Program 500 plus. Od przyszłego roku zmiany w programie. Co z waloryzacją?

Szykują się zmiany w 500 plus. To szczególnie ważna informacja dla osób, które już pobierają świadczenie. Będą bowiem musiały ponownie złożyć wniosek o 500 plus. A czy zostały przewidziane podwyżki w programie 500 plus? Sprawdzamy.

Waloryzacja programu 500 plus?

Rząd przyjął budżet na 2021 rok. Będzie obowiązywać po odbyciu procedury legislacyjnej i publikacji w Dzienniki Ustaw. Budżetowe założenia zostały uchwalone w 100 proc. Wiele osób zastanawia się, czy znalazły się pieniądze na podwyżkę świadczenia dla rodziców. Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Eksperci uważają, że 500 plus jest "zjadane" przez inflację. Drożeją wszystkie produkty, w szczególności żywność. Pieniądze z programu nie starczają więc już na wiele potrzeb najmłodszych. Beneficjenci korzystają więc ze świadczenia w mniejszym stopniu niż kilka lat temu.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed zapytany o podwyżki w programu 500 plus, przypomniał jednak, że budżet na 2021 rok jest już rozpisany i uchwalony. Na 500 plus rząd przeznaczył 40 miliardów złotych i nie uwzględnił waloryzacji.

Zobacz wideo Biedroń o 500 plus: Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać

Aby zwiększyć kwotę świadczenia potrzeba zmian w prawie i oczywiście pieniędzy w budżecie. A tych nie ma. Ewentualne zmiany będą możliwe dopiero za półtora roku, czyli już w 2022 roku.

Zmiany w programie 500 plus

Na waloryzację 500 plus musimy jeszcze poczekać, będą jednak inne zmiany w programie. Rodzice muszą pamiętać o tym, że jeśli chcą otrzymać pieniądze, muszą złożyć wniosek. Jest to możliwe od 1 lutego 2021 roku. Okres świadczeniowy zmienia się i będzie obowiązywał od 1 czerwca do końca maja następnego roku. Dotychczas opiekunowie i rodzice nie musieli składać wniosków co rok, wypłaty były przedłużane automatycznie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: 500 plus zmiany. W świadczeniu dla dorosłych nie będzie już kryterium dochodowego?

Wnioski będzie można składać zarówno drogą elektroniczną, jak i tradycyjną. Od 1 lutego 2021 roku drogą elektroniczną, a od 1 marca 2021 roku w formie papierowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA