania urlopu przez oboje rodziców w tym samym czasie. Ale w takim przypadku łącznie długość urlopu rodzicielskiego nie przekroczyła jego ustawowego wymiaru.

Urlop rodzicielski jest przyznawany na wniosek pracownika. Taki wniosek musi trafić do pracodawcy najpóźniej 14 dni po porodzie. Należy zadeklarować też wykorzystania całego urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski udzielany jest tylko i wyłącznie po całkowitym wykorzystaniu tego pierwszego. 

Urlop rodzicielski - ile trwa? To nie to samo co ojcowski

Urlop rodzicielski to nie to samo co ojcowski. Przysługuje też tacie dziecka, jednak ojcowski trwa tylko 14 dni. Jest przy tym płatny 100 proc. Ojcowski można wykorzystać przez 24 miesiące od momentu urodzenia dziecka. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Urlop rodzicielski - ile trwa? Wymiar urlopu

Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 w przypadku urodzenia (podczas jednego porodu) dwójki lub więcej dzieci. Co ważne, podczas trwania urlopu rodzicielskiego rodzic może podjąć zatrudnienie u swojego pracodawcy w maksymalnym wymiarze 1/2 etatu. 

Zwykle rodziny decydują się na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego w całości przez matkę, zaraz po urlopie macierzyńskim. W ten sposób kobiet spędza z dzieckiem 12 miesięcy. Otrzymuje w tym czasie zasiłek macierzyński, który wynosi 80 lub 60 proc. wynagrodzenia.

Jeśli od razu po porodzie (do 21 dni po nim) zadeklaruje chęć wykorzystania obu urlopów, wówczas przez cały ten okres otrzymuje 80 proc. jej średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy pracy.

Jeśli wniosek zostanie złożony po terminie, wówczas za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzic otrzyma 100 proc. średniego wynagrodzenia, natomiast za pozostałe - 60 proc.

WIĘCEJ NA TEMAT URLOPU RODZICIELSKIEGO DOWIESZ SIĘ TU.

Więcej o:
Copyright © Agora SA