Siedem oznak, które świadczą o tym, że jesteś dobrym rodzicem

Chociaż rodzice starają się być jak najlepsi dla swoich dzieci, zdarza się, że popełniają błędy. Masz wątpliwości, czy dobrze wychowujesz swoje dziecko i czy poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu? Zapoznaj się z tymi siedmioma oznakami świadczącymi o tym, że rodzic doskonale sprawdza się w swojej roli.

Psycholożka kliniczna Nadene van der Linden wymieniła siedem cech świadczących o tym, że jest się dobrym rodzicem i utrzymuje poprawne relacje z dzieckiem. Zobacz, które z nich możesz zaobserwować w swoim życiu, bo chociaż każdy rodzic stara się być najlepszy dla swojej pociechy, bywa, że w swoim rodzicielstwie popełnia pewne błędy.

Zwracanie się z problemami

Taka postawa u dziecka jest oznaką zaufania i świadczy o tym, że udało ci się zapewnić mu "bezpieczną bazę". To także znak, że jesteś dla niego autorytetem. Pamiętaj, aby nie ignorować problemów dziecka, nawet jeśli wydają ci się błahe. Gdy ma kilka lat, zgłosi się z banalnymi sprawami, ale gdy podrośnie, może przyjść z poważniejszym problemem. Niech wie, że ma w tobie oparcie. 

Okazywanie przy rodzicu emocji

Jeżeli dziecko okazuje przy tobie różne emocje, takie jak strach, gniew, złość, czy smutek, to znak, że czuje się z tobą bezpiecznie i nie boi się pokazać również gorszych nastrojów. Dziecko nie powinno ukrywać swoich uczuć przed rodzicami, gdyż jest to oznaka, że czuje się przez niego niezrozumiane. Pamiętaj, że bez względu na okoliczności nie powinieneś go lekceważyć, gdyż zrozumienie jest kluczem do zdrowej relacji.

Stosowanie przez rodzica przemyślanej krytyki

Nie etykietuj swojego dziecka. Unikaj określeń takich jak: "zły", "niegrzeczny", "niemądry". Gdy zwracasz uwagę dziecku, skup się na jego zachowaniu, nie charakterze. Maluch nie może zrozumieć, że jest złe, ale że postąpiło w nieodpowiedni sposób.

Zwierzanie się rodzicowi

Jeśli dziecko mówi ci wszystko i zwierza się, bez obaw o twoją reakcję, to znak, że czuje się akceptowane. Nadmierne reagowanie i kwestionowanie tego co myśli lub czuje może zaniżyć jego pewność siebie. Najmłodsi powinni mieć w swoich opiekunkach oparcie, a zwierzenie się ze słabości, nie powinno być dla nich krepujące.

Zachęcanie dziecka do rozwijania talentów i pasji

Takie zachowanie ze strony rodzica pomaga dziecku wzmocnić jego wiarę we własne możliwości. Zachęcając pociechę do spełniania marzeń, dodajemy mu pewności siebie, ale też uczymy wytrwałości i zaangażowania, które będą przydatne w życiu dorosłym.

Umiejętność naprawiania błędów

Pamiętaj, że nikt nie jest perfekcyjny i na pewnych etapach życia kierujemy się emocjami i uczuciami, które towarzyszą nam w danej chwili. Istotna jest jednak zdolność przyznawania do błędów. Jeśli rodzic czuje, że zawiódł swoje dziecko, powinien mu o tym powiedzieć. Przepraszając, nie straci autorytetu w oczach dziecka, a wręcz przeciwnie, wzmocni ich więź. 

Zdolność tworzenia granic

Beztroskie dzieciństwo nie jest niczym złym, jednak rodzic powinien potrafić stawiać granice, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Wychowanie bez ograniczeń może sprawić, że dziecko w przyszłości poczuje się zagubione i będzie miało skłonności do wpadania w kłopoty. Mądrzy rodzice wiedzą, że tworzenie pewnych granic wcale nie sprawi, że maluch poczuje się niekochany, ale łatwiej dopasuje do norm i ograniczeń, które z czasem napotka w szkole lub pracy.

Zobacz wideo Anna Cieślak: Ludzie zastanawiają się, czy będzie ich stać na dziecko. To pewnego rodzaju materializm
Więcej o:
Copyright © Agora SA