Emerytury stażowe. Od kiedy obietnica Andrzeja Dudy wchodzi w życie? Kancelaria prezydenta: Mamy inne priorytety

Emerytury stażowe i to od kiedy będą wdrożone to kwestie, które poruszają wielu Polaków. Emerytury stażowe to możliwość przejścia na emeryturę niezależnie od wieku a po przepracowaniu wystarczającej liczby lat. Za realizację tego pomysłu jest odpowiedzialny Andrzej Duda, który obiecał emerytury stażowe podczas wyborów prezydenckich. Co z realizacją programu? Co z emeryturami stażowymi? Od kiedy będzie można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Emerytury stażowe. Od kiedy? Czym się różnią od „zwykłej” emerytury?

Emerytury stażowe nic innego, jak wcześniejsze odejście na emeryturę. Wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ale niektórzy mogą przejść na emeryturę wcześniej – na przykład strażacy, wojskowi czy policjanci. Uprawnieni są więc ci, którzy mają trudne warunki pracy, narażające ich na uszczerbek na zdrowiu – czy to fizyczny, czy psychiczny. Emerytury stażowe miałyby wyrównać te kwestie. Każdy mógłby przejść na emeryturę stażową. Oczywiście pod jednym warunkiem.

Kryterium przyznania świadczenia będzie staż pracy, a nie wiek ubezpieczonego pracownika. Kobiety mają być uprawnione do emerytury po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Emerytury stażowe 2021. Od kiedy będą wprowadzone? Kancelaria prezydenta: Nie ma gwarancji

Emerytury stażowe. Od kiedy? Jest odpowiedź z Kancelarii Prezydenta

Mimo obietnic Andrzej Duda nie zrobił nic w sprawie emerytur stażowych.  Związki zawodowe składały kolejne pisma. Ostatnie - 7 grudnia 2020 roku. Wtedy to OPZZ (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) przekazało zbiór listów od pracowników z długim stażem pracy do kancelarii prezydenta. Na odpowiedź trzeba było długo czekać. Dopiero niedawno Kancelaria Prezydenta odpowiedziała.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Szrota przekazał, że projekty wprowadzenia emerytur stażowych wciąż są analizowane. Jednak obecnie rząd ma „inne priorytety” - skupia się na walce z COVID-19.

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Emerytury stażowe. Od kiedy? Nieoczekiwana zapowiedź rządu

O emeryturach stażowych wiele osób już zapomniało. A tymczasem w marcu 2021 pojawiła się nieoczekiwana zapowiedź wprowadzenia emerytur stażowych wraz z Nowym Ładem – programem rządowym Mateusza Morawieckiego. Czy dojdzie do skutku? I poznamy odpowiedź na pytanie od kiedy emerytury stażowe zostaną wprowadzone?  Konferencja zapowiadająca Nowy Ład została przełożona ze względu na rozszerzającą się trzecią falę pandemii. Na informacje musimy więc poczekać.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Emerytura stażowa 2021. Związkowcy tracili nadzieję, ale pojawia się światełko w tunelu

Więcej o: