Rodzina 4 plus. Osoby pobierające pieniądze z Mama 4 plus dostaną 13. i 14. emeryturę?

13. i 14. emerytura to świadczenia, które są dodatkiem do emerytur i rent. Trzynasta emerytura obowiązuje już od trzech lat. Czternasta emerytura zostanie wypłacona po raz pierwszy. Czy każdy dostanie pieniądze? Nawet osoby korzystające z programu Rodzina 4 plus.

13. i 14. Emerytura a program Rodzina 4 plus

13. emerytura to wsparcie finansowe potencjalnie najbiedniejszej grupy społecznej – emerytur i rencistów. Świadczenie zostało pierwszy raz wypłacone w 2019 roku. Zostało świetnie przyjęte i jako trzynasta emerytura zostanie wypłacone również w tym roku.

Natomiast 14. emerytura jest zupełnie nowym świadczeniem dla seniorów. Zasady przyznawania są podobne jak w przypadku 13. emerytury. Możliwe także, że kwota świadczenia będzie wynosić tyle samo, co trzynastka.

Jesteśmy gotowi do realizacji, są zabezpieczone środki, w mojej ocenie to jest najważniejsze i gwarantuję, że jeżeli wysoka izba nie wniesie żadnych poprawek, to na pewno świadczenie to będzie realizowane.

- zapewniała minister Marlena Maląg.

Czy obietnice zostaną spełnione? Dowiemy się niedługo, ponieważ pierwsze czytanie projektu ustawy odbył się 19 stycznia. Wiele osób zastanawia się, czy 13. i 14. Emerytura przysługuje także osobom pobierającym świadczenie z programu Mama 4 plus. To program często nazywany także Rodzina 4 plus, który:

Jest przeznaczone dla osób, które żeby wychować co najmniej czworo dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewni podstawowe środki do życia

- czytamy na stronie gov.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

13. i 14. emerytura – przysługuje przy świadczeniu Rodzina 4 plus?

14. emerytura przysługuj:

  • emerytom i rencistom ZUS i KRUS,
  • emerytom mundurowym,
  • inwalidom wojennym i wojskowym
  • oraz osobom pobierającym emeryturę w ramach programu Mama 4 plus, czy też Rodzina 4 plus.

Ale są tu pewne wyjątki. 13. emerytura nie przewidywała żadnych odstępstw, ale 14. emeryturę otrzymają tylko te osoby, których comiesięczna emerytura nie przekracza 2900 zł. Jeśli emeryt otrzymuje wyższą emeryturę, wysokość 14. emerytury będzie mniejsza.

Więcej o: