Ustawa antyaborcyjna 2020. Najgorszy scenariusz - zapadł wyrok na kobiety

22 października 2020 roku zapadł wyrok na kobiety. Trybunał Konstytucyjny badał, czy przepisy zezwalające na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu są zgodne z Konstytucją. TK orzekł: ustawa aborcyjna niekonstytucyjna.

Trybunał Konstytucyjny - ustawa antyaborcyjna 2020

22 października to sądna data w kalendarzu Polski. W czwartek zebrał się Trybunał Konstytucyjny. Posiedzenie rozpoczęła się o 11.00 pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. O 15:30 przedstawiono wyrok na kobiety:

Przesłanka embriopatologiczna jest niezgodna z konstytucją.

Orzeczenie TK w sprawie ustawy antyaborcyjnej 2020 zapadło większością głosów. Zdanie miało tylko dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

Ustawa antyaborcyjna 2020 – komentarze

Ziścił się najgorszy scenariusz. Do końca miałam niewielką iskierkę nadziei. To, co się stało, jest tragiczne dla kobiet. To hańba dla państwa polskiego. Słuchałam rozprawy ze smutkiem, rozgoryczeniem i wściekłością. Cały czas rozmawiano o "dziecku poczętym" i "eugenice" - dziwi, że Trybunał nie sprawdził, co to znaczy. Kobieta w tej dyskusji w ogóle się nie liczyła. Padały sformułowania o "mniejszym komforcie życia kobiet", który "nie może warunkować jej decyzji o aborcji. Mówiono o prawie chorych dzieci do życia, choć tu chodzi o płody niezdolne do samodzielnego życia.

- mówi Wysokim Obcasom szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Krystyna Kacpura.

Do fali protestów dołączyły też gwiazdy. Na Instragmie pojawiło się wiele wyznań, między innymi z ust Joanny Koroniewskiej:

To, co się dziś stało, jest chore, nienormalne, okropne. Nie mamy prawa głosu, nie możemy decydować o swoim ciele, o sobie
Ile jeszcze piekła nam władza wyrządzi? Jestem załamana dzisiejszym wyrokiem, teraz aż strach zachodzić w ciążę
Brak słów na to co się dzieje. Odebrano nam prawo wyboru. Wszystko nam odbierają powoli naszą godność i wolność wyboru

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Joanna Koroniewska: Przeszłam bardzo wiele, jako ciężarna, mam za sobą traumatyczne przeżycia

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Ustawa antyaborcyjna 2020 wróciła kolejny raz

Ustawa antyaborcyjna wróciła kolejny raz. Cztery lata temu, gdy projekt zatrzymała fala protestów konsolidująca się pod hasłem "Strak kobiet", głos zabrała mama Mikołaja - chłopca chorego na nieuleczalną chorobę - zespół Smith-Magenis.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Mama nieuleczalnie chorego Mikołaja o zakazie aborcji: Nikt nie ma prawa mówić kobiecie, co ma robić

Wydaje mi się, że właśnie o to tu chodzi. O szacunek do życia. Mojego życia jako matki nieuleczalnie chorego dziecka, zamkniętej w więzieniu domu, bez możliwości wyjścia i załatwienia jakichkolwiek spraw bez z bezinteresownej pomocy osób trzecich, od leczenia własnych zębów po zakupy na codzienne żywienie, ubranie, całkowicie nie mówiąc już o kulturze jak kino, teatr, koncert czy książka. Bez prawa do choroby własnej, bez prawa do urlopu - ustawa o opiece nad ON tego nie zapewnia. Mamy rodzić chore i niezdolne do życia dzieci.

- pisała mama Mikołaja.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.