Ciąża eugeniczna. Co to jest aborcja eugeniczna?

22 października Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o uznaniu aborcji eugenicznej jako niezgodnej z Konstytucją RP. Pojęcie ciąża eugeniczna nie dla wszystkich jest jednak jasne. Sprawdzamy, jaka jest definicja ciąży eugenicznej i skąd wywodzi się ten termin.

TK odrzucił przesłankę o ciąży eugenicznej

Dotychczas w Polsce obowiązywał tak zwany kompromis aborcyjny. Oznacza to, że aborcja była możliwa w trzech przypadkach:

  • ciąży będącej wynikiem przestępstwa, gwałtu;
  • zagrożenia życiu kobiety ciężarnej;
  • aborcji eugenicznej.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił ten kompromis. Uznał, że trzecia przesłanka – aborcja eugeniczna – jest niezgodna z Konstytucją RP.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ustawa antyaborcyjna 2020. Najgorszy scenariusz - zapadł wyrok na kobiety

Ciąża eugeniczna – definicja

Wiele osób szuka wyjaśnienia, co to jest ciąża eugeniczna i w jakich przypadkach można było wykonać aborcję eugeniczną. Zgodnie z definicją, ciąża eugeniczną można było przeprowadzić, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki wskazywały na duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego upośledzenia płodu lub/i choroby, która zagraża jego życiu. Aborcja była możliwa do momentu osiągnięcia przez płód wieku umożliwiającego mu przeżycie poza organizmem matki.

Ciąża eugeniczna - Wikipedia

Warto też sprawdzić definicję ciąży eugenicznej na Wikipedii. W popularnej encyklopedii czytamy:

Eugenika (stgr. ε?γεν?ς, eugenes "dobrze urodzony") – pojęcie wprowadzone w 1869 przez Francisa Galtona[1], kuzyna Karola Darwina, które dotyczyło selektywnego rozmnażania zwierząt oraz ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone. W ciągu następnych lat Galton poprawił swoją definicję, aby uwzględnić specyfikę eugeniki pozytywnej, zachęcającej do częstszego reprodukowania się najlepszych osobników oraz eugeniki negatywnej, zniechęcającej do reprodukcji osobników mniej wartościowych.

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Ciąża eugeniczna – choroby

Które choroby były kwalifikowane do ciąży eugenicznej i umożliwiały aborcje? Zgodnie z dotychczasowym rozumieniem prawa były to:

  • Trisomia chromosomu 21 (zespół Downa) – pewna niepełnosprawność fizyczna, której towarzyszy opóźnienie umysłowe.
  • Trisomis chromosomu 18 (zespół Edwardsa) – towarzyszą mu liczne deformacje oraz anomalie w budowie anatomicznej.
  • Trisomis chromosomu 13 (zespół Patau) – to choroba powodująca u dzieci przewlekły, uciążliwy ból. Zwykle ciąże kończą się poronieniem lub obumarciem płodu.
  • Trisomis chromosomu 8 (zespół Warkany’ego) – choroba, która uniemożliwia dziecku przeżycie.
  • Acefalia i mikrocefalia – nieodwracalne ciężkie uszkodzenia płodu. Nie wykształca się głowa oraz mózg. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.