Nowe przepisy dotyczące kapitału początkowego emerytury weszły w życie w maju 2015 roku. Główna zmiana dotyczyła pojawienia się dodatku do emerytury z tytułu wychowywania dzieci. W ten sposób o wyższe świadczenia emerytalne mogą starać się kobiety, które opiekowały się dziećmi. Na czym polega zmiana? Podczas wyliczania kapitału początkowego brane są pod uwagę także okresy urlopu wychowawczego. Są one liczone korzystniej niż wcześniej. Za każdy rok urlopu przysługuje 1,3 proc. podstawy wymiary kapitału początkowego, wcześniej wynosił on jedynie 0,7 proc.
Ci, którzy mają już wyliczony kapitał początkowy, ale korzystali z urlopów wychowawczych, mogą zgłosić się do ZUS-u i wystąpić z wnioskiem o nowe naliczenie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek naliczyć kapitał początkowy ponownie. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to dla danej osoby korzystniejsze. ZUS może wydać decyzję w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do podjęcia tej decyzji.
Dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci oraz nowe przepisy obowiązują wszystkich, którzy mają naliczane emerytury wedle nowych zasad. Emerytury w świetle prawa przysługuje z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.
Warto pamiętać, że jeśli nie zgłosimy wniosku do czasu przejścia na emeryturę (lub na emeryturę częściową, emeryturę pomostową czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne), ZUS naliczy kapitał początkowy przy obliczaniu wysokości jednego z tych świadczeń.
Ponadto należy wiedzieć, że od marca 2019 roku można ubiegać się także o dodatkowe świadczenia rodzicielskie. Mają one zapewnić środki utrzymania osobom, które nie podjęły zatrudnienia lub zrezygnowały z niego z powodu wychowania dzieci.
Ten dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci w ramach programu Mama 4 plus, przysługuje osobom, które nie posiadają dochodu niezbędnego do utrzymania się. Wymogi są następujące:
Dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci w ramach programu Mama 4 plus mogą ubiegać się także ojcowie, którzy ukończyli 65 lat, wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Mama 4 plus. Komu przysługuje świadczenie?