Już niedługo koniunkcja Jowisza i Saturna! To pierwsze takie zjawisko od 400 lat

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna już niedługo. To nie lada gratka dla amatorów astronomii. Jowisz i Saturn zbliża się do siebie i na niebie będziemy mogli podziwiać niezwykłe zjawisko. Ostatni raz można było je podziwiać w. 1623 roku!

Koniunkcja Jowisza i Saturna – kiedy

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna, czyli największych dwóch planet w Układzie Słonecznym, będzie miała miejsce 21 grudnia – w dniu zimowego przesilenia, czyli najkrótszego dnia w roku. Ostatnie takie zjawisko było widziane na niebie 400 lat temu, dokładnie w 1623 roku.

Koniunkcja Jowisza i Saturna – co to?

Co to jest koniunkcja? Astronomowie używają tego terminu do opisania spotkania czy też zbliżenia się planet lub innych obiektów na niebie. Przy zbliżeniu się Jowisza i Saturna mówimy o wielkiej koniunkcji. To w końcu dwie największe planety!

Poprzednia koniunkcja Jowisza i Saturna miała miejsce 28 maja 2000 roku. Jednak nie była ona tak bliska jak ta, która jest zapowiadana na 21 grudnia. W tak bliskim układzie planety nie były od 400 lat. Koniunkcja, która nastąpi za kilka tygodni będzie wyjątkowa, bo odległość między tymi planetami będzie wynosić zaledwie jedną dziesiątą stopnia. 

Zobacz wideo Niezwykłe odkrycie NASA. „Trzęsienie Marsa”

Koniunkcja Jowisza i Saturna – jak wygląda?

Bez trudu rozpoznasz wielką koniunkcję Jowisza i Saturna. Jowisz jest jaśniejszy niż jakakolwiek gwiazda. Saturn nie jest aż tak jasny jak Jowisz, ale za to jest jaśniejszy niż gwiazdy i świeci złotym blaskiem. Dodatkowo, w odróżnieniu od mieniących się gwiazd, Jowisz i Saturn świecą równomiernie. Już w grudniu po zachodzie Słońca obie planety będzie można łatwo zauważyć na niebie.

Warto wiedzieć, że Saturn, szósta planeta oddalona od Słońca, jest najdalszą i najwolniej poruszającą się. Z tego powodu, aby ją zauważyć nie potrzebujemy teleskopu, jest widoczna gołym okiem. Natomiast Jowisz, piąta planeta oddalona od Słońca, jest po Saturnie drugą najwolniejszą jasną planetą. Ich koniunkcje są niezwykle rzadkie. Powolne ruchy utrudniają spotkanie. Saturn potrzebuje bowiem prawie 30 lat, by okrążyć Słońce, a Jowisz 12 lat. Oznacza to, że co 20 lat Jowisz dogania Saturna widzianego z Ziemi.

Koniunkcja Jowisza i Saturna – kiedy następna?

Następna, równie bliska koniunkcja Jowisza i Saturna ma nastąpić dopiero w marcu 2080 roku. Warto więc przygotować się na tę najbliższą, która będzie miała miejsce – przypomnijmy – 21 grudnia 2020 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.