Obostrzenia na święta. Zakazu przemieszczania się na święta nie ma

Obostrzenia na święta 2020 to zakazy, o których musimy wiedzieć, zanim wybierzemy się do najbliższych na Wigilię. Niestety obostrzenia na święta 2020 utrudnią nam spędzenie tego czasu z rodziną. O jakich obostrzeniach na święta 2020 należy pamiętać?

Obostrzenia na święta a kwarantanna narodowa

Obostrzenia na święta 2020 są znane już od kilku dni. Rząd podjął decyzję o kolejnych ograniczeniach. Jak twierdzą jego przedstawiciele – ma to nas uchronić przed trzecią falą pandemii.

Rząd zdecydował się wprowadzić kwarantannę narodową. Jednak nie będzie ona obowiązywać w święta. Narodowa kwarantanna rozpocznie się zaraz po świętach Bożego Narodzenia, czyli w poniedziałek 28 grudnia. Od tego dnia będą nas obowiązywały nowe obostrzenia.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:  Rozporządzenie Rady Ministrów. 28 grudnia rozpoczyna się narodowa kwarantanna. Co się zmienia?

Zobacz wideo Ferie w jednym terminie. Minister Niedzielski komentuje: Nasze stanowisko jest bezwzględne

Obostrzenia święta 2020 - ograniczona liczba osób na wigilii

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski nie zakazują spotkań w święta. Jednak apelują o rozsądek i proszą, aby ograniczyć je do minimum, a najlepiej spędzić święta tylko z domownikami.

Zgodnie z decyzją rządu w sprawie obostrzeń na święta 2020 w Wigilii czy rodzinnym obiedzie może uczestniczyć nie więcej niż pięć osób (poza domownikami).

Obostrzenia święta 2020 - pasterka

Obostrzenia na święta dotyczą także uroczystości kościelnych. Pasterka nie będzie wyglądała tak jak w ubiegłych latach. Choć to jednak z ważniejszych i radośniejszych mszy dla katolików, w tym roku Kościół zwolnił wiernych z uczestnictwa w nabożeństwie. W kościołach będzie obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa oraz zachować dystans. Na każdego wiernego w kościele będzie musiało przypadać 15 mkw.

Obostrzenia święta 2020 - kwarantanna i ograniczenia dotyczące dzieci

Obostrzenia święta 2020 budzą też wiele wątpliwości w sprawie dzieci. Czy dzieci także wliczają się w limit osób przy stole wigilijnym? Tak. Dzieci także liczą się jako goście wigilijni. Wciąż też obowiązują dotychczasowe ograniczenia z nimi związane, czyli zakaz przemieszczania się osób poniżej szesnastego roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (z wyjątkiem półkolonii).

Więcej o: