Narodowa kwarantanna od 28 grudnia. Jakie nowe ograniczenia wchodzą w życie?

Od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku zostaje wprowadzona narodowa kwarantanna. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało już opublikowane. W poniedziałek, 21 grudnia, pojawiło się w Dzienniku Ustaw. Jakie nowe ograniczenia zostają wprowadzone podczas narodowej kwarantanny od 28 grudnia?

Narodowa kwarantanna od 28 grudnia

Kwarantanna narodowa stała się faktem. W poniedziałek 21 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów. Wśród jego najważniejszych punktów znalazły się nowe ograniczenie dotyczące branży hotelarskiej oraz handlowej. Nowe przepisy wejdą w życie 28 grudnia 2020 roku, czyli od razu po świętach Bożego Narodzenia.

Narodowa kwarantanna od 28 grudnia – co się zmieni? Jakie nowe ograniczenia zostaną wprowadzone?

Narodowa kwarantanna podtrzymuje wiele dotychczasowych obostrzeń. Na liście tych obowiązujących znajdują się między innymi: zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem restauracji, dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe

Do tej listy obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów dopisała kolejne. Najwięcej z nich dotyczy branży hotelarskiej. Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem usługi hotelarskie będzie można świadczyć:

  • w hotelach robotniczych i hotelach dla pracowników sezonowych;
  • dla osób wykonujących zawód medyczny;
  • dla pilotów i załogi samolotów;
  • dla kierowców wykonujących transport drogowy;
  • dla pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego;
  • dla funkcjonariuszy służb państwowych;
  • dla sportowców i ich trenerów;
  • dla dyplomatów.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:  Rozporządzenie Rady Ministrów. 28 grudnia rozpoczyna się narodowa kwarantanna. Co się zmienia?

Co więcej, rozporządzenie mówi o tym, że goście hotelowi będą musieli potwierdzić, że przebywając w hotelu, są tymi osobami, za które się podają i korzystają z noclegu służbowo.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Od kiedy są zamknięte galerie? Nowe obostrzenia wchodzą w życie po świętach

Co jeszcze się zmienia wraz z wprowadzeniem narodowej kwarantanny? Będą zamknięte wszystkie galerie handlowe. W dużych centrach handlowych dopuszczone będzie działanie tylko niektórych punktów usługowych, takich jak: drogerie, apteki, supermarkety czy punkty z prasą.

Ponadto będą zamknięte stoki narciarskie

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kwarantanna narodowa i nowe obostrzenia. Jakie ograniczenia obejmą dzieci?

Więcej o: