Prawo pracy 2020: urlop wypoczynkowy w 2020, urlopy na żądanie, na dziecko i szkoleniowy

Niewiele osób wie, że w kodeksie pracy przysługuje więcej niż 26 dni urlopu dla osób z 10-letnim stażem pracy i 20 dni dla tych, którzy mają staż pracy krótszy niż 10 lat. Jakie dni wolne przysługują nam w ramach urlopu wypoczynkowego w 2020 roku?

Urlop wypoczynkowy 2020 w kodeksie pracy

Urlop wypoczynkowy 2020 przysługuje osobie zatrudnionej na stałe, na umowie o pracę. Osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o dzieło nie mają prawa do urlopu. Oczywiście mogą się indywidualnie porozumieć z pracodawcą w tej kwestii.

Zgodnie z kodeksem pracy osobom zatrudnionym na etacie przysługuje odpowiednio:

  • 20 dni urlopu – jeśli ich staż pracy wynosi mniej niż 10 lat
  • 26 dni urlopu – w przypadku gdy staż pracy przekracza 10 lat.

Co ważne, do stażu bez względu na przerwy (na przykład urlop macierzyński) wlicza się każdą poprzednią pracę oraz naukę. To drugie – wliczanie nauki do stażu pracy – jest istotne. Warto wiedzieć, że po zawodówce dolicza się trzy lata, po liceum ogólnokształcącym cztery, po technikum pięć, po szkole policealnej sześć, a po wyższej osiem.

Pamiętajmy też, że jeżeli nie pracujemy w pełnym wymiarze godzin, to liczba dni urlopowych jest proporcjonalna do tego wymiaru.

Zobacz wideo Co zrobić, gdy biuro podróży upada?

Zmiany w prawie pracy 2020

Urlop za dany rok należy wykorzystać do 30 września następnego roku. Jeśli w tym roku nie skorzystasz z całego wolnego, należy to zrobić do trzeciego kwartały następnego roku. W innym przypadku grożą kary.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:  Prawo pracy 2020. Wniosek o urlop wypoczynkowy za 2019 trzeba złożyć do końca września. Inaczej grozi kara

Jakie dni przysługują pracownikowi? Urlop wypoczynkowy 2020 to nie wszystko

Każdy pracownik ma prawo do dodatkowych dni wolnych. Są to:

  • Urlop na żądanie – do 4 dni
  • Opieka nad dzieckiem – do 2 dni
  • Urlop szkoleniowy – 6 lub 21 dni
  • Na egzaminy eksternistyczne, maturalne i zawodowe – 6 dni
  • Na ostatnim roku studiów na pracę dyplomową i egzamin dyplomowy – 21 dni.

Za czas urlopu przysługuje prawo do wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że urlop za czas nauki kończy się jednym z wyżej wymienionych egzaminów. Urlop niewykorzystany w trakcie szkoleń czy kończenia studiów przepada.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.