Najpopularniejsze ciasto wielkanocne: mazurek, sernik, babka wielkanocna. Ozdobisz je razem z dzieckiem

Najpopularniejsze ciasto wielkanocne to takie, które znamy z dzieciństwa, kojarzy nam się ze świętami wielkanocnymi i na które czekamy cały rok. Mazurek, sernik czy babka nie smakują tak dobrze w żadne inne dni w roku.

Popularne wielkanocne ciasto to tradycyjne ciasto wielkanocne, które każdy z nas zna z dzieciństwa. Wszyscy czekamy cały rok, żeby zjeść kojarzone z Wielkanocą wypieki. Należą do nich:

  • mazurek
  • sernik
  • babka wielkanocna
  • pascha
  • makowiec

Mimo tego, że w sklepach mamy mnóstwo ciast do wyboru, warto przygotować je samodzielnie, w domu. Wtedy masz kontrolę nad składem i kalorycznością. Zaangażowanie dzieci do pieczenia i dekorowania to dobry pomysł na spędzenie wspólnego czasu.

Popularne wielkanocne ciasto: mazurek

Ciasta na Wielkanoc 2021. Ciasto na Wielkanoc, które polubi nawet prawdziwy niejadekCiasta na Wielkanoc 2021. Ciasto na Wielkanoc, które polubi nawet prawdziwy niejadek fot. Anna Kepa/Shutterstock.com (zdjęcie ilustracyjne)

Najpopularniejsze ciasto na Wielkanoc to niewątpliwie mazurek. Jest to ciasto, którego zazwyczaj poza świętami nie jemy. Idealny mazurek to kruche ciasto, masa kajmakowa lub czekoladowa lub owocowa i sporo bakalii na wierzchu. Spód mazurka może być dowolny - taki, jaki lubimy - znajdziemy ciasta biszkoptowe, drożdżowe, z ciasta francuskiego. Jeśli chcesz przygotować to najpopularniejsze ciasto na wielkanocne jak najbardziej tradycyjnie, to przestrzegaj kilku zasad przy przygotowaniu spodu:

  • użyj masła lub smalcu - nie margaryny czy oleju. Możesz wymieszać masło i smalec w propozycji 1:1
  • użyj mąki krupczatki, to ona nadaje perfekcyjną kruchość
  • zamiast całych jajek dodaj same żółtka

Na wierzch nałóż masę czekoladową, masę kajmakową, budyniową lub powidła - powidła często są używane przed nałożeniem na wierzch jednej z tych słodkich mas, żeby przełamać smak. Dekoracja mazurka to najlepsza zabawa - możesz zaprosić do niej dzieci. Razem z nimi połóżcie na nim bakalie, orzechy, owoce. A jeśli chcesz, żeby twój mazurek był jeszcze bardziej widowiskowy, to połóż na nim pisanki i gałązki bazi.

Tradycyjne ciasto wielkanocne: sernik

Sernik to kolejne popularne wielkanocne ciasto. Jego fani podzieleni są na dwa obozy - zwolenników rodzynek w serniku i tych, którzy ich w nim nie tolerują. Są tacy, którzy lubią tradycyjny sernik ze spodem z ciasta kruchego i lukrem na wierzchu. Inny uwielbiają sernik królewski - waniliowo-czekoladowy, który wcale nie jest trudny do wykonania. Są też zwolennicy nowoczesnego podejścia, którzy jedzą tylko sernik z kremowego serka, zwany sernikiem nowojorskim. Sernik jest też ulubionym ciastem każdego, kto zwraca uwagę na kalorie. Przez to, że jest przygotowany z twarogu, ma dużo białka, a jeśli dodamy mało cukru albo zastąpimy cukier np. stewią czy erytrolem, to otrzymamy fit ciasto na Wielkanoc. 

Najpopularniejsze ciasto wielkanocne: babka 

Babka wielkanocna z lukremBabka wielkanocna z lukrem Teresa Kasprzycka/shutterstock.com

Babka wielkanocna to proste ciasto, które wychodzi każdemu. Wystarczy do jej przygotowania tylko kilka składników, nie musimy robić skomplikowanych kremów. Babka powinna być puszysta i wilgotna. Najbardziej popularne ciasto na Wielkanoc to babka piaskowa, ale często przygotowujemy także: babkę marmurkową, babkę cytrynową czy babkę trójkolorową. Jeśli chodzi o polewy - tutaj masz dowolność. Jeśli chcesz zaangażować do pracy dzieci, przygotuj pisaki z kolorowym lukrem, jajeczka czekoladowe i posypkę.

Zobacz wideo
Więcej o: