Zasiłek opiekuńczy. MEN: Wszyscy rodzice dzieci do lat 8 dostali uprawnienia

- Wszyscy rodzice dzieci do 8. roku życia otrzymali uprawnienia do dodatkowego zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, do której uczęszcza dziecko. Nie ma znaczenia zawód, jaki wykonują rodzice - tłumaczy Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czy to oznacza, że pracownicy ochrony zdrowia także mogą przejść na zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy nie dla każdego rodzica?

Niedawno media informowały o tym, że nie wszyscy rodzice mogą starać się o zasiłek opiekuńczy. Wykluczeni zostali ci zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizujący zadania publiczne w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada. Nie dla pracowników ochrony zdrowia

Dzieci pracowników ochrony zdrowia mogą natomiast korzystać ze świetlicy w szkole, gdzie mają zapewnioną nie tylko opiekę, lecz także naukę zdalną.

Zasiłek opiekuńczy – zmiany

W poniedziałek prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zaapelował o zmianę rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i przepisu wprowadzonego do rozporządzenia 5 listopada.

Przepis ten mówi właśnie o tym, że szkoła podstawowa jest zobowiązana zorganizować zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas I-III, którzy są dziećmi osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Andrzej Matyja twierdzi, że zapis pozbawia osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą – także lekarzy - prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu zamknięcia szkoły.

Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEN-u, w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśniła:

Wszyscy rodzice dzieci do 8 roku życia otrzymali uprawnienie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego (do 29 listopada br.) w przypadku zamknięcia szkoły, do której uczęszcza dziecko, jak i w przypadku jej otwarcia, w czasie trwania COVID-19 na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (art. 4 ust. 1d ustawy), (art. 4 ust. 1c tej ustawy)

I dodała:

Nie ma znaczenia, jaki zawód wykonują rodzice.
Zobacz wideo Epidemia przybrała na sile. „Wiążemy to ze szkołami”

Zasiłek opiekuńczy a zajęcia w szkole

Dodatkowo Ostrowska wskazała, że szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy szkolnej dla uczniów, których rodzice wykonują zadania przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa.

Rozwiązanie to ma istotny wpływ na utrzymanie możliwości organizacyjnych systemu opieki zdrowotnej

– tłumaczyła.

Zatem rodzice zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizujący zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, mogą skorzystać jednocześnie (dla swoich dzieci) z nauki zdalnej lub zajęć organizowanych w szkole oraz z zajęć opiekuńczo-wychowawczych organizowanych w świetlicy szkolnej

 - wyjaśniła Ostrowska.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.