Dotychczas w Polsce obowiązywał tak zwany kompromis aborcyjny. Oznacza to, że aborcja była możliwa w trzech przypadkach:
Trybunał Konstytucyjny odrzucił ten kompromis. Uznał, że trzecia przesłanka – aborcja eugeniczna – jest niezgodna z Konstytucją RP.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ustawa antyaborcyjna 2020. Najgorszy scenariusz - zapadł wyrok na kobiety
Wiele osób szuka wyjaśnienia, co to jest ciąża eugeniczna i w jakich przypadkach można było wykonać aborcję eugeniczną. Zgodnie z definicją, ciąża eugeniczną można było przeprowadzić, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki wskazywały na duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego upośledzenia płodu lub/i choroby, która zagraża jego życiu. Aborcja była możliwa do momentu osiągnięcia przez płód wieku umożliwiającego mu przeżycie poza organizmem matki.
Warto też sprawdzić definicję ciąży eugenicznej na Wikipedii. W popularnej encyklopedii czytamy:
Eugenika (stgr. ε?γεν?ς, eugenes "dobrze urodzony") – pojęcie wprowadzone w 1869 przez Francisa Galtona[1], kuzyna Karola Darwina, które dotyczyło selektywnego rozmnażania zwierząt oraz ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone. W ciągu następnych lat Galton poprawił swoją definicję, aby uwzględnić specyfikę eugeniki pozytywnej, zachęcającej do częstszego reprodukowania się najlepszych osobników oraz eugeniki negatywnej, zniechęcającej do reprodukcji osobników mniej wartościowych.
Które choroby były kwalifikowane do ciąży eugenicznej i umożliwiały aborcje? Zgodnie z dotychczasowym rozumieniem prawa były to: