Osiem cech rodziców, których dzieci osiągnęły sukces. Sprawdź, jak motywować je do działania

Chociaż są różne definicje sukcesu i nie ma jednej, sprawdzonej metody na jego osiągnięcie, wielu rodzicom zależny na niezależności finansowej i udanym życiu rodzinnym dzieci. Okazuje się, że matki i ojców zaradnych życiowo dorosłych, często wyróżniają podobne cechy.

Wszystkim rodzicom zależy na tym, a by ich dzieci były szczęśliwe i miały zapewnioną przyszłość. Chociaż sukcesy można odnosić na wielu płaszczyznach, niezależność finansowa, stabilna praca oraz udane życie rodzinne, są czynnikami ważnymi dla większości dorosłych ludzi. Naukowcy zbadali, jakie czynniki determinują taki "sukces" i okazało się, ze w dużym stopniu przyczynia się do nich postawa rodziców. Wyodrębniono czynności wykonywane przez rodziców, które mają wielki wpływ na osiągnięcie sukcesu przez ich dzieci w życiu dorosłym

Osiem cech rodziców, których dzieci osiągnęły sukces

Dbałość o ciepłe stosunki z dzieckiem

Wbrew obowiązującemu niegdyś przeświadczeniu, zimny chów wcale nie wpływa dobrze na dziecko. Psychologowie zgodnie twierdzą, że rodzice, którzy troszczą się o komfort psychiczny swojej pociechy, zapewniają jej podstawę do dalszego zdrowego funkcjonowania jako osoby dorosłej, stabilnej emocjonalnie i świadomej własnej wartości.

Aktywność zawodowa i dobre wykształcenie matek

Naukowcy z Harvardu dowiedli, że dzieci matek, które pracowały i dłużej się uczyły, miały średnio o 23 proc. wyższe zarobki od dzieci matek niepracujących. Ponadto synowie pracujących matek okazywali się lepszymi mężami i pracownikami. Są również bardziej skłonni do wykonywania obowiązków domowych.

Wspomaganie rozwoju socjalnego dziecka

Uczeni z Pennsylvania State University przeanalizowali życiorysy siedmiuset osób od wieku przedszkolnego do dorosłości. Okazało się, że ci, którzy w dzieciństwie radzili sobie dobrze w kontaktach międzyludzkich, w wieku 25 lat częściej mieli pracę i byli niezależni finansowo. Zdaniem ekspertów to dowodzi, że wspomaganie rozwoju społecznego u dziecka, ułatwia mu funkcjonowanie w przyszłości.

Wymagania od dzieci wykonywania obowiązków domowych

W życiu dorosłym nikt nie będzie wyręczał osób, które nie były nauczone wykonywania obowiązków domowych. Autorka książki "How To Raise An Adult" Julie Lythcott-Haims, powoływała się na badania naukowców z Harvardu, którzy dowiedli, że dzieci, które są nauczone wykonywania konkretnych zadań w domu, lepiej sobie radzą z niezależną pracą i są bardziej empatyczne.

 Wysokie stawianie poprzeczki

Chociaż należy zachować zdrowe podejście i wspierać dzieci w działaniu, zbyt niskie wymagania wcale nie wpływają dobrze na nich rozwój. Prof. Neal Halfon z University of California twierdzi, że rodzice, którzy oczekiwali, że ich dzieci pójdą na studia, starali się tak wspomagać rozwój dzieci, by faktycznie do tego doszło.

Stawianie na wczesną naukę podstaw matematyki

W życiu dorosłym zdecydowanie lepiej radzą sobie dzieci, których rodzice nauczyli wcześniej podstaw matematyki. Udowodniono, że poznawanie liczb, nauka liczenia oraz wykonywania  różnych działań matematycznych pozytywnie wpływa, chociażby na późniejszą naukę czytania.

Pielęgnowanie pasji

Brigid Schulte z „The Washington Post” przytoczyła wyniki badań potwierdzających, że rezygnowanie z własnych pasji dla dziecka wbrew sobie, wcale nie służy maluchowi. Może przyczynić się do złych nastrojów, które przenoszą się na dzieci. Sfrustrowani rodzice, często wychowują sfrustrowane dzieci.

Docenianie starań

Psycholodzy zwracają  uwagę na to, że warto uczyć dziecko możliwości popełniania błędów, do których przecież każdy ma prawo. Zamiast pielęgnować w nich strach przed porażką, lepiej zachęcić dziecko do działania. Strach przed tym, że "coś może się nie udać" może skutecznie zniszczyć kreatywność malucha.

Zobacz wideo Kreatywna zabawa z lego
Więcej o:
Copyright © Agora SA