Zmiany w programie 500 plus. Będzie bon zamiast gotówki?

Program 500 plus jest realizowany od 2016 roku. Od tego czasu przeszedł wiele zmian. Także w najbliższym, 2021 roku, 500 plus czekają zmiany. Najważniejszą jest wprowadzenie obowiązku składania wniosków o świadczenie.

Zmiany w programie 500 plus – będą bony?

Wprawdzie rząd zaakceptował już ustawę budżetową, ale na wdrożenie zmian musimy jeszcze poczekać. Niestety w budżecie nie znalazły się pieniądze na waloryzacją zasiłku 500 plus.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Program 500 plus. Od przyszłego roku zmiany w programie. Co z waloryzacją?

Pojawiają się głosy, że program 500 plus musi przejść poważne zmiany. Niektórzy posłowie apelują, aby wprowadzić wypłaty 500 plus w formie bonów – wzorem Polskiego Bonu Turystycznego, który obowiązuje od 1 sierpnia. Na razie jednak pomysł ten budzi raczej sprzeciw:

Program #Rodzina500plus w postaci "bonów" to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!

- napisała na Twitterze Beata Szydło.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Rzecznik rządu Piotr Müller twierdzi, że takie zmiany w programie 500 plus nie są w tej chwili planowane:

Nie ma takich planów. Chciałbym, żeby to wyraźnie wybrzmiało. Program 500 plus będzie wypłacany klasycznie, tak jak do tej pory

- mówił w TVN24.

Zmiany w programie 500 plus – co jest pewne?

Pewną zmianą w programie 500 plus jest obowiązek składania nowych wniosków. Aby otrzymać pieniądze z 500 plus trzeba będzie złożyć wniosek. Najwcześniej będzie można zrobić to:

  • od 1 lutego 2021 roku drogą elektroniczną,
  • od 1 marca 2021 roku drogą tradycyjną.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 500 plus. Co trzeba wiedzieć, żeby nie stracić świadczenia?

Co ważne od 2021 roku zmieni się okres świadczeniowy. Będzie on obowiązywał od 1 czerwca do końca maja następnego roku. Oznacza to, że każdego roku trzeba będzie wystąpić o przyznanie 500 plus.

Więcej o: